*n 191 Tan het Vrouwelijke Geslacht;Het getal overle denen bedraagt: 404, waarvan 223 van het Mannelijke en 181 van het Vrouwelijke Geslachtwaaronder 15 doodge boren Kinderen, als: 7 van het Mannelijke en 8 van het Vrouwelijke Geslachten 3 onbekende drenkelingen17 Ambtshalve ingeschreven. Gehuwd 91 Paren. Echtscheidingen 1. Gisteren avond omstreeks 5 uur geraakte alhier op een der zandbankengenaamd de Rughet Nederlandsche Barkschip EchoKapitein Ruijkex. Men is druk bezig met lossen ten einde het schip te liglen en zoo mogelijk weder atlebrengen. 's GRAVENHAGE 5 Jan, Men verzekert, dal, ten ge volge der onlangs plaats gehad hebbende ministeriële veran deringen de Tweede-Kamer der Stalen-generaal vooreerst hare werkzaamheden nog niet hervatten zalen eerst legen het einde dezer maand of in het begin van Fcbruarij aan slaande weder zul bijeenkomen. VEER TOGEN BOSCH5 Jan. In de afgeloopen week heeft uit hel huis van arrest te Gravoeene zonderlinge «nlvlugling plaats gehad de cipier namelijk bragt aan een zijner gevangenen eten ontsloot de deur en bragt bet op tafeltoen deze met behendigheid de deur uitsloopdezel ve toesloot en gerust heen ging den cipier in zijne pluals gevangen latende. Do vlugleling moet tot heden toe nog niet achterhaald zijn. ASSEN 28 Dec. Over de viering van liet tweede eeuw feest van den Munxterschen vrededusver alleen uit het Protestanlsche oogpunt als een kerkelijk feest aanbevolen, vindt men een opmerkelijk verloog in den Drentsche.n Volksalmanak voor 1848. Hel is hoofdzakelijk van dezen inhoud De viering van een' huisselijken gedenkdag brengt mede herinnering van het genotenogoede voornemens voor de toekomstnieuwe verbroedering der huisgenoolen onderling. Volken zijn groote huisgezinnen ook zij hebben gedenk dagen en feestgetijden dan voegt hel de burgershet goe de gade te slaan, dal land en volk geniet, den band der nationale eenheid op nieuw naauwer toe te snoeren en als zotien van één buis een nieuw volksleven te beginnen. Zulk een tijdstip is voor het Vaderland op handen den 15 Mei 1S48 zijn er 200 jaren verloopen sedert de vrede te Munster werd bezworen. Die vrede bevestigde de vrijheid van geweten erkende de onafhankelijkheid der Vercenigde Nederlanden slond hun in vollen eigendom aanzienlijke volkplantingen af, en deed hel Vaderland optreden als het rijkste, verliehtste en gezegendsle land onder Europa's Sla- ten. Volksplantingen, onafhankelijkheid, vrijheid van gewe ten ze zijn ons gebleven. In de eerste plaats zij dan hel tweede eeuwgetijde een dankfeest voor die zegeningen. Aan den dank pare zich de bede: moge ze ongeschonden over gaan lol do verste nageslachten! en die bede spore aan lol Werken, tot aanwending van alle dienstige middelen. Dan volgt eene aanwijzing dier middelen, alle strekkende, om do aloude nationale veerkracht, een wakkeren volksgeestin Nederland te doen herleven. Ploglig, indrukwekkend zij dan zoo besluit de onge noemde schrijver dit verjaarfeest van een rijk en vader landlievend volk! het zij gekenmerkt door Vaderlandscho instellingen en verbeteringen, die de staatkundige en zede lijke onafhankelijkheid, burgerlijke en godsdienstige vrijheid het welzijn en de eendragt aller standen bevestigen en ver meerderen BUIIGE RLIJKEN STAND. Gehuwd Geene. Geboren A. Jelgersma geb. Lastdrager, D. G. Smit geb. Former, Z. R. Stoepman geb de Wolf, D. S. V. de Roos geb. Fortune D. N. Gude geb. Kuijlnian Z. J. L. Laborius Z. Overleden E. Polak, 32 jE. J. Mos, G1 j. T. Kroonenburg 69 j.E. P. de Wijs, 83 j.V. Slagwater, 5Öj. D. Graaf, 2 m. J. de Lange 15 j. M. J. Sap 48 j. J. Schenkels Cl j. A. Leijen 68 j. A Kiijnen, 31 j. P. van Butsel 51 j. R. van der Woude 10 m.W. A. Laborius, 2. d. J Verbruggen 62 j. D. van der Pauw 3 j. E. QuaK 63 j. F. Kamminga 26 j.P. J. Brouwer. 73 j. B. Bijl, 22 j. G. Fluister, 78 j. (öcmcngbc ïacvtgtcn. Abil-cl-kader de beroemde tirailleur heeft zich eindelijk vrijwillig aan de Franschen overgegeven, en zijn zwarte merrie aan deHeilog van Aumale ten geschenke gegeven. van Hall heeft een aandoenlijk afscheid genomen van de ambtenaren van zijn Ministerie. Zijn opvolger heeft bereid» de nieuwe portefeuille aanvaard. Alsmede de nieuwe Mi nister van Binnenlandschc zaken. De redacteur van de Burger is gedagvaard ter zake van een artikel over van Hallalsmede de uitgevers van den Kaleidoskoop van den Zwarlsluizer Boden en die van do Ylissitigsche Courant voor het geheel of gedeeltelijk overnemen van genoemd ar tikel dat alles behalve malsch is.Overleden te Briello eene vrouw van 101 jaar oud. Koning Leopold heeft ook de griep. Ter bezigligigittg aangeboden Ie Franeker de jongeheer Ilannema oud 9 jaar, zwaar 8 Ned. ponden en 1 ons. lang 2 voel en vier duim rijnlandsch. Een Jong Porlugeesch prinsje heeft vijftien namen ontvangen. De koning en koningin van Belgie zijn op reis naar Parijsom deze oogenhlikken van rouw bij de familie door te bren gen. Koning Louis Philippe is in geen 17 jaar twee dagen achter elkander ziek geweest. De vijf jeugdige Otuheiler» bezoeken te Parijs liever de hankelwinkels dun de Tuile- rien. Onder dat pannendak zijn zij maar gansch niet op bun gemak. De handel en vaart op Suriname wordt met 1 Mei aanslaande open gesteld voor alle volken terwijl een nieuw larief van in en uitvoer zal ingevoerd worden op den grondslag eener belasting van vreemde schepen, met het dubbelde der reglen naar do Nederlandsche bepaald. 42 gevlugte Jezuilen uit Zwitserland zijn in Weenen zeer vrien delijk ontvangen. Zij wonen in een paleis op den Kalen- berg bij de stad. Daar zullen zij zich oidedig bonden met het onderwijs en de opvoeding der jeugd. Grickeiilands be wind heeft begrepen niet langer koppig te moeien zijn Yeti nadeele van de bravo landskinderen. Beter laat dan nooit. De Oostenrijkscbe kontanten moeten nu strekken voor groote militaire toerustingen de openbare werken zijn daarom voor ecnen onbepaalden tijd gestaakt. De fabriek do Phoenix te Haarlem zal in andere handen overgaan en daardoor gelukkig aan een 400 lal arbeiders geen werjt ontnomen worden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3