b!¥n ekl aTd. dighedendie met eiken dag veranderen kunnen, In allen gevalle is het beginsel vasigestelden Zwitserland is thans omlerrigt, dat zoo de grondslagen bij de Europische trakta ten vastgesteld, eenige wijziging moeten ondergaan, dit niet anders gebeuren zal, dan onder medewerking der mogend heden die ze gewaarborgd hebben." SPANJE. Het gerucht van eenen mislukten aanslag op het leven van koningin Christina was ongegrond en hierdoor ontstaan, dat een in het paleis der koningin inwonend meisje dal bij eeneri kapellaan als huishoudster diende (eene huishoudster die ergens anders inwoont vei moord is. Men vond haar den 17 's morgens met afgesneden hals in eene kamer van O c het paleiszonder dat ergens eenig spoor aanwezig was om den moordenaar of de reden der moord te viuden die in Madrid veel beweging gemaakt heeft. DUITSCHLAND. FRANKFORT 29 Nov. Luidens berigten uit Griiz van den 20 zijn aldaar Vrijdag te voren groole ongeregeldheden voorgevallenten gevolge van de weigering der geestelijk heid om eenen in het hospitaal zonder absolutie gestorven ambtenaardie gunstig ter naam stond bij de begrafenis de laatste inzegening te geven. Meer dan 10,000 menschen volgden het lijk en na de plegtige begrafenis sneldo het volk stadwaarts en wierp de glazen in van het paleis van den aartsbisschop Zanyerleonder den kreet vanWeg met de JesuilenDes avonds was echter de rust, door lusschenkomst der overheden hersteld. ZWITSERLAND. LUCERN25 Nov. Er is eene beweging, een gewoel en eene bedrijvigheid in de stad welke men reeds lang ontwend was. Er heeft eene totale omkeer plaats gegrepen. Acht en veer tig urengeleden hoorde men hier niets dan verwenschingen tegen het eedgenootschap en nu niets dan loftuigingen die misschien even weinig gemeend zijn als genen het waren. Do volks gunst is een buigzaam riet dat zich neigt naar dat de wind waait. Lucern heeft reeds eene soort van provisionele re gering, ik zeg, eene soortdaar men algemeen gelooft, dat zijzelfs om als provisionele regering werkzaam te zijn, eene wijziging behoeft. Elk oogenblik komen hier weder eenigen der sinls langeren of korteren tijd van hier afwezigen (verbannenen of uitgewekenen) aan. Men wil dat doctor Steiger en Kasimir PJrjjfer er onder zouden be- hooren. Zoo even heeft men eene volksvergadering legen morgen voordenmiddag bijeengeroepen. Deze vergadering nu moet de eigenlijke provisionele regering benoemen. Men verkeert ten aanzien van dit punt in eene groole spanning. Er vormen zich clubs in welke men beraadslaagt wie ge kozen zullen worden en op welke voorwaarden. Waarschijn lijk zal het morgen vroeg in de volksvergadering en bij do verkiezing zeer levendig ja welligl onstuimig toegaan. De stad en de naaste omstreken wemelen van soldaten van al lerlei wapenen. De meesten zullen echter reeds morgen verder optrekken, en gedeeltelijk de Ur-kanlons bezetten, daar het gebrek aan levensmiddelen hier reeds zeer merk baar wordt. BERN, 29 Nov. Hel groole nieuws van den dag is hier het geschil met Neuchatel. De commissie, aan welke de nota van den Koning van Pruissen ter beoordee ling was toegezonden, is tol de conclusie gekomen, dat de landdag verklaren moest, in Neuchatel geen koning van Pruissen te kennenmaar slechts een wederspannig kan ton dat lol vervulling zijner pligten gebragt moet worden. In plaats van ééne divisie zullen er nu twee tot dit doel naar Neuchatel worden afgezonden. Van den anderen kant wil men welendat Neuchatel een stap tot toenadering bij den landdag gedaan heeft, door dien het zich bereid verklaardozijne tot dus ver ge weigerde bijdrage tot de eedgenoolschappelijke krijgskas te betalen. Van de boorden van het meer van zurigh 26 Nov. Heden ochtend kwam een parlementair met eene witte vlag aan onze voorposten; hij werd geblinddoekt en zoo in het hoofdkwartier der brigade Blumer naar Wüdenschweil ge bragt: hij hragt eene boodschap van het kanton Schwijz verzoekende eenen wapenstilstand tot heden namiddag ten vijf ure. Waarschijnlijk is men dus aan het onderhan delen en zal het kanton Schwijz zich aan het eedgenootschap onderwerpen. De wapenstilstand werd door onzen chef-de- brigade zonder bedenken toegestaan. Doctor Steigerdie bij het bataillon landweer van Egg in Richtenschweil als vrijwillig officier van gezondheid in dienst was, is zoo even door eene deputatie naar Lucern afgehaald. De Lucernsche overheidspersonen zijn allen op den loop gegaan, nadat zij eerst nog al, wal zij van de eedgenoolschappelijke en staats gelden magtig konden worden bij elkander geschraapt en mede genomen hadden. Laten zijdes te eerder zullen het Lucernsche volk de schillen van de oogen vallen. B E L GI E. BRUSSEL30 Nov. De moord op Mej. Evenepoel en hare beide dienstmeisjes gepleegd doet aan eeno schrikke lijke misdaad herinneren welke nu 46 jaren geleden op den grootvader van het vermoorde meis:e Smeets te Gu- rangebij Hasseltgepleegd is. Deze namelijkburge meester dier gemeente zijnde werd door den veldwachter, die voor zijn vriend doorging bijgestaan door 4 andere per sonenplotseling overvallen en vermoord. Daarna snelden zij naar do woning, mishandelden daar de moeder en de vrouw van den vermoorde en plunderden het huis. De veld wachter werd gevat en in 1801 te Maastricht leregl gesteld. Hij had volstandig geweigerd zijne medepligtigen te noemen. HELDER EN NIEUWEDIEP4 December. Het Departement Helder der Maatschappij: tot Nut van 't Algemeen, waarvoor, bij zijn ontstaan, de geboortedag van Z. D. II. den toenmaligen Erjns van Oranje, thans Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, als dag der oprigling werd vastgesteldheeft alzoo op heden 25 jaar beslaan en zal dit zijn beslaan gedurende het vierde eener eeuw, Donderdag den Oden dezer op eene plegtige wijze zien vieren. Des avonds ten zes ure zal door den W. E. Z, Heer Sonstral

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2