kaansch eigendom op Duitscho schepen en heeft dit protest van do bedreiging doen vergezeld gaan, van eene vloot naar de Saod to zullen zenden. Te Parijs hebben de republikeinsche clubs bij accla matie het iu overweging nemen van een voorstel goedgekeurd waarbij de nationale vergadering zou worden uilgenoodigd om Frankrijk ijverig te doen intervenieren in de zaken van Polen en Italië. Het groote feest, dat op het veld van Mars zou plaats hebben, is thans stellig op den 14 dezer bepaald. Het beeld der republiek, dat alsdan in het midden van het veld staan zal, is door den beeldhouwer Schletinger vervaardigd, 14 ellen hoog en het grootste, dat sedert den kolossus van Rhodez vervaardigd is. Men zegt, dat bij het ministerie van Binnenlandsehe Zaken een register opengesteld is, waarin de jonge meisjes zich la ten inschrijven, die moeten voorkomen op het groote repu blikeinsche feest, dat door het Provisioneel Bestuur van 10 tot 14 mei is uitgesteld. De voorwaarden zijn de volgende Geen jong meisje zal daaraan deel mogen nemendan wan neer zij tusschen 15 en 22 jaren oud is, hij hare ouders inwoont en goede borgen lieeft. Bovendien moet zij lieftal lige en regelmatige gelaatstrekken hebben. Reeds zijn 200 meisjes ingeschreven, die, naar men zegt allen zeer schoon zijn. In den morgen van 7 Mei was het plein van het pavilioen de I' Hor-loge opgevuld met moeders, tantes, nichten of vriendinnen van die, welke zich lieten inschrijven; eenige weiden afge wezen, omdat zij niet aan alle vereisehlen van het program ma voldeden en schenen daarovor zich zeer bcleedigd te ge voelen. De bedoelde meisjes zullen gekleed zijn in eene rosé zijden tricot en een wit kleed versierd met vijf bouquetjes roode rozen. Zij zullen hun hoofd versieren met een krans van blaauwe korenbloemen en madeliefjes, en inde handen twee zijden vaanljes houden, die zij onder het zingen van vader- landsche liederen heen en weder zullen zwaaijen. Eenigen zullen bloemenmandjes dragen eu de plaatsen heslrooijen waar het Provisioneel Bestuur zal stilhouden; de 20 schoon ste meisjes zullen gezeten zijn in eene prachtig versierde kar, met 16 witte paarden bespanncu. Bij hot ongeluk den 6den Mei op den Noorder-Spoor weg voorgevallen had een koddig looneel plaats; in eender omgevallen wagons zaten verscheidene minnen, die te Parijs do haar toevertrouwde zuigelingen hadden gehaald. Bij den schok vielen minnen en zuigelingen door elkander en begon nen om het hardst te schreeuwen. Gelukkig was niemand gekwetst. Te midden echter van al die jong geboren kin deren, welke de minnen ter naauwernood kenden, zocht ie dereen het hare, en rezen eenige geschillen. Men verslond elkander spoedig; een weinig later echter ontdekte eene min, aan wie een jongen was toevertrouwd, dal zij nu een meis je had; de dwaling werd zoo goed mogelijk hersteld. Daar bij is echter geen gevaar voor twist met de ouders, daar het allen vondelingen waren. O POSEN, 6 Mei. Er zijn verscheiden besluilen uitgevaar digd, wekko de treurige toestand *an hel hertogdom noodig I maakt. Da handel in zeissen is verboden. Alle wapenen met ingebegrip der zeissen, moeten aan den militairen kom- mandant worden afgeleverd. Alle poorten en barrières der t stad zijn gesloten; hel uilgaan en binnenkomen der stad is i alleen door drie poorten veroorloofd voor personendie niet verdacht zijn, en dan nog slechts van des morgens 6 lot des avonds 8 ure. Eene duistere toekomst gaat men te ge- O O moet. De opstand wordt algemeen. Uit Pdlau wordt van den 4den Mei geschreven, dat daags te voren daar een Engelsch schip was aangekomen, hetwelk door 4 - andere vaarluigen was gevolgd, die na vertoon hunner Hollaudsche en Noorwt egsche vlaggen waren doorgelaten, met uitzondering van een Hollandsch schip, I waarvan de gezagvoerder aan boord van het oorlogschip moest komen, om zijne papieren to vertonnen en die streng werd ondervraagd ol onder de beide Hollaudsche schepen geen vermomde Hanoveraan was. Ten noorden van Pillau lag behalve dit nog een ander Deensch oorlogschip. Men schrijft uit Weencn onder dagteekening van den 7 Mei: Volgens dc ontvangen officiële beriglen heeft hel Oos- tenrijksche leger in Opper-ltaliein den strijd te Milaan en l in de tot op 27 April jl. plaats gehad hebbende gevechten verloren aan dooden 206 man (daaronder 6 officiereu)aan gekwetsten 369 man (daaronder 18 officieren), aan vermis- ten en weggeloopen Italiaansche manschappen (aan wier trouwbreuk slechts 2 officieren deel namen), 15,937 man. Daarbij komen nog 687 paarden en eene in Creinona door de oproerlingen overrompelde batterij van 6 slukken geschut. De toestand waarin wij thans leven is zoo voorbeelde loos, dal men bezwaarlijk denzelven begrijpen kan. Dit is zeker, dat de verwikkelingen dagelijks vermeerderen, en men begint to twijfelen aan eene Ooslenrijksche monarchie, zoo als die in de laatste jaren heeft bestaan. In de Slavi sche districten van Hongarije hecrschen woelingen, die mi litaire rnagt en nationale garde niet kunnen beteugelen, dt> Rroaten WallachijersSlavoiiiers en II1 ijriers hebben eene dreigende houding aangenomen eu willen een onafhankelijk Zuid-Slavisch rijk. Tegen den 30.-leu Mei is eene vergade ring te Praag belegd van aile tot Oostenrijk hehoorende Sla ven. Dc Duilsche parIij is daar magleloos en aan de mis handelingen van het opgezette volk blootgesteld; de publi catie van de krijgswet wordt er dagelijks te getnoet gezien. BUKGERLiJhEN STA>TD. Gehuwd J. de Haan en G. de liaan. D. van Brcderoode en X. Droog.-.4. Brouwer en J. M. Vink. Bevallen G. Rustemeijer gel). Mosk D. 51. Buijs geb. Deugt D. M. Bippens geb. GroofT, Z.R. Gerritsen geb. de Wijn, D. E. X. de Breuk geb. Noë Z. G. Bakker geb. van Gud Bioekbuiren D. D. Scheijen geb. Pover, D.C. Burghirt, I) Overleden P. Westerhout3 j. W. J. Paling, 71 j. 51. Rippens 4 d. C. E. Luijtjes 41 j. (jftcmcugbc IScrtgtc» oP de Haagsche kermis is een levend geraamte te zien. In Britsch-Iudio gaat hel met de' voortzetting tier spoor wegen even als iu Nederland bet blijft bij plannen en con- ecssiën. De coinedie met den ge projecteerden Overijssehcheh Spoorweg is reeds vertoondwal zal er van een spoorweg

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3