(Scmcttgbe Bcrigtcw. BE DANKBARE JOOD OF BELOONDE BRAAFHEID. een den vorigen dag aldaar gevild paardhij wilde den beer een' maaltijd verschaffen en deed hem derhalve den muil band af, waarop het dier zich met de honden op het rif wierp. Weldra rees er tusschcn de dieren twist, waarop de beer zynen meester aanviel en gevaarlijk wonddemen vreest zelfs voor het leven van den armen man. De beer heeft over de velden de vlugt genomen, en is nog niet terugge vonden. Onlangs stierf in de gemeeule Wijnghcne, waar eene besmettelijke ziekte en veel gebrek heerscht, een kind van een' arm' huisvader, hetwelk begraven werd, zonder dat daar voor eene kist werd aangevraagd. Do burgemeester, doctor Slock, ging in dal zelfde huis een ander ziek kind bezoe ken, en vroeg aan den vader, waarom hij geene kist ge vraagd had; de arme man antwoordde: »ik zal hel u gul weg zeggen, mijnheer, mijn huishouden staal op de armen- lijst bekend voor zes personenwanneer ik een kistje voor dit kind gevraagd had, zou mijn huisgezin een mond min der tellen en ik zou dus eene portie brood minder krijgen ik heb daarom zelfs een kistje gemaakt vau de plankendie ik van mijne bedstede ovei bad." De Burgemeester on derzocht of dit ook met anderen bet geval geweest was, en bevond dat sedert eene maand, acht arme huisgezinnen om diezelfde reden van het vragen eener kist hadden afgezien, om daardoor hunne bedeeling te blijven behouden. s' GRAVENHAGE22 Febr. Men verneemt dat onder- scheideno leden der Tweede Kamer met leedwezen gezien hebbendedat het protest der vreemde consuls tegen het barbaarsch bombardement van Palermo niet onderleekend werd door den Nederfandschen consulzich voorgenomen hebben deswegebij de eerste gelegenheidden minister van bnilenlandsche zaken te interpelleren. ROTTERDAM, 21 Febr. Naar hel zich laat aanzienzal de landverhuizing naar Noord-Amerika uit Nederland, Wur- lemberg en Beijeren nog drukker zijn dan het Torige jaar. Zoo wij een geacht handelshuis hebben hooren verzekeren, zijn er vele scheepsruimten noodig lot het vervoer van pas sagiers, dio bereids met do rceders gecontracteerd hebben, en het aantal contracten uit Groningen, VrieslandDrenthe Overijssel en Gelderland beloopt reeds over do duizend. Het ongeluk met do stoomboot Phoenix, waarbij zoovelen onzer landgenoolen het leien hebben verloren, noch de ziek ten die in de nieuw gevesligdo koloniën heerschende zijnen waarmede ook zij den onvermijdelijken lol van alle jonge ne derzettingen heialen, schijnen afschrik in lo boezemen, en het aantal ingezetenen, hetwelk zich bezig houdt met hunne vaste goederen io geldo lo maken, toont dat de lust ter ver huizing geenszins is afgenomen. De landerijen worden on- aangezicn den korten termijn, die meestal ter betaling gesteld wordt, gretig genoeg gekocht; minder echter de gebouwde eigendommen hetwelk nog velen in het vaderland terug houdt. Hel is vooral de druk der belastingen die de schaal hij hunne overwegingen lot het vertrek doel overslaan maar ook bij velen do wijzo van heffingde last der commiezen en do ondragelijke surveillance dio de uitoefenaars van ee- nigo bedrijven rusteloos vervolgten hun alle denkbeeld van vrijheid zelfs in hun eigen hnisontneemt. (N R. C. BURGERLIJKEN STANB. Gehuwd K. ran der Woldt en T. Kruijff. Bevallen E. Koorn gel). Schipper D. L. van Leend geh. van Tas ten Naastepad Z. G. Abhenes geh. Bouman D. W. Karsman geh. Mul Z.A. Meunier geh. van Dam, D. Overleden II. de Reijger 31 j. G. Edelenbosch 16 m. II. SeuH- ke 46 j. J. Krijnen 5 m. Doodgeboren 1 De invloed van Lola Montes heeft juist een jaar lang geduurd, sedert den val van hel Ministerie Abel. Denllden Februarij 1847 namelijk, viel het lioofd der ultramonlaansche partij, en den llden Februarij 1848, is het zelfde aan do gravin van Lansveld overgekomen. Bij Venlo is een Hollander door een Pruissisch ambtenaar doodgeschoten; dc dader is veroordeeld tot een jaar tuchthuisstraf en de kosten. (K. G.) Men kan tegenwoordig reeds in éénen dag reizen van Londen naar Parijs. Er is weder eene nieuwe club of maatschappij op til, namelijk: eene anti-dienstboden-be- drog-maalschappij. Door het provinciaal geregtshof van Gelderland zijn zes heeren op de aanbevelingslijst geplaatst, waaronder er vijf zijn, van welke men vooraf weet dal zij niet in aanmerking kunnen of willen komen. Alle lief hebbers van een rnorgenslokje (cn er zijn er nog al wal) kunnen zich voor veertig cents aanschaffen een Nederlandscli geschenk voor den vorst van Eutopia. Guizot's redevoe ring over Italië is even als do minister in ejjiijie te Turijn in het openbaar verbrand. De Paus heeft bepaald dat er voortaan ook te Athene een zaakgelastigde zal zijnhetgeen lol heden hel geval nog niet geweest is. De constitutie is te Napels den llden uitgevaardigd en in hel officiële dag blad verschenen. Padie cn rlj^t zullen voortaan geheel vrij van reglen in gansch Indie ingevoerd mogen worden. De oudgouvemeur van de Mofukkos, is le 's Gravenhage aan het hotel dc 1' Europe afgestapt. Te Rotterdam moeten de koffijhuizen enz. ten elf, en te Groningen reeds ten firn ure gesloten worden. In Beijeren is de censuur der dag bladen afgeschaft. Lola reist met een gevolg van drio studenten. F IE U I X Ij F T jy. Een jood Tan eene kermis terug komende, kwam onderweg bij eene ri vier, welke hij noodzakelijk over moest trekken. liet water was niet diep en men kon van den eenen tot den anderen kant te paard rijdenmits tot halverweg gekomen, men zich wachtte te veel regts le gaan. Daar bevond zich een afgrond, waar menig reiziger verongelukt was. De jood van het gevaar verwittigd, had denrelven meer dan eens vermedenmaar op liet oogenblik waarvan ik spreek, was liij niet voorzigtig genoeg, en kwam te digt bij een draaikolk. Ilij voelt dat zijn paard zinkt en geeft een doordringenden schreeuw. Een landbouwer die liier digt bij werkte liet gevaar ziende, waarin «lezen man verkeerde, maakt dadelijk een paard van zijnen ploeg los, nadert moediglijk tot bij den afgrond, heeft het ge luk den jood bij den mantel te grijpen en hem gelukkig aan land te bren gen.Wal het paard van den geredden aanbelangt, hetzelve was onher-y roepelijk verloren, want het gewigt van een valies, waarmede het bela den was, sleepte hetzelve tot op den grond van het water. De boer cw zijn huisgezin hadden veel moeite om hunnen gast die in llaauwte lag en half dood van koude en schrik was, te doen bekomen. Hij kreeg eindelijk het gebruik zijner zinnen weder maar slechts om zich aan de smart over te geven want van al de goederen die hij een kwartieruurs

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3