DOK CE TWEEDE KAMER ZICO UIT MOEIJELIJKHEDES WEET TE REDDEN, - WAARSCHUWING. *an regeringsdaden onmogelijk f men zal alleen in aanbidding lotende en prijzende Yoor alle mogelijke gestelde magten mogen neerknielen, maar iedere vermelding van een daad iedere beoordeeling eener handeling die den ambtenaar aan de billijke en regtmatige verachting van het publiek zou blootstellen xal onmogelijk zijn, tenzij men zich voor het algemeen welzijn aan eene gevangenisstraf van één jaar wil onderwerpen. de Termelding Tan de beraadslagingen over het adres Tan antwoord op de troonredereiden wijdat indien men de tweede kamer niet kende uit de discussien over de Indische wetboeken verondersteld kon worden dab als die boeken eenmaal aan de kamer werden aangeboden een krachtig protest tegen die gearrogeerde wetgevende magf zou volgen. Nu verwachtten wij niets van dien aard maar konden niet gissen boe de kamer zich redden zou. Nu bij bet reglement van orde was opgenomen de bepaling dat alle "stukken die Tan' de'regeriDg inkwamen in handen eener commissie moe ten gesteld worden0111 daarop te rapporterenmoest toch altijd iets daarvan ter sprake komen. Misgeraden De kamer beeft ze niet in handen van rapporteurs gesteld maar ze eenvoudig in de boekerij geplaatst even als alle andere boeken en brochures die door particulieren aan de ka mer worden aangeboden. Tolgens den gewonen term zou men dus moeten zeggen »de regering heeft van eenige door haar uitgegevene boekskens Hulde -aan de kamer gedaan." Dat is heel lief van de regering Maar wat moet men nu zeggen van de kamer of van die leden der kamer welke vau oordeel zijn dat ook voor de koloniën de wetgevende magt gedeeltelijk bij de staten generaal behoortwanneer zij die boeken zonder pfotest in de bibliotheek der kamer laat opnemen De regering heeft nu officieel die wetboeken aan de kamer medege deeld mag zij dan zwijgen als zij meent dat de regering hare magt is te buiten gegaan Of ligt in dat stilzwijgen niet eene sanctie van de daad De BURGEMEESTER dezer Gemecute verwittigt lnj de zen dat in den loop der aanstaande week door Brandmees- teren. zal worden gehouden de algetneene Schouwing over do Sclioorstecnen en Stookplaatsen en vermaant eik en een iegelijk, wiefl zulks zoude mogen aangaan, te zorgen dat de Schoorsteenen behoorlijk zijn geraagd, en herinnert te- wens aan de bepaling nopens het bergen van Turf, Mout en andere Brandstoffen op van de Stookplaatsen geheel af gescheidene gelegenhedenzoo mede aan de Verkoopers van 'Water en Vuur dat het niet gedoogd zal worden, dat de turf naast de haarsleden wordt opgestapeld zullende wijders de bepalingen der Plaatselijke Keure van den 4 November 1820, bij nalatigheid of overtreding geslrengelijk worden toegepast. Helder den 20 November 1847. De BURGEMEESTER voornoemd J. in 't F E L T. B UITENLANDSCHE B ER I G T E N. DUIT SC HL AND. BAZEL 15 Nov. Zoo even ontvangen wij hier de tijding, dat Frijburggisteren voormiddag ten 11 ure, gekapiluleerd heeft. De tegenstand moet zeer hevig zijn geweest. De divisie-genraal Bürckhardt van Bazel marcheerde aan hel hoofd van de kolonne lot aanvalen eerst toen op verschil lende kanten brand was ontslaan in de stad, geschiedde de overgave. Ten gevolge van de kapitulalie treedt nu Frij burg van het afzonderlijk verbond terug en geeft de beslissing der Jezuïten-kwestie in de handen van "den fanddag over- - - De dagorder, welke do generaal Dvfour op den 12 den gorigt heeft aan zijne soldaten op het oogenblik dat hij zijne beslissende operatien legen Frijburg begon is van den volgenden inhoud «Eedgenootschappelijko soldaten. «Thans staan wij tegenover onze tegenstanders. Zij willen den strijd. Welnu dat zij dan ook nu ondervinden wat het kostde besluiten van do landdag te trotseren en zijne bataljons te beledigen. «Soldalen onder dezelfde banier geschaardzult gij voor do handhaving der wettelijkheid en der reglen van het eed genootschap ten strijde gaan Ik verwacht alles van uwen riioed en uwe trouw. Het lot des vaderlands ligt in uwe handen. Gij zult het door uwe dapperheid reddenen aan de wereld toonen, dat de Zwitsers niet verbasterd zijn. «De overwinning wacht u, toont u haar waaidig door de wijze, waarop gij van haar gebruik zult maken. Spaart do overwonnenen, bewijst even mcnschlievend als dapper te zijn. «Soldaten! Ik reken op u óp dezen grooten dag, rekent insgelijks op mij. Luistert naar de stem uwer aanvoerders, volgt hun voorbeeldzij zullen voorgaan op den weg van piigt en eer!" BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP 20. November. Met den 15 dezer is tot Kommandant van Z. M. Wacht schip de Maas te Ylissingenbenoemd de kapit. ter zeo J. F. Kist, en is met dien datum op non-activiteit ge- bragt de kapit. ter zee IV. Baron de Raet. Tót Kom mandant van Z. M. Transportschip Dordreeht is benoemd de luit. ter zeo le. klasse S. J. Rijser; en is de komman dant van genoemd Transportschip de luit. ter zee le klasso J. Modera op non-activiteit gesteld. Den 18 dezer is van hier onder een salut van 21 scholen uitgezeild Z. M. Fregat Rijnkommandant kapit. ter zee F. A. JölirZ. M. Sd&oeuer Saparoea, luit. ter zee le klasse A. D, Kluijskens. Aan boord van de Rijn be vindt zich Z. Exc. de Vice Admivaal J. P. Machielsen be last met hel kommandement van Z. M. Zeemagt in de Oostindicn, Met genoegen is door ons bczigtigd een voor Z. K. II. prins Hendrik der Nedei landen bestemd voortbrengsel van pennekunstmet veel smaak en geduld vervaardigd door den thans hier gevesligdcn schoonschrijver TV. J. Lorgion. Qp die tekening {een zoogenaamde schijnbedrieger) zijn eenige prenten, bladen uit oude druk- en muzijkwerkenenz. zeer natuurlijk gerangschikt en voorgesteld. De heer Lorgion is onderanderen, nog aan een dergelijk stuk bezighetwelk aau koning Oscar van Zweden zul worden aangeboden, en do voornaamste feiten van Hoogstdeszelfs Vader, koning/fa- rel Jan, gedurende diens diensttijd, moet voorstellen. Zeker weekblad biedt als litteratuur aan: de Zeven Hoofdzonden, van E. Sue. Als men nagaat dat dit werk waarschijnlijk21 deejen zal bevallen en ieder deel 20 vel len druks zal inhouden, zoo volgt hieruit, in aanmerking genomen dat het weekblad stellig niet meer dan vel druks per week zal kunnen opnemen, dat de geabonneerden 32 jaren over de.Zeven Hoofdzonden zullen moeten lezen, en,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2