ttal en verloste den armen boer uit zijn lijden. FRANKFORT, 1 Jan. In Freiburg heeft lot laat in De cember do godsdienstoefening voor de proteslantsche troepen bij gebrek van een daartoe geschikt kerkgebouwin de open lucht plaats gehad. Vermits dit, wegens de ingevallen kou de niet kon worden volgehoudenheeft men de plaatselij ke overheid verzocht, daarin te voorzien, en door lusschen- iamst van deze, heeft de bisschop verlof gegeven, om de thans niel gebruikte kerk der Jesuiten, de Michaëlis-kerk daarvoor in te ruimen; zoodat de militaire godsdienst-oefe ning thans in dat gebouw wordt gehouden. In Pruissen is een koninklijk besluit bekend gemaakt, Inhoudende, dat personen, welke de eigenschap van Pruis- »isch onderdaan slechts door naturalisatie hebben Terkregen, in staats-, kerkelijke- en schnol-dienst niet kunnen worden aangesteld zonder toestemming van het hoofd van het be trokken departement, en dat deze goedkeuring alleen dan zal worden verleend wanneer van zoodanige aanstelling een bijzonder nut. voor de staats-, kerkelijke ol school-dienst te verwachten isen de aanleslellen persoonvoor het geval dat hij zich in dienstpligtigen ouderdom bevindt, bewijst dat hij persoonlijk zijne dienstpligtenhetzij in zijne vroegere woonplaats, hetzij in het Pruissische leger, heeft vervuld, of een deugdelijk bewijs van de overheid zijner woonplaats overlegt, dat hij lot de krijgsdienst ongeschikt is. BERLIJN. Alhier vierde in de vorige maand het Genool- ichap lot Christelijke beschaving van het vrouwelijk geslacht in het Oosten zijnen vijfden verjaardag. Het tracht jonk vrouwen ol jonge weduwen te zoeken, die genegen zijn, om naar Oost-lndië en Sijrië te gaan, ten einde als onder wijzeressen en helpsters der zendelingen het Christelijk ge loof te verbreiden. De gemalin van den Staatsminister von FAchhorn is thans presidente van hel Genootschap, gelijk hel gansche bestuur in handen van vrouwen of dochters der hoogste Staatsambtenaren is. Te Keulen zou bijna een groot ongeluk de kersvreugde hebben kunnen storen. Een der stoomschepen, dat de communicatie met den Mindenschen spoorweg onderhoudt, werd plotseling midden op den Rijn lek, toen het juist met omtrent 200 personen bezet was. l)e verwarring bereikte den hoogstcn trap, toen bet schip langzamerhand begon te zinken. Intusscben waren er nog te goeder tijd schuiten en booten bij do hand zoo dut geen der passagiers veron gelukt is. F R A N K R IJ K. PARIJS, 4 Jan. Omtrent Abd-el-Kader is nog niets met zekerheid bepaald. Eenige bladen beweren, dat het bevel reeds gegeven is, hem na Parijs over te brengen, al- Waar bij in hel Elyséc Bourbon, laatste verblijf van Napo leon, zal wonen. De moeijelijkhedenwelke de voorwaar den zijner overgave opleveren, zijn nog niet opgelost, daar zij ook in de buicaux der kamer aanleiding lot levendige discussier: gaven. Do gouverneur-generaal moet, zoowel als de gerie.-aal Lamoricière beloofd hebben, Ahd-el-Kader naar het Oosten te doen vervoeren. Inmiddels is de geest drift ©ver dezen uilslag in Algiers zeer groot. De stad Al- giera heeft, zegt men, eene inschrijving geopend, ten ein de den generaal Lamoricière een ceredegen aan te bieden-. Men gaat nog verder: men zegt dal de hertog van Au male met verlof naar Parijs zou komen en dat de generaal alsdan diens plaats voorloopig bekleedcn zou. 3 Jan. Bijzondere berigten uil Napels, van den 24sten December, en alzoo van vrij late dagteekemng, melden, dal de geregelde gemeenschap met Sicilië zoo goed als gestremd is; dat in verscheidene plaatsen op dal eiland de bevelen der Napolilaansche Regering niet meer worden gehoorzaamd en steeds zullen worden miskend, tot dat het der Regering zal hebben behaagd, om de hervormingen in het staatsbestuur in te voeren, welke de meerderheid der bevolking verlangt. O Gedurig hebben in de hoofdstad van Napels zelve volks-ver- eenigingen plaats, vyelkc echter lot dus verre geene beden kelijke gevolgen hebben gehad, terwijl dan ook de konink lijke Regering zeer uitgebreide militaire maatregelen heeft genomen, om elke poging tol opstand krachtdadig te keer te] gaan en te verijdelen. Het in verzekerde bewaring stellen van eenige jonge edellieden, ter zake van staatkun dige aangelegenheden, heeft ook in de hoogere kringen veel ontevredenheid gebaard, en men verzekert, dat deze hecren op den eersten dag van hunne gevangenschapdoor niet min der dan 150 personen van de voornaamste klassen zijn be zocht geworden. Te gelijker lijd wordt de spanning der ge moederen steeds onderhouden door blaauwboekjeswelke, zoo bet schijnt, in Napels zelf in 't geheim worden gedrukt en in menigte verbreid, inzonderheid onder de soldalen. Een tamelijk oproerig lied, aan de Sicilianen gerigl en met ver lof der censuur in Genua gedrukt, is almede in groole me nigte naar liet bedoelde eiland gezonden. -5 Jan. Het vermogen, 't welk Prinses Adeluïde heeft nagelalen, is door sommige dagbladen verkeerdelijk begroot op 100 inillioenen. Men verneemt thans van goeder- hand dat zij een jaarlijks inkomen van 1,800,000 Ir. had, een kapitaal voorstellende van ongeveer 80 millioenen. Bij testamentaire beschikking beeft zij aan den Hertog van Ne mours 10 millioenen vermaakt; voorts 3 millioenen aan le gatenen eindelijk bepaald, dal het alsdan overblijvende gelijkelijk lusschen den Prins van Joinville en den Hertog van Monlpensier zal worden verdeeld. De Hertog van Aumale is bij dat testament uitgesloten; vermoedelijk heeft de Prinses hem niets nagelaten, omdat hij, tengevolge van vrocgeie erflatingen, reeds een allezins aanzienlijk vermo gen bezit. Uit Bern wordt gemelddat het voorzittend kanton zeer onverwachts eene nota heeft ontvangen van het paus- selijk bewind, waarbij hetzelve zich hoogclijk beklaagt lo over de heiligschennis, welke zoudo zijn begaan bij den krijgslogt der Boridslroepenen 2o over hel uitdrijven van verscheidene geestelijke orden, welker beslaan in Zwitserland door traclalen was verzekerd. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP, 8 Januarij. Gedurende het jaar 1847 zijn in de Gemeente Helder 365 Kinderen geboren, waarvan 174 van het Mannelijk^

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2