vreemdeling weetdat hij ia kalme rustige tijden gelijke bescherming als de ingezetenen genieten zal. Van meer belang is de wijzging die artikel 10 heeft ondergaan. De commissie stelde roor »het' regt der ingezetenen om zich te vereenigen wordt erkend en door de wet aan geene bepalingen dan tot verzekering der publieke orde onderworpen." Het ontwerp houdt in»het regt der ingezetenen tot rereeniging en vergadering wordt erkend, behoudenis eene wet, de uitoefening daarvan regelende in het belang der openbare orde. Door deze wijziging is het regt van vereenigen dat alleen politisch leven in de natie brengen kan geheel aan de willekeur der wet over gelaten en het behoud heeft een schat van tijd en gelegenheid gewon nen om in te halen wat verloren scheen. Volgens de commissie was het regt van vereeniging dadelijk erkend en de voortestellen wet heeft een grens waarbuiten zij niet treden mag de verzekering der publieke orde. Yolgens het ontwerp zal eerst eene wet de uitoefening van het regt van vereeniging moeten regelenvoor men er gebruik van zal kunnen maken. De vermelding dat die regeling in belang der openbare orde geschiedt, is niets dan eene eenvoudige op gave van het motief der wet, maar geeft volstrekt geen grens aan, waar binnen de wet zich moet beperken. De regering zal dus, zonder de grondwet Ie schenden, kunnen voorstellen, dat men niet met meer dan tien of twintig personen zal mogen vergaderen en daarmede het geheele icgt van vereeniging tot niets maken. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeenlo Helder, zijn voornemens, op Dingsdag den 18 Julij 1848 des voormid dags len elf urenaan het Raadhuis, publiek, alleen bij Inschrijving, aanlebesteden Hel Onderhouden, Repareren enz. van do Reverbères en Lanlaarnidie thans in de Gemeente voorhanden zijn, of in het vervolg moglen worden daargesteldmet alles wat daartoe behoort, alsmede de leverantie van al de fN- daartoe benoodigde Olie en Katoen henevens het vul lenopsteken, schoonmaken en bewerken daarvan, voor den lijd van drie achtereenvolgende Jareningaande den eersten December 1848 en eindigende den laalslen No vember 1851. Het Bestek en de Voorwaarden waarnaar deze Aanbeste ding zal geschieden, liggen acht dagen vóór de Aanbeste ding, met uitzondering van den Zondag, aan het Secretarie ter lezingvan 's morgens 9 lol 12 en's namiddags 4 tot 6 uren. De Gegadigden zullen hunne Inschrijvingsbiljellrnop Ze gel geschreven, geleekend cn van do Namen der Borgen voorzien, moeten inleveren; terwijl nadere informalicn te bekomen zijn, bij den Plaatielijken Opzigler J. BORST. HELDER den 1 Julij 1848. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. i* 'T VELT Ter ordonnantie van UEd. Achtbaren J. SCHOON, Secr. s 3 a» HELDER en NIEUWED1EP, 1 Julij- De Heer J. van Herwerden is erkend als consulair agent van Rusland voor deze plaats en de Noordkust van Holland, van Enkhuizen af lot Egmond aan Zee toe, alsme de voor het eiland Wieringen. Parijs is andermaal het toonecl geworden van nieuwe onlusten. Men schrijft do oorzaak toe aan de ellende, die in de laatste dagen onder de werklieden, vooral van de nationale werkplaatsen, hcersclite. Het Voorloopig Bewind had hun beloften gedaan, die hel op den duur niet kon vervullen. Dit veroorzaakte ontevredenheid en gisting onilc de arbeidende klasse, die misleid door opruijers, zich aa, toomeloos geweldplundering en moord heeft overgegeven Den 22 riepen do werklieden reeds,toen men de zamen scholingen uit een dreef, morgen zul de groote dag plaat hebbenen zij hebben woord gehouden. Den volgende, dag om 10 ure was alles in opstand, alle uilgangen op d Boulevard waren versperd en door de opstandelingen be waakt, die van achter barricaden en uit do vensters hevij vuurden op de nationale garde, wier cordalo houding groo len lof toegezwaaid wordt. In verscheidene groepen der op standelingen hoorde men de kielen Hendrik H of Napo leon! en andere: Weg met de vijf! Leve de republiek Weg met de pretendentenEen vaandel op eene barricadt droeg de woorden: Brood of dood! Er is dien dag geei beurs gehouden. Den 24 (Zaturdag) werd het gevecht met het aanbreken van den dag hervat, en wol zoo hsvig, dal het eene schrikkelijke slagling werd. Ten 11 uro was het schijnbaar ruslig, maar twee uren later werd hel looneel van moord en bloed weder geopend en Parijs door den opperbe velhebber der nationale garde, generaal Cavaignac, instaat van beleg verklaard. Ook hebben de leden van de Uitvoe rende Commissie en de Ministers dien dag hun ontslag inge diend. Den volgenden dag (zondag) werd er met bitterheid gestreden. De opstandelingen wilden do nationale garde cn vergadering ontbindenden heer Caussidiert naast La- mar tine en Ledru- Rollin aan het hoold des Bewinds stellen, vrijlating der gevangenen van Yincennes, 30 milii- oen voor de nationale werkplaatsen en 400 millioen op de begrooting voor do arbeidende klasse. Pogingen van den aartsbisschop van Parijs, die in geestelijk gewaad in naam der godsdienst en der menschelykheid do vvoesto hoop tot vrede vermaandebleven zonder gevolg. Zij antwoordde met kogels, do aartsbisschop werd gevaarlijk gewond en men wanhoopt zelfs aan zijn leven. Den volgenden dag waren de opstandelingen voor een groot deel gesneuveld, gevan gen genomen, verjaagd en in eenige wijken der slad terug gedrongen. Een beslissende aanval der nationale garde maakte in den namiddag een einde aan den strijd, en zoo werd de opstand na een allerbloedigst gerecht van 4 dagen gedempt. Onder de spotprenten, waartoe Frankrijks toestand ge durende de laatste maanden zoo ruime stof heeft opgeleverd, is de volgende, nu onlangs in het licht gekomen, niet on aardig. Zij vertoont den prins van Joinvillc, die met een zoogenaamden Gallischen haan bij zich in Frankrijk zich aan wal zet, onder den uitroep:» Ik hen do oom van mijn neef." Digi hij hem landt ook prins Louis Bonaparte en roept op zijne beurt:» Ik hen de neef van mijn oomHet eene, begrijpt men, ziet op den graaf van Parijs, het an dere op wijlen keizer Napoleon. Bij Zr. Maj. besluit ven den 3den Maart jl., letter c 8 is het departement van Oorlog onder anderen gemagligd,om de miliciens der Jigting van 1847 die bij do verschil lende korpsen van het leger in reserve zijn geplaatst, des noods vroeger dan zulks anders in den regel geschiedt, en altijd tegen zoodanig tijdstip, als waarop dit geraden zou worden geoordeeld, lot weikclijke dienstprcslatie op te roe-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2