w a at v w s tg a3 m a a b Volgen* Let ontwerp der commissie zoude jaarlijst een derde gedeelte *au de leden der Provinciale Staten aftreden, de redering laat om de drie jaren de helft aftreden. Volgens de commissie zouden dus alle jaren verkiezingen plaat* hebben en de leden drie jaar zitten, volgens de regerings-ontwerpen hebben wij om de driejaren eene verkiezing en de leden zullen zes jaar zitting hebben. Wij zien derhalve ook hier, «lat de invloed der ingezetenen op de Provinciale vertegenwoordiging eene aanmerkelijke besnoiijing beeft onder gaan. De magt des konings, om de besluiten der Provinciale Staten, die met de algemeene wetten, of het algemeen belang strijdig zijn, te schorsen, zou volgens de commissie door de wet worden geregeld het regeringsont werp verlangt zulk eene regeling niet. Zij laat dat schorsingsregt geheel over aan de willekeur der regering. Dit is gewis veel gemakkelijker. Zou het evénwel niet wenschelijk zijn, dat de grenzen eenigzins omschre ven werden, of zullen de meest billijke verlangens, hoe dikwerf, hoe censtemming geuit, altijd en in alle gevallen moeten stuiten op de weigering van konings goedkeuring, waar tusschen de Staten-Generaal en de ministers eene botsing ontstaat, daar zal deze zich in eene ontbinding der kamers oplossen en of de nieuwe kamers zullen eenstemmig met de ministers denken, of de ministers zullen voor den wil der Natie moeten wijken, maar bij Provinciale staten is zulk een eind niet denkbaar, en «le magt der regering behoorde derhalven aan eenige regeling onderwor pen te zijn. De commissarissen des konings zullen in de vergaderingen der Provin ciale en Gedeputeerde staten voorzitten. De regering wil hen in de laatstgenoemd® mede eene stem geven. Naar ons inzien was het ontwerp der commissie, dat hen in beide vergaderingen, slechts eene adviserende stem gif verkieslijker. Provinciale staten zijn de vertegenwoordigers der ingezetenen. Deze kiezen uit hun midden een collegie om de loopende zaken te dirigeren. Dat collegie is derhalven ook eene vertegenwoordiging der ingezetenen, maar hoe zal dan een gouverneur, door den koning benoemd, stem kunnen hebben in een vergadering, die niet den koning maar de ingezetenen der provincie vertegenwoordigt liet is blijkbaar, dat men ook hier de magt der regering ten koste van den invloed der ingezetenen beeft willen uitbreiden. Dip uitbreiding van de koninklijke magt doet zich ook zien in de re geling van de gemeente besturen. De commissie droeg voor »de wet kan verordenen dat de voorzitters van den gemeenteraad door den koning worden benoemd." De regering laat dit niet alleen niet aan de wet over, maar voegt er bij dat de koning den voorzitter builen den raad kan benoemen waar door alle invloed der gemeente op de keuze van een burgemeester wordt uitgesloten De commissie wilde het btdrng van den census voor de bevoegdheid om de leden van den raad te kiezen, aan de wet overlaten en gaf daardoor gelegenheid die census naar tijdsomstandigheden te wijzigen. l)e regering bepaalt die op de helft van het geen vereischt wordt, om de leden van de Staten-generaal le verkiezen. De onafhankelijkheid van de hoofden van het openbaar ministerie door eene levenslange aanstelling volgens het ontwerp der commissie gewaar borgd is hij de regeringsontwerpen alleen tot den procureur generaal hij den Iloogenraad beperkt, zoo dat die bij de hoven en olïicieren van justitie bij de regtbanken weer de slaafsche werktuigen der regering zul len zijn, die op bevel vervolgen, of op bevel den misdaad onvervolgd moeten laten. Terwijl de commissie alle openbaren oefeningen van godsdienst wilde toelaten, voorzoo ver die niet geacht knu woideu stoornis aan de publieke orde en rust te zullen toebrengen, heeft het regeringsontwerp die toege laten binnen de gebouwen mei uitzondering van die plaatsen waar zij thans naar de wetten eu reglementen is toegelaten. Is die bepaling aanneembaar? Stelt zij niet een wezenlijk privilegie daar? Waarom de ingezetenen van de eene plaats meer voorregten ver gund dm in de andere? Als alle ingezetenen van den Helder over renige jaren tot de Roomsch Catholijke godsdienst waren overgegaan zij zouden geene processie mogen houden maar al gaan ter plaatsewaar men nu soms processie houdt, bijna alle Oatholijken tot de Hervormde gods dienst over, het kleine overschot zal nog op straat