ft 2 H 2T W 3 'J O Irekkin;; van notaris o!' procureur en derqelijken. Die vrijstelling is aange nomen? YY ij geloovcu niet, dat een en ander volkomen gelijk staat; maar Tril men dit, dan zon men het stemregt tot dezen moeten uitbreiden, niet het aan de doctoren ontnemen. Men moet wel in liet oog houden, dat een algemeen kiesregt het ee- nige consequente stelsel is, en dat men derhalvtn minder moet zoeken naar hen, die bevoegd zijn, dan wel naar hen, die wegens hunnen of- hankelijken staat moeten uitgesloten worden. Onder de gronden, die de regering voor reglstreeksche verkiezingen aan voertbehooit ook, dat zij thans noodzakelijk is, vermits men anders terstond tegenover eene nieuwe vordering van herziening zoude staan.— Dit is volkomen waar. Het is slechts jammer, dat men aan dien grond niet gedacht heeft, toen men de koloniale aangelegenheden regelde en toen men eene eerste kamer handhaafde. De regeling zegt, dat geene regering denkbaar is tegen over eene eeni- ge dnnr iiet volk gekozene, in het openbaar beraadslagende, vertegen woordiging. Dit is zoolang men liet niet aantoont, niets dan eene magtspreuk. YVij hebben ons echter alleen voorgesteld, om de aandacht te vestigen op bet verschildat tusschen bet ontwerp der commissie en dat der regering bestaat en gaan dus met stilzwijgen de andere argumen ten voorbij. Die de memorie wil inzien zal vinden dat de eerste ka mer een blok is, dat aan het been der Natie wordt gebonden, opdat toch vootal de regering niet voorbij geloopeu worde. Eene aangename recommandatie voor de eerste kamer Opdat dat biok toch vooral niet te ligt zou vrezen heeft de regering de ziltingstijd der leden van de eerste kamer van drie tot negen jaren verlengd. Om de diie jaren zal er een derde aftreden. Oor deelt men, dat de eerste kamer even populair zal zijn dan de tweede, men had veilig de leden der eerste, even als die der tweede, alle jaren voor een derde deel kunnen laten aftreden, want de meerder heid zal dan herkozen worden. Wij moeten derhalven veronderstellen, dat de ministers een voorgevoel hebben, dat de meerderheid der eerste kamer nimmer aan de Natie zal voldoen en om derhalven niet onophou delijk andere personen te zien optieden, er wat stevigheid aan wilden geven. Ten einde al verder het weinigje populariteit, dat de eerste kamer nog inogt kunnen verwerven, radicaal te voorkomen, heeft men in afwijking van het voorstel der commissie, de leden weer schadeloosstelling voor ver- verblijfkosten beloofd nader hij de wet te bepalen. Zij zullen dus zelve medewerkenom het bedrag vasttestellen. De grondwet die voor de tweede kamer de som bepaaltlaat de wet geheel vrij wat zij aan mensehen die van ƒ500 tot 1200 'sjaars in de belasting betalen, zal toege legd moeten worden. Moet er dan toch een eerste kamer wezen geef dan geen schsdeloos- zteliing aan de leden! Het bewustzijn, dat zij gratis hunne betrekking waarnemen zal mogelijk hen nog met eenig welgevallen doen beschou wen. Ook voor hem, die gratis veel werk doet, al is het in liet oog van den beoordeelaar een nutteloos werk wekt bij onze Natie altijd eenige achting. Maar wordt de eerste kamer weer een baantje, zal men in de Jeden niets zien, dan eenige zeer rijke lieden, die 's winters op 'slands- kosten de operasconcerten en comedien in de Hofstad gaan bijwonen, dan zal de kamer reeds in minachting zijnvoor dat zij bijeengekomen is. Zeer opmerkelijk is de bepaling, dat de Hooiden der Departementen ook tot leden der kamers zuilen kunnen worden benoemd. De commissie verklaarde in bare memorie van toelichting adat de minister als zooda- nig plig:en te vervullen heeft, wier betrachting met de bekleeding eener plaats in de volksvertegenwoordiging niet znnrengaat. Niemand kan te gelijk aan de ministertafel en op de banken der afgevaardigden zitten." In die commissie za'en LuzacDonker Cnrtius en de Kempenaer. Die zelfde mensehen komen nu, zelfs zonder reden voor hunne ver andering van gevoelens te