aige overblijfselen der religie-oorlogen zullen verdwijnen. Voorloopige berigten uit Milaan van den 3den melden dat het aldaar eindelijk met hel beleedigen van de militai ren door lieden van de laagste klassen welke bepaaldelijk daartoe door meergegoeden waren opgezet, en welligl betaald 200 verre was gekomendat de gewapende magl zich in ernst heeft doen gelden, en dal de sedert drie dagen ge tergde soldalenbij het gebruik maken van hunne wapenen hunne drift den teugel hebben gevierd; waardoor menig een, en daaronder, zoo als naar gewoonte, menig zooge naamde onschuldige aanschouwer het leven heeft gelaten, of min of meer is gekwetst geworden. Zoo men verzeker de, waren er acht gesneuveld, doch veel meer gewond. Al de berigten komen hierin overeendat den volgenden dag de rust weder hersteld was. VAN DEN MAIN, 10 Jan. Oostenrijk houdt steeds zijne aandacht op Italië gevestigd. De aanzienlijke versterking van troepen in dat oord getuigt, dat men des noods op ern stige maatregelen van de zijde van het kabinet vanWecnen bedacht is, ter instandhouding van hetgeen thans beslaat. Volgens bijzondere berigten uit laatstgenoemde residentie, verwacht men aldaar, dat de Regeringen in het midden van Italië al spoedig zullen gedrongen wordenom den bijstand van Oostenrijk in te roepen, ten einde niet in hare eigene Stalen overvleugeld te worden. ZWITSERLAND. VAN DE ZWITSERSCHE GRENZEN, 9 Jan. Dezer da gen kwamen te Bern de landdags-gezanten der onderschei dene kantons aanom hunne werkzaamheden te hervatten. Morgen of overmorgen zal de eerste zitting plaats hebben. Te Lucern is een bevelschrift van gevangenneming aan geplakt en afgekondigd geworden legen Siegicart Muller •wegens landverraad en het zoek maken van eedgenootschap- pelijke gelden. Siegwart Muller bevindt zich inlusschen veilig in Tyrol. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP, 15 Januarij. De Gazette de France meldt, dat er op nieuw een bur geroorlog in Portugal is uitgebarsten en dal. Van da Bandei- ra zich weder aan het hoofd der oproerige progressisten heeft gesteld. Evenwel melden de jongste berigten uit dal land van den 2den Jan. en over Engeland ontvangen nog niets van eene oproerige beweging. Men kan er zelfs bijvoegen, dat de interventie der drie mogendheden en de zege der ca- O o bralislen bij de vckiczingen den tegenstand der progressisten schijnt gefnuikt te hebben. In de voorgaande week is de posttrein van den spoor weg van Liverpool naar Londen, aan een gevaar blootgesteld geweest, dat de vreesselijksle gevolgen had na zich kunnen slepen. De slaat van dronkenschap, waarin zich de machi nist en do stoker bevondenhad lol dit gevaar aanleiding gegeven. De treinmet eene snelheid van 40 mijlen per uur voortgaande, was op een ander spoor geraakt, als het had moeten volgen. De conducteur, aan den laalslen wa gen van den trein geplaatst, over deze wonderlijke rigting 2ich verontrustende klimt met levensgevaar van hel eene rijtuig op hel andere Vot aan den tender en den locomotief,' waar hij den machinist en stoker, in diepen slaap gezonken, op den grond zag liggen. Hij had naauwelijks den tijd, den trein bij het station van Palrioorlt te doen stilhouden, op hel oogenblik, dat hij zich tegen eenen anderen, met passagiers opgevulden trein had aangeworpen. De twee on- voorzigtige beambten zijn dadelijk voor de overheid te War- rington gevoerd en daar tot twee maanden gevangennistraf veroordeeld. AMSTERDAM, 13 Jan. Naar men verneemt is er door het Openhaar Ministerie bij de Arr.-Regtbarik alhier, eene geregtelijke vervolging ingesteld legen den uitgever van het dagblad de Hydrawegens daarin voorkomende artikelen betrekkelijk den afgetreden minister F. A. van Hall. Ook moet er op klagle van den boekhandelaar Boscli, te Utrecht, door de regtbank reglsingang, Ier zake van nadruk, zyn verleendtegen twee Amsterdamsche uilgevers van Sui* Péchés Capitaux. GRONINGEN, 9 Jan. Bij eene nijpende koude en stren ge vorst, met felle en flijmende oosten-winden, wordt onze stad niet alleen door de griep, die in hevigheid is toegeno men, maar ook nog door een kwaadaardige, verbazend snel ten grave slepende en besmettelijk typ/rus geteisterd. In meer dan een huisgezin is er slechts een enkele onaangetas te, die de overigen bijstand kan verleenen en bet getal der verschillende lijders is zeer groot. Alleen in de afgeloopen week zijn er 47 gestorven; ruim de helft meer dan in ge wone lijden. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd Geene. Bevallen E. Kunst geb. Nannings Z. G. Schuil geb. van der Woldt B. E. Beek geb. Manheim Z. H. J. Bakker geb. Bruin., Z. I). Sporrij geb. GalZ. G. Ravensteiin geb. WeelD. M. i Ritter geb. Wilieras D. M. Brouwer, Z. J. Gal, I). Overleden II. Rieuwers 6 w. .F. Flerie 8 j. J- Mönning 23 j. D. Luke 32 j. G. W. Adriaan 18 j. H. Keernan 52 j. N. Leijen 67 j. C. E. Cerremans 59 j. - F. S. Duiinker 59 j. C. J. Schlimruer, 4 w. J. van der Wiele, 69 j. D. C. Roodt 52 jr. J. Bode 71 j. (öcmcttgbc SSerigteU; In Milaan worden de Cigaarrookers vervolgd door kwae- O O jongens met fluiten en schreeuwen. De schandalen zijn te- j genwoordig in Frankrijk aan de orde van den dag. Ih Ierland heeft zekere Bijan zijn landheer vermoorddie hem uithoofde van wanbetaling de pacht had ontzegdhij is daar om ter dooil veroordeeld door het hof van Limmcrick. Eenige Rotterdammers die door Inspanning Uitspanning zoeken (dit is ook wel do ware) zullen van den bekenden Munslersclien vrede hel tweede eeuwfeest vieren op den 30slen Januarij. Hel vonnis van Ferploegh is bevestigd door do Arr. Regtbank lo 's Hage. Volgens de A. C. is bij ons liet ras van vertrouwende geloovigen zeer taai, maar toch niet onsterfelijk. Talrijke Ooslenrijksehe strijdkrachten rukken op tegen Italië. Op den spoorweg naar Stellis zijn eenige wagens uit het spoor geloopcn, alsmede te Am sterdam. In Rotterdam is eene belasting gelegd op» da honden. In Zwol zijn in 184 7 binncngcloopen 97 sche pen. De dichter van Katwijk's stranden is overleden, (K. C.)

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3