AANBESTEDING. SttlBP'SrSgttglDilSKBlBg» den meesier uit hun eigen zak willen betalen. "Willen de Roomschen willen de protestanten, van welke kleur, het doenwaarom hen verhin derd? Tegen den staat, die goed gesalarieerde onderwijzers heeft en goedkoop onderwijs geeft, houden zij bet op den duur nooit uit, ten zij het onderwijs van den staat buitengemeen slecht is, en terwijl wij vrij heid verlangenwillen wij daarom niet de zorgeloosheid van den staat. Het is treurig, dat er zoo door de protestantiche geestelijkheid voor het regt van placettegen de vrijheid van onderwijs en godsdienst geijverd wordt De zaak heeft eene zeer gevaarlijke zijde. Men heeft bij den afval van Belgie veel gesproken van de associatie der liberalen en catho- lijken men zou hier thans wel eens een onverdraagzaam protestantisme een verbond met het behoud kunnen zien sluiten dat weder alle belof ten van staatkundige hervorming op wind en rook zoude doen uitloopen. Onverdraajzaamheid en Protestantismewoorden die eene tegenstrij digheid bevallen, hoe komen ze bij elkander! Protestantisme is vrijheid van bet individu, in denken en spreken, geen gezag, zelfs niet van eene kerk. Den roomschgezinde is de onverdraagzaamheid eerder te vergeven dan den protestant; want zelf eigen oordeel aan gezag onderwerpende, kan de pligt om eens anders oordeel te eerbiedigen, niet zoo levendig in zijn hart geprent zijn, dan bij den protestant, wiens roem, wiens trots liet is de vrijheid van denken en beoordeelen als grond van zijn geloof te beschouwen. Laffe protestanten, die meent dat in de vrijheid gevaar voor uw geloof zou liggen. "Werkt en ijvert voor uw geloof, maar eerbiedigt ook het geloof uwer roomschgezinde broeders. De Voorzienigheid zal niet dulden, dat waar met opregtheid voor het licht wordt geijverd de leugen ever de waarheid zal zegepralen. Datzelfde roepen wij onze catholijke mede-ingezetenen toe. Wie zal thans uitspraak doen of Rora# of Geneve de waarheid aan zijne zijde heeft? 11e catbolijk zal zeggen Rome de protestant Genevede israëliet zal aan beide de waarheid ontzeggen. De tijd alleen zal uitspraak doen, de waarheid alleen zal zegepralen en wie onzer durft bepalen op welk punt de vereeniging van allen zal plaats hebben? BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Helder, zijn voornemens op Dingsdag, den 27sten Junij 1848, des voormiddag» len elf uren, in het openbaar aantebosteden lo. Hel doen van eenig Timmer-, Melscl- en Aardewerk en het gewoon onderhoud der eigendommen van de Gemeen te van 1 Julij 1848 loten mei 30 Junij 1849 met de lcve- raticie der bcnoodigde materialen. 2°. Hel doen van eenig schilder- en behangwerk aan de Gemeente-gebouwenmet de leverancie der bcnoodigde ma terialen. En 3o. Het doen van eenige werkzaamheden aan het Heldcrsch kanaal en het gewoon onderhoud van hetzelve, van 1 Augustus 1S48 tot 30 Junij 1849, mede met leverantie der bcnoodigde materialen. De Beschrijving der werken en de voorwaarden der aan besteding zullen acht dagen voor de aanbesteding, op alle werkdagen, van de» voormiddags 9 lot 12 uren ter secreta rie der Gemeente, ter lezing liggen, terwijl nadere infor- maliën bij den plaalselijken opzigier zijn te bekomen. HELDER den 10 Junij 1848. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. xtv 't V E L T. Ter ordonnantie van IIEd. Achtbare J. SCHOON, Secr. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Junij- Naar men verneemt, heeft de Heer Burgemeester dezer Gemeente aan do onderscheidene landbouwers binnen de banne van den Helder, bij Circulaire in gedachte gebragt een middel van veiligheid ter voorkoming van ongelukken, door het in brand geraken van hooibergen en hooischelven, reeds in eeno der dagbladen in den jare 1S22, medege deeld, en, zoo men zegt, met het meest gewenschte gevolg aangewend: dit middel beslaat in hel plaatsen van een le dige mand of tonin het midden van den berg rondom van dewelke het hooi wordt opgestapeld, en welke achter volgens wordt opgeheven; daardoor blijft eeno opening in het middenwaardoor eene gemakkelijke uitwaseming wordt bevorderd en het gevaar van brand door broeijing van het hooi wordt voorgekomen. Het is te wcnschen, dat deze opwekking zal worden be tracht, te meer om de eenvoudigheid van het aangewezen middel, en waardoor mogelijk vele ongelukken zouden kun nen worden voorkomen. Men schrijft uit New-York dat het plan, eene slootn- bootdienit naar alle deelen der wereld op te rigtcnsterk wordt doorgezet. De stoomboolen staan altijd onder het op- zigt der regering, en zijn zoo ingerigt, dat zij ook als oor logschepen kunnen gebruikt w orden. In de Kamer der Af gevaardigden is een plan ter tafel gebragt, op welke wrjz» in de Stille Zuidzee eene linie tusschen Monlerey of San Francisco tot stand zou te brengen zijn. De Amerikanen drijven, na de Engclschenden slerkilen handel op China. Hunne walvischvangst in de Zuidzee is veel grooter dan de Engelsche. Zij bezitten ongeveer 800 walvischvangers. Steenkolen zijn op de kusten van den stillen Oceaan in overvloeden de Amerikanen verwachtendat de eerste ge regeld varende stoomboot nog dit jaar naar China zal ver trékken. In Australië is groot gebrek aan arbeiders. In Londen is onlangs een vlugschrift in het licht verschenen, hande- lende over de verhuizing naar Australië, waarin voorkomt, dat daar op 180,000 volkplanters niet minder dan 2 mil- lioen stuks rundvee en 8 millioen schapen kwamen, do voedingsmiddelen bediervenomdat er geene mondenhet koren omdat er geene maaijers, de wol omdat er geene scheerders genoeg aanwezig waren. De regering in Adelaïde heeft eeno bekendmaking laten afkondigen, volgens welke olkdie 80 Engelsche morgen land aankoopt, vrijen overlogt voor 3 door hem aangewezen volwassen personen of 6 kinderen beneden de 14 jaren zou de worden toegestaan. De verhuizing uit Engeland neemt dan ook elk jaar toe. Eene inmenging van staatswege is noch noodzakelijk, noch raadzaam; maar do staal heeft toch zijn regt van opperloezigtdat gelijk elk regt ook een pligt voorschrijftdie nog met veel meer zorg dient volbragt te worden. Alleen door verhuizing kan gewis de verarming der massa niet weggenomen worden, vooral daar menscheu met eenig Termogen dezelfde neiging tot verhuizing hebben en daardoor nog betere uitziglen, dan de geheel arme. Er heerscht thans ccne groole sensatie in de stille om streken van Chislehurst in Kent, len gevolge der ontvlugting van de dochter van een der meest gogocde huisgezinnen in die streek. De dame in kwestie is zekere mejufvrouw Han- na Wells, eonigo dochter van kapitein Wellsdie bij den oorlog in Affghanistan hel lcveu verloor. Zij wooude bij

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2