geven, met een vooistel voor den dag, dat de ministers wel verkiesbiar zijn. Menselien, zno wijfelend in hunne gevoe lens, zijn niet geschikt voor ministers! Als men de ministers tot volksrei tegenw ooidigers verkiesbaar stel t, zal het niet falen of de regering zal met alle kracht wei ken dat zij verkozen worden. De regering beeft dan behalven zijn gewonen iuvlr.ed nog eenige vaste .stemmen; die ministers zullen in de seclien hun eigen werk in overwe ging moeten nemen, hunne tegenwoordigheid aldaar zal veel van de vrijheid van beoordeel rig benomen. Hoedanig de geest der Natie op dit punt gestemd is kan daaiu t blijken dat zelfs onze Provinciale staten in de laatste jaren nimmer iemand, die minister geworden was, herkozen cn nu durft men, na <ie uitsluiting verdedigd te hebben, nng de veikies- Jiaarlieid voorstellen. Moed.' Mijne Heereu de ministersmoed gehouden Op dat pad voortgegaan en bet behoud zal u als zijne redders standbeelden oprigten IIELDER en NIEUWEDIEPI Julij- Door goed tvetler begunstigdworilt onze kermis dit jaar nog al druk bezocht. Boas en Judels vinden den gewonen bijval. Van de kleine tenten hebben wij vooral hel Theater de Automaat en Acrobaat met genoegen bezocht. De beweeg bare voorwerpen die men daar ziet, doen zien welke vorde ringen de werktuigkunde in de laatste jaren gemaakt heeft. Bovenal trok onze opmerkzaamheid do olifant, dio alle lig- chaamsoefenittgen nabootst, lot zelfs het geluid. De mecha- nieko automatische beelden van den heer JVeiler zijn de moeilo waardig te bezigtigen. Ook de heer van 0«, die met een dochtertje van acht jaren en een vijfjarig zoontje de stoutmoedigste sprongen gemakkelijk ten uitvoer brengt, ver dient bewondering. Hot jeugdige knaapje vooral verrigl de zwaarslo gymnastische oefeningen.Da lont is netjes en zindelijk ingerigt. Ook mogen vvj Tivoli niet Tergelen. Tot eer van den kastelein den Heer Prins moeien wij vermelden, dat hij zijn lokaal op eene smaakvolle wijze heeft ingerigtzijn- do de groole zaal met groen en bloemen versierd. Ook het orchest is goed bezet. Jammer dal de klokkeluider van de lieve Vrouwe-kerk, alias de Bultenaar, door zijn vervaarlijk en onverslaanbaar gebalk, do gaslen eenige oogenblikken verveelt. Zelfs moeten zijne dreigende] manoeuvres eenige jonge vrouwen schrik hebben aangejaagd. MAASTRICHT, 5 Julij. Gisteren is inde gemeente Gronds- veld een groot ongeluk voorgevallen. In eene graverij van kiezel, bestemd lol bet onderhoud der wegen, waren acht personen, drie mannen en vijf vrouwen, werkzaam, toen plotseling eene instorting plaals hadwaarbij al deze orige- lukkigen bet leven verloren. Het schijnt dal de gaanderijen te ver gevorderd waren zonder geschoord te zijn. De gan- sehe gemeente is hierdoor in rouw gedompeld. Verscheiden slaglofïers zijn hoofden van huisgezinnen. PARIJS, 5 Julij. De fondsenbeurs vervolgt hare vooruit gaande bewegingzoowel Fransche als vreemde effecten sluiten ook wederom beden aanzienlijk hooger; dit is eenig- 1 ijk bet gevolg van het vertrouwen in de uivoerendo magt. Uil Madrid is geen post aangekomen. - Do nationale vergadering heeft beslist, dal 50 harer leden op Vrijdag 7 dezer, de lijkplegtigheden van den Aarls- bisschop van Parijs zullen bijwonen. Door het commillé der werklieden is een wetsontwerp aan do vergadering aangebo den, strekkende om do wet in te trekken, waarbij de duur der werkuren te Parijs cn in de deparlementan verkort was. De Heer T. Bruner deed een voorstel ter kolonisatie van Al» gerio en lol de spoedige conslilulio van een Franschen staat over geheel het Algerischo grondgebied. Do Ileeren G. La Fayelte, Corbon, Lacrosse, Marrast, Cormcnin Porlalis zijn door do vergadering lot onder-voorzitters en de Heeren Ed- mond de la Fayelte en Pean tot secretarissen benoemd. Do Heer Emile de Girardin is heden op vrije voeten gesleld. Hel is cchler nog onbekendwanneer de Preste weder verschijnen zal.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2