WEEKBLAD m den HELDER ra het N1EUWEDIEP. c0/. N°. 51. IS DE GRONDWET EEN VERDRAG? Uit hoofde van het Kersfeest zal dit Weekblad op den25sten in plaats van op den 27sten worden uitgegeven. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. VIJFWE JAARGAXfi. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A X B A Cl ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 30 DECEMBER. ii. In ons vorig nummer beloofden wij terug te zullen komen op hel on derzoek van de vraag, of de grondwet een verdrag is. Wij stemden den waarnemer toe, dat dit'verdrag eene wederkeerige verbintenis daarstelt. Wij willen in abstracto evenzeer toegeven, dat in dien de een of andere partij het contract verbreekt het vetdrag ontbonden is. Deze stellingen voorop gezet hebbende vraagt de waarnemer aan wie het oordeel zal staan, welke der beide partijen de overeenkomst geschon den heeft? wij antwoordeu zonder aarzelen de beleedigde partij zelveeven gelijk overal waar geene nragt aanwezig is waaraan partijen onderwor pen zijn. Zal Engeland met Rusland geen verdrag kunnen sluiten, om dat er geen regter is, die bij overtreding van eeri hunner beslissen kan cn die beslissing kan ten uitvoer leggen De natiën onderling hebben ook geen regters over zich en echter heeft niemand ooit betwijfeldof hunne tractaten, waren overeenkomstenverdragen. De vraag door den waarnemer gesteld doet dus niets tot het vraagpunt dat wij behandelen. Men stelle eens de schending heeft plaats van de zijde van bet volk- dan zal, volgens de waarnemer. »de vorst ook van zijne zijde van alle vverpligting ontheven zijn en dan naar willekeur kunnen handelen en sregeren, ten ware men de ongerijmdheid zoo verre drijftvan ttbeweren, »dat door de ontbinding van het contract teweeg gebragt door wederregte- lijke daden van het volk de vorst ophoudt te regeren en de kroon verliest." Uier zijn sprongen in de redenering, die verdienen opgemerkt te wor den. Door de overtreding van het contract van de eene zijde, is noch volgens natuurregtnoch volgens Burgerlijk regt, noch volgens volkeriregt het contract per se ontbonden;de beleedigde partij kan zich ontdaan van zijne verpligtingenmaar kan ook de ten uitroerlegging der verbinte nis vorderen. Indien eene natie derhalven van hare zijde de grondwet schendt heeft de vorst zonder twijfel de bevoegdheid, om haar binnen de grenzen der wet terug te brengen; hare overtreding kan hem dus niet te gen zijn wil van zij ri troon beroven, maar zoo hij het contract als ontbon den wil beschouwen, dan heeft hij de bevoegdheid om van den troon af stand te doen. Doot de ontbinding van een verdrag wordt alles in vroe- geren toestand terug gebragt, dat is de vorst wordt een eenvoudigparticu- lier, die niets te zeggen heeft. Als men de slavernij der negers tracht te verdedigen door te doen op merken de meerdere voortreffelijkheid van hel blanke menschenras boven het zwarte, dan kan men zich nog op een bestaand natuurlijk onderscheid beroepen; maar voor het gevoelen, dat er familicn zouden zijn van natu re geroepen en uitverkoren, om over alle andere familiën oppermagtig vol gens hun bon p/aisir te regeren, is nog geen grond aangegeven. Hoe zou dan een vorst ooit met eenige mogelijkheid kunnen beweren daldoor de opheffing van het verdrag dat hem tot vorst maakte, hem het regt zou geboren woiden, om niet alleen vorst te blijven, maar grooter magt groo- ler gezag te erlangen dan hij vroeger had Wij willen de moeijelijkheid erkennen, om eene beslissing te verkrijgen daar waar geen regters zijn en de ondervinding heeft dan ook geleerd dat dikwijls de zaak niet op het regtspuntmaar op de punt van den de gen beslist wordt. Dit bewijst echter niets tegen de stelling dat de grond wet een verdrag is. Bij deze beschouwing zijn wij echter geheel van het standpunt des waar nemers uitgegaaneven alsof de vorst buiten de natie stond. De natie verkiest zich ten algemeene nutte, tot handhaving en bevordering der stof felijke en zedelijke belangen eene regeringsvorm. Die vorm hangt af van den trap liarer beschaving. Hij die in Rusland een parlement wilde op- rigten verkozen als dat in Engeland, zou niet minder dwaas handelen, dan hij die in Engeland een Russische Autocratie zou willen invoeren. De vorm van redering moet dus in den loop der tijden gedurig verande- ren naarmate de maatschappelijke toestand zich wijzigt. Heeft een volk in andere tijden zich een allcenheerscher verkoren het blijft volkomen in zijn regt, om herziening van liet contract te vorderen wanneer hare maatschappelijke toestand verandert, omdat de alleenheerscher wel aan het hoofd der jNatie, maar niet hoven en Duiten de Natie staat. Het is een groot voorregt van de zoogenaamde constitutionele regerings vorm, dat zij eenen wettigen weg opent tot beslissing dier geschillen die in abstracto voor geen beslissing, dao door het regt des sterksten vatbaar schenen. l)e fictie dat de vorst niet aansprakelijk is voor zijne regeringsdaden, waarvan een ministerie ol een minister de verantwoordelijkheid op zich. neemt behoort hier in de eerste plaats genoemd te worden; en de vraag of in etnigerhande geval de grondwet is overtreden, kan voor een be voegden regter tegen den minister en zonder den troon te kwetsen wor den beslecht. De koning, die r adat zijne ministers door de volksverte genwoordigers in staat vanbeschuldiging te zijn gesteld, die ministers door het Hoogste regterlijk collegie ziet veroordeelenzal in dat oordeel kun nen en moeten berusten. De geschreven grondwetten hebben bovendien dat voordeel, dat zij ee nen wettigen vorm aanwijzen, om liet bestaande verdrag naar de behoeften van het oogenblik te wijzigen. Die tijdsgewijaiging in wettelijke vorm te bevordeien, is niet minder de pügt van den vorst, dan de handhaving van het verdrag zoolang het onveranderd bestaat. En waar de natie eene behoorlijken invloed op de keuze harer vertegenwoordigers heeft en de vrij heid van openlijk voor zijne beschouwingen uit te komen aan ieder wordt veroorloofd daar zal de vorst ruimschoots in de gelegenheid zijn 0111 de behoeften des tijds te leeren kennen en liet staatsverdrag daar naar te doen wijzigen. Wij keeren tot den waarnemer terug, om uit zijn feitelijk oogpunt de vraag te onderzoeken 01 de grondwet een verdrag was. Nolgeus hem. »was Willem de tot Sourerein uitgeroepen, llij was het die geheel «vrijwillig die souvereiniteit beperkt wild&'iiebben. De vergadering van «aanzienlijken die de constitutie, door hi'm j^prgestèld, heeft goedge- »keurd en aangenomen, was slechts opgeroepen ojn de'vyraag te beant-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1