A.AXT2S3Ï3DX3T9. den vórst, dat hij dat verdraj van tijne zijde niet zal schenden van de natie door hare vertegenwoordigersdat zij van hare zijde aan dat ver drag getrouw zal blijven. De inhuldiging stelt geen verdrag daar; zij is niets, dan de verklaring dat ieder zich aan het verdrag zal houden. In dien de grondwet het verdrag medebragtdat voor de inhuldiging de Ko ning geen regeringsdaad vermogt te doen elke regeringsdaad voor dien tijd gedaan, zou onwettig zijn; maar de vorst door erfopvolging tot den troon geroepen is dadelijk na den dood zijns voorgangers van regtswege vorsten hij aanvaardt dadelijk de regering onder de voorwaarden bij de grondwet, die hem tot den troon riep, gesteld, en onder die voorwaar den behoort ook, dat hij zich late inhuldigen; maar hij is dadelijk de Vorst en als zoodanig bevoegd om tot aan zijne inhuldiging regerings daden te plegen. »Is de grondwet een verdrag, dan moet het eene wederkeetige sijnal- vlagmatiqueverbintenis daarstellen. Zoodanige verbintenis nu bevat de stilzwijgende voorwaarde, dat ingeval de eene of andere partij het con tract verbreekt en daar tegen handelt, het verdrag ontbonden is; en aan »wie zal nu het oordeel staan, welke der beide contracterende partijen »de overeenkomst heelt geschonden? Eilieve mijnheer de waarnemer gij schijnt hier geheel en al de spreuk of les van MtENTESQUIED te hebben vergeten! Zonder twijfel is de verbintenis wederkeerig en in abstracto heeft de Koning als bij bespeurt, dal het volk zich niet aan het verdrag houdt het regt om te verklaren, dat hij het niet langer wil regeren, als de natie het regt heeft den vorst die het verdrag schendt te onttroonen en weg te jagen. Wij achten dit punt te gewigtig om er ons met een paar regels van af te maken en ons bestek gedoogt thans niet hierover breeaer uitteweiden. In een volgend nummer komen wij hierop terug. Op Woensdag den 15 December 1847, des namiddags ten 2 uren zal, ouder nadere aprobatio, door den Staatsraad Gouver neur der Provincie Noord-Holland, of bij deszelfs absentie door «en der Leden van de Gedeputeerde Slalcn, in bijzijn van den lloofd-lngeuieur van den Walerslaat. aan liet Gouvernements gebouw in de St. Jansstraat te Haarlemworden aanbesteed: lo. Het afbreken van het bouwvallige Kerkgebouwen daar voor in plaats maken van een nieuw Kerkgebouw voor de Hervormde Gemeente te Zanclvoori. 2o. Het bouwen van eene nieuwe Kerk en Toren voor de Hervormde Gemeente te Nieuivendam. 3o. Het afbreken cn weder opbouwen cener nieuwe pastorij voor den Predikant bij de Hervormde Gemeente te Fur- merland en den lip (burgerlijke Gemeente Ilpendam De Bestekken waarop deze aanbestedingen zullen plaats heb ben zullen ter lezing liggen boven en behalven aan het Gou- vernements gebouw te Haarlem in de voornaamste Logemen ten en Koffijhuizen als te Amstei-dam in liet JVapen -van Medemblik op den Dam in het Vosje achter do oude beurs, in de Beerenbijt buiten do Utrechtsclio poort eu bij F. J. Co lenbrander Logementhouder in de Fel op deu hoek Tan de Haarlemmerdijk,- te Haarlem in de Krooniu het Noord-Hollandsche Koffijhuis in de Halve Maan en bij Thyssen Koffijhuishouder op de Groote Markt; te Alkmaar in de Toelast in den Burg eu in het IVapen van Haar lemte Hoorn in het onafgemaakte schip en iu deu Doelen; te Niemvediep bij de Erven J. Boven en bij Ihnen; te Slie- drechl bij de Wed. Jvan der Vlieste Buiksloot bij Vuijk en Sitter Ie Naarden bij Jurrissen te Muiden bij F. Amers foortte Zandvoort te Nieuivendam eu te Purmerland op bet Raadhuis en bij Kerkvoogden. Zullende vier dagen voor den dag der aanbesteding en alzoo op Zalurdag deu lie December aanstaande door de zorg van den Heer Hoofd Ingeuieur van den Waterstaat de noodige aan wijzingen worden gedaan voor do werken te Zandvoort eu te Nieuivendam en op Maandag den 13 December voor die le Purmerland en inmiddels zoo bij ZVVEG. als bij Kerkvoog den de verlangde inlichtingen te bekomen zijn. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ZWITSERLAND. VAN DE ZWITSERSCHE GRENZEN, 6 Dec. Do door Rilliet-Constant aangevoerde cedgenoodschappelijke troepen rukten op 30 Nov. in het kanton Wallis binnen en te ge lijker tijd met hen de^ Wallische vluglelingen welke eene divisie van ongeveer 1000 man vormden. Zij werden overal minzaam ontvangen. -Siegwart Muller moet naar Tyrol gevlugt zijn. De generaal Dufour heeft de vrijlating bevolen van dé krijgsgevangenen, 800 in getal. - Men spreekt van eene geheime zitting van den land dag welke ook door Dufour bijgewoond was. Naar men zegtzal hel bondsleger voor 's hands nog onder de wapenen blijven. De gevlugte en uit het land gezette jezuiten ont wikkelen eene groote bedrijvigheid blijkens eene opgevangen correspondentie beschouwen zij hun tegenwoordig verblijf in Piemontde Elzas en Belgie slechts als tijdelijk onderschei dene liberale bladen van Frankrijk en Duilschland moeten gekocht en de Paus tot eene uitspraak wegens de confisca tie hunner goederen in Zwitserland verzocht zijn. Omlrent den Heer PeelEngelschen gezant in Zwit serland zegt men dat deze tot dusver in tegenovergestel- den zin van Frankrijk handelde en zou hij nog vóór den aanvang des strijdsde kantons van hel afzonderlijke verbond tot toegevendheid hebben aangemaand. Dit berigt is wel niet officieelmaar schijntnaar het oponllijk gedrag des Engelschen kabinets te oordeelen zeer waarschijnlijk'. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP, 11 December. Het vroeger door ons aangekondigde Feest van het 25-jarig Bestaan van het hier gevestigde Departement der Maatschappij: tot nut van 't Algemeenwerd den 9den December zoo gepast als luisterrijk gevierd. In weerwil van het ongunstige weder was de opkomst ee- ner aanzienlijke Vrouwenschaar van Genoodigden en Le den, waaronder men ook de Gecommiteerden van het nabu rig Departement Zijpe mogt tellen indedaad talrijk te noe men In de Weslerkerk der Hervormde Gemeente vergas te men zich op eene Feestrede, door den WelEerw. Zeer- gel. Heere J. II. Sonstral, als een' der oudste Ledenuit gesproken in welke ZEW. het Departement voorstelde als plegtig eu feestelijk uit de woelige Jongelingschap tot derj iirachlvollen Mannelijken Leeftijd overgaande. Als tolk eH priester van dit Feest trok de Redenaar twee Gedenkzuilen op. De eeno werd der Dankbare Herinnering ooimoedig gewijd, bij den blik op de worsteling, die het Departement is le boven gekomen;op het nut dat het naar buiten ver spreidt;het genoegen dat het inwendig gesticht heeft! De andere heiligde hij toe aan Krachtvol vertrouwen in de ToekomstHet voetstuk waarop hij die gedenkzuil deed rusten, vond hij in den aard en het wezen der Maatschap pij de slof waaruit hij haar zamenvoegde cn optrok in de medewerking van Helders Ingezetenen en het kroonstuk dut hare spits zal versieren wenschte hij in den milden Zegeti van hoven le aanschouwen Door Feestelijke Muzijk, onder de leiding van den kun- digen Muzijkmeester dezer plaats, den Heere J. Dahmen, werd deze Rede afgewisseld. De Leden des Departemeuts

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2