WEEKBLAD vak DES HELDER es üet MELÏÏEDIEP. IIE x STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN ekz. HEDERLANDSCHE BEGINSELEN EN NlDERLANDSGHE ZIN. Mephistomïlïs. 2ES0E JMRGAXG. N°. 3. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen nitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep }1e Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men êbonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG 1848. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 urede prijs van 1 tot -4 rege-ls is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 1? «F A N U A R 1,9. Im ganzenhaltet euch an Jfórterl Dinn ebin wo Begriffe fchlcn Da stellt ein tfort zur rechter Zeit sich ein, Mit IVórter Ikszt sich treflich streiten Mit lfólter ein System bereiten. Gew'óhnlich glaubt der Mensch, wenn er nurjfór- ter hort Es müsse sich dabeidoch auch was denken lassen. Eene herziening der grondwet in den geest Tan Tooruitgang wordt wen- Sohelijk geacht; maar die herziening moet in Nederlandschen zin, naar Nederlandsche beginselen geschieden. Wee! over de radicalen, die dit miskennen en hunne holle theoriën in toepassing willen brengen! Zulk «en periode klinkt! nietwaar geachte lezers? Hoe anlipodrisch «taan die holle theorien, een afschuwelijk addergebroed, tegenover dien reinen Neder landschen zin, tegenover die heilig e Nederlandsche beginselen! Wij Nederlanders zijn nog al met ons zeiven ingenomen; de jaren der repu bliek staan in onze verbeelding in het schitterendst licht en nog teren wij voor het grootste deel op den roem onzer voorvaders; het is daarom wiet vreemddat alles wat men den naam van Nederlandsch gelieft te geven, met welwillendheid door ons ontvangen wordt. Wij schrijven het daaraan, toe, dat die uiidrukkingen door menigeen herhaald, door velen toegejuicht worden. Mephistophelis in den Faust van Göthe maakt de opmerking dat als het «lgemeen slechts woorden hoort, het gewoonlijk meent, dat er toch eene beteekeniseen zin in steken moet; en als die wooiden dan vleijendvoor het Nationaal gevoel klinken, dan gelooft men gaarne, dat er iets goeds moet bedoeld zijn. Wij twijfelen echter zeer, of die uitdrukkingen van Nederlandschcn zin en Nederlandsche beginselen zoo menigweif zouden lijn gebezigd, en door den een den ander zijn nagebaauwd indien ieder, voor dat hij ze bezigde, zichzelveri eens afvroeg, wat zij beteekenden. Wat zijn Nederlandsche beginselen! ij belijden onze volstrekte on kunde om die vraag te beantwoorden. Als wij bedenken dat de Nederlanders in de 16e eeuw hunnen wet tigen vorst afzwoeren, dat zij in de 18e eeuw den elfelijken stadhouder het land uitjoegen en in de 19e eeuw, zrodra er kans toe was, den Franschcn overheerscher verdreven, dat zij gedurende de republiek, zoo dikwijls de gelegenheid bestond, het stadhouderschap afschakenof het gezag der Prinsen van Oranje beperkten, dan zou ik tot het besluit ko men dat het een Nederlandsch beginsel was, de eenhoofdige regering zoo Veel mogelijk te beperken, cn des noods den vorst te verdrijven, als hij het der Natie niet naar den zin maakte. Wanneer ik mij herinner, hoe gedurende de republiek, een streven om do kracht van het algemeen gouvernement te verzwakkende souTereini- teit der Provinciën, ja der afzonderlijke steden uiltebreiden dan moet ik hesluiten, hier de werking van een Nederlandsch beginsel te zien. Wanneer ik bedenk, hoe de Oost-Indische Co i pagme haar mouopolie uitoefende, hoe binnenslands de industrie door giideu beperkt was, mag ik dan daarin liet gevolg van Nedeilandsche beginselen zien Is mijne gissing juist, dan vervult mij dankbaarheid voor de Iransche overheerschinghoe bitter «lat geneesmiddel ook moge geweest zijn, dat zij ons van die Ne terlandsehc beginselen heeft verlost. Als een beginsel goed is, zal het wei zeer onverschillig zijn, vanwaar het tot ons is overgewaaid, en ais het slecht is, moeten wij het uilroeijen, al is het Nederlandsch pur sang. Een paar voorbeelden tol toelichting: Is het een Nedeilandsch beginsel, of wel ligt het in den zio der Ne derlandsche natie, om zoo gezet te zijn op hel behoud haler instellingen dat zij elke verandering schroomt dat dan ieder in zijnen kring arbride om die tragen, lammen, luijen zin, die ons tot de Chinezen van Europa zal maken, uitteroeijen. Goede instellingen te behouden is noodzakelijk; maar eene instelling te handhaven alléén, omdat zij bestaatbewijstniels dan onverschilligheid en traagheid, die ot niet Nederlandsch zijn, of hoe Nederlandsch ook behooren uitgeroeid te worden. Zijn regtstreeksehe verkiezingen oveieenkomslig met Nederlandsche be ginselen? Wij durven er ons niet over uitlaten, maar wij meenen dat liet betwijfeld woidt; flat ei zelfs etn aigument uitgetrokken wordt, om ze ons te weigeren. Yvij houden ze desniettemin vooreene volstrekte be hoefte, en wenschen ze dan onder de Nedeil ndsche beginselen te zien opnemen. Naar wal doet het er toe, of regtstreeksehe verkiezingen over eenkomstig Nedeilandsche beginselen zijn? Zijn zij nuttig, noodig, om aan de eene zijde de publieke geest onder de Natie oplewekken en aan den anderen kant, om een waarborg te levert n dat de volksvei tegenwoor- digers inderdaad den geest der Natie zullen uitdrukken voei ze dan in, al berustten zij op een llotlen'.otsch beginsel. Deugen zij niet, zijn zij verwerpelijk, schaf ze af! hoi.d ze tegen! al waren zij eeuweu lang in- heemsch. Men weet hoe proflessor Etih, die ons tot Duitschers wilde maken over onze natie in hel algemeen denkt. »Wij willen" zegt hij, »het niet Ontveinzen, de Jan Sniie-geestdie hoe dikwerf eu welsprekend bestre den, aan den wortel van ons volks-bestaan blijft knagen; liet gebrek aan ondernemingsgeest en vlijt, dat ons in den handel zeiven, de bron on zer welvaart en onzer politieke beteekenis, lot eencn ondergeschikien rang verlaagt de vernchteiing van ons zeewezen, waaraan wij eenmaal onzen roem en onze zegepralen verschuldigd waren het lol dusverie hardnek kig behoud van instellingendie de geschiktheid misseo, oui eene natio nale kracht te worden; liet gfbiek bij het volk aan eene overtuiging sterk genoeg in wooiden en daden om zult. een conservatisme onmogelijk te maken; het gemis van energie in de verdediging onzer nationale belangen tegenover de aanmatigingen en het onregt vau bet buitenland, enz. zijn verschijnselen die wel eens aan de toekomst der Nederlandsche Nationa liteit mogen doen wanhopen." Wat een schildering van den Nedetlnndsehen tiu 1 Traagheid, slap heid Jan Salie-geest 1 Wie zou nieigweiischcn dat zij van den Neder landsclien bodem wierden verdrevenDc V it- b'-v_1/A.r

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 1