bpgelegtle ooilogscontribulie niet zal weigeren, vertrouwt men, dat deze aangelegenheid geene tertlere verwikkeling zal te weeg brengen. Mogi Neutchatel zich tegen de betaling ver zetten dan zoude dit kanton door Bondstroepen worden bezet. Tot dus verre wordt van het te houden congres der mo gendheden geeno melding meer gemaakt. De tijding van de openbare vreugde-bedrijven in Rome, den zetel van het pausselijke gezag en de hoofdplaats van de orde der Jesuilen, ter zake van den val van Lucernden voorbode van de nederlaag der katholieke partij in Zwitser land, heeft in 't algemeen een zeer zonderlingen, maar te vens diepen indruk gemaakt. De bijzondere brieven uit Napels melden, dat op Si cilië bedenkelijke onlusten zijn uitgebroken. BINNENLAND. HELDER EN NIEÜWEDIEP18 December. - Onder de groote werken die in Engeland aan de orde van den dag zijn, mogen wij wel melding maken van den Groolen Tunnel onder Liverpool. Het doel, dat men zich met dezen tunnel, die twee en een kwart mijl lang isvoor stelt bestaat in de vereeniging van bet goederen-depot van Edgcnilmet de Noorderdokken. Hij draagt den naam van Yictoria-Tunnel. Bij de 2000 man werken eraan. De werkzaamheden zijn op sommige plaatsen niet zonder gevaar, daar zij voor de fundamenten der huizen nadoelig kunnen zijn, die zich soms 50 a 80 voeten boven den grond bevindenwaarop de rails zullen gelegd worden. Deze tun nel gaat voorts onder vier kerken door. Do maatschappij tot daarstelling van dezen tunnel, is verpligt om schadeloos stelling te betalen aan de eigenaars van panden, waaronder hij geleid wordt. AMSTERDAM, 17 Dec. De heer Avan Emden heeft, in eene hem daartoe afgestane ruime localiteit alhiereene oleclro-magnetische telegraaf daargesteld welke in sijsleem cn werking grootelijks moet uitmunten boven diowelke alhier ter slede bij den Heer Finn is te bezigtigen ge weest. Do Heer van Emden toont met de meeste bereid willigheid de werking van dit gewrocht kosteloos des na middags eiken belangstellende aan. Hebben wij de zaak wel begrepen dan heeft de draad die zich daar in eene klos opgerold te midden van het vertrek bevindteene lengte van meer dan 79,700 ellen zijnde do afstand lus- schen Amsterdam, en Rotterdam. Aan de eene zijde van het vertrek bevindt zich de schijf enz., welke ondersteld wordt in het station to Amsterdam te staan aan de andere zijdo van de kamer dio van Rotterdam terwijl deze twee schijven door evengemelden opgerolden draad van meer dan 79,700 ellen verbonden zijn. Als men nu een teelten stelt, b. v. op de schijf van Amsterdam ziet men dadelijk. ja op hetzelfde oogekblik dat teelten verschijnen regt tegen over zich op de schijf van Rotterdam hebbendo de elec- tr'ische stroom alzoo in dien verbazend korten lijd voor het menschelijk oog niet merkbaarden ontzeltenden afstand van 79,700 ellen draads afgelegd. Waarlijkhij die niet gelooven wil of kan dan wat hij hegrijpen en zien kan ga derwaarts en geene kracht van redengeene vol geschre vene boeken zullen hem zoo zeer van eene magt boven de menschelijke magt dadelijk overtuigen als eene enkele dus danige proevo met het electro-magnetismuseene proeve die men zietmaar om welke te bevatten het menschelijk begrip te kort schiet. Zoo wij wel onderrigt zijn moet de Heer van Emden thans bezig zijn met de aanwending van eenen nieuwen eleclrischen slroom tot deze werking welko nog geheel onbekend is, doch reeds reden geeft voldoening te zullen verschaffen. BURGERLIJKEN STAND. Gehnwd geene. Bevallen A. Goudswaard geb. Bijl, D. E. Been geb. Mol, D.E Bethlehem geb. Golen Z.J. Zuidewind geb. Tonneboeijer D. A. Kikkert geb. Bolt, D. Overleden A. Vermeulen, 3 w. A. Bank, 49 j. J. A. Leur, 6 w. 2 Ambtshalve ingeschreven. ©emeugbe ficftgtcu. Er worden drie kapitale leugens gevonden in het berigt der tweede Editie van het Handelsblad van 1.1. Maandag over het Nut-feest alhier, n. 1. De menschen zijn NIET van heinde en ver naar de kerk gestroomd er is NIET in de kerk gezongen en er heeft GEEN maaltijd plaats gehad in de zaal Tivoli, al hetwelk in genoemd blad BEVEST1GEND is opgegeven geworden. Een blanco boekjo verkrijgbaar om herinneringen van 1848 ter neder te schrijven. Het vo rige jaar is rijk aan herinneringen maar nog niet van de beste soort. De Engelschen lusten het vreemde vee niet meer, het wordt hun te mager. De schutterij te Meppel is na eene gehouden parade gelracleerd op koffij en koek fiksche kost na de lading in twaalf tempo's, De koning van Napels is boos op zijn biechtvader en heeft hem dieo ten gevolge zijn ontslag gegeven. Middel tegen de cho lera bestaande in Nardus olie, die in geen een Apotheek te krijgen isopgegeven door eene somnambule. Een boer uit den omtrek van Sneek heeft eenige van Halletjes laten waaijen. De griep gaat voort met sterk te heer- schen: de Minister Russell kan er niet van pralen. In den Haag is een wedloop vastgesteld van nog ongeboren paarden, ter verbetering van hel ras. (K. C.)In Leeuwar den van de pers gekomen Levensgeschiedenis van Ma- ka- tai-me-slie-kia-Kiak. In China begint de zucht naar geld ook al toclenemen trouwens eene aanstekende ziekte. De stand der geldelijke zaken in Engeland verbetert eenig- zins: de geldmarkt is thans ruim voorzien. EEUIEEETON. Uittreksel uit eene Reisbeschrijving. Vervolg van het vorige Denzelfden avond met nog twaalf andere personen aan tafel gezeteD zijde vergat ik mijne arme niet. Ik sprak met klem over haren toestand terwijl wij in overvloed ons baadden. Ieder der gasten zonderde dan ook iets afen ik gevoelde mij gelukkig haar den anderen dag de in zameling te kunnen tea hand stelien die »oor eenige maanden lang eene verbetering in haar ongelukkig lot kon teweegbrengen. De ongelukkige. Zij wierp zich op hare knieën voor mij neder... stamelde dank.... Ik spoedde mij echter heen om de belofte te volbrengen die ik aan hare buurvrouw gedaan had. De hutten van de arme bewoners der graaf schappen Waterford Kilkenny en in gansch Ierland hebben geen zolde-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3