BEKENDMAKING. B E K E W D I A K I N G. PUBLICATIE. lelfs schulden, tol voorziening in alle behoeft»!)getroost, het meeste regi hebt, ten minste evenveel regt hebt, om mede te werken tot de verkiezing van de volksvertegenwoordiging! Stuit ons de bekrompenheid waarmede het kiesregtbij de voorloopige kieswet wordt uitgedeeld, wij Tereenigen ons gaarne met de wijze Tan ver kiezing. Kiel meer, die lamme TerdooTende stemming bij atembilletten aan de huizen, waarTan men naauwelijks de verkiexing komt te hooren maar eene samenkomst Tan alle kiezers, waar het oplezen der stemmen een prikkel geeft aan de algemeane belangstelling, waardoor de aandacht zelfs der meerderheid kan gevestigd worden op een persoondie de mindeiheid met hare stemmen heeft vereeid; waar men zich des noods kan verstaan over de benoeming van een persoon en dus het geTaar wordt Termeden om zijne stem verloren te doen gaan. Zamenkomsten die de belangstelling in de zaak zullen verlevendigen, een prikkel zul len geven aan den publieken geest! Door zulke kiesvergaderingen zal ineer, dan door iets anders, die dofheid, die lamzalige Jan Salie-geest die het algemeen beheerscht, worden uitgeroeid! Er zitten misschien daarachter ook gebreken en misbruiken; maar het het zijn misbruiken van het krachtige leven des jongelings, verre te verkiezen boven die traagheid van een suffenderi ouderdom, die als eene plant leeft maar niet werkt, niets tot stand brengt! De Provinciën zullen in kiesdistricten worden verdeeld, ieder, zoo veel mogelijk, van 90,000 zielen, die twee leden voor de tweede kamer en één voor de eerste zul len benoemen,- waardoor er 68 leden in de tweede, 84 in de eerste ka mer zullen verkozen worden. Wie benoembaar zijn voor de eerste kamer, hebben wij reeds in een vorig nummer van dit blad vermeld. Wij hebben toen reeds onze mee- mng daarover te kennen gegeven. Wij zullen er thans niet op terug komen. Een eerste kamer heeft geen grond in onzen maatschappelijken toe stand. Wil men die nu volstrekt hebben, omdat Engeland er een had, ojndat in navolging van Engeland men overal zoo wat een eerste kamer in het leven heeft willen roepen omdat wij er totnogtoe ook een hebben al is hare onbeduidendheid eu overtolligheid ook nog zoo door de feiten bewezeu dan zal men geheel op het terrein der willekeur moeten ko men men mag dus naar geene iogische gronden voor haar bestaan vra gen. Het zal ons genoegen doen ais iemand liefhebberij heeft, naar die gronden te zoeken en ons mede te dselen. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Bei der maken bij deze bekend lo Dat, ten lasle der gemelde Gemeente, eene geldleening zal worden gesloten Tan Tien Duizend Gulden, tegen eene rente van vijf ten honderd 's jaars en Toorts op de voorwaarden, vastgesteld bij het plan der geldleening, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 21 April 1848 No 04. 2o. Dat het gemelde plan, ter Secretarie der Gemeente, voor de belanghebbenden van heden af, lor visie ligt, op allo werkdagen, van des voormiddags 10 tot 12 uren. 3o. Dat de inschrijving, weike bij ronde sommen van Dui zend Gulden, zal moeten plaals hebben ter Secretarie der Gemeente zal worden geopend op Donderdag den 15 Junij 1848, des voormiddags om 10 uren, en op dien dag cn de beide volgende dagen, van des voormid dags 10 tot 12 uren zal geopend blijven. HELDER 2 Junij 1848. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. nr 't VELT. Ter ordonnantie van HEd. Ach tb- J. SCHOON. Secrt. Do BURGEMEESTER dezer Gemeente, Brengt bij dezer, ter kennisso van de daarbij belang heb benden, dat de herschouwing over de Plaatselijke cn Alge- mcene Uitwateringen en Golendoor Heeren Wijkmeestereri zal worden gehouden in den namiddag van Zaturdag, den tienden Junij aanstaande cn levens alsdan zal plaals hebben do gewone jaarlijksche Schouwing over de Straten en We genen herinnert den Ingezetenenwie zulks mogt aangaan aan het algemeen Plaatselijk Reglement van den 28 Augus tus 1844, en aan de hoeten waarin de nalatigen ten dezen zouden komen te Tcrvallen, met aanmaning aan diegenen, op wier Golen en Uitwateringenbij de Schouwing van den 23 Mei j.1. aanmerkingen zijn gemaakt, te zorgen dat de zelve alsdan in bekoorlyke orde zyn gebragt, zoomede dat de Straten, welke voor cn langs de woningen strekkende zijn, behoorlijk zijn gewied en van vuilnis gezuiverd; zul lende de nalatigen zich zeiven hebben te wijlen, de kosten en onaangenaamheden, die uit eene niet opvolging der ten dezen opzigte bestaande Policie verordeningenzouden voorl- vloeijon. HELDER 2 Junij 1848. De Burgemeester voornoemd J. ix 'T VELT BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Beider, maken bij dezen bekend, dat door den Raad der gemelde Gemeente, bij besluit van den 15 Februarij 1848, No. 2, is goedgevonden, en door Zijne Majesteit den Koning, bij besluit van den 21 April 1848, No. 64, magliging is ver leend, om: lo. De heffing der in deze Gemeente ingevorderd worden de opcenten voor de Gemeente op den Rijks accijns, op het Gemaal der Rogge, alsmede de heffing der eigene plaatselijke belasting op hetvan elders ingevoerd wor dende meel en gebak van Rogge te doen ophouden. 2o. Om de plaatselijke belasting op het Binnenlandsch Ge distilleerd, den Wijn, het Buitenlandsch Gedistilleerd en de buitenlandscho Likeuren te heffen, lot het bedrag, als bij bet daarvan gemaakte tariel is vastgesteld, te welen: Bij opcenten op de hoofdsom van den Rijks accijns Binnenlandsch Gedistilleerd honderdvijftigj Buitenlandsch Gedistilleerd, bc- halve de Likeurennegentig >Opcenten. Buitenlandscho Likeuren Als eigene Wijn >per kan. zestig middelen. tien centen Binnenlandsch Gedistilleerd van 10 graden sterkteachttien centen Buitenlandsch Gedistilleerd van 10 graden sterkteachttien centen Binneulandsche Likeuren achttien centen,, Zegelgelden hoven het bedrag der eigene belasting van iede- ren Gulden van het bedrag vijf centen. 3o. Dat bij meerdere of mindere hoeveelheden en voor zoo veel het Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd betreft, bij meerdere of mindere sterkte, dan hierboven is ver-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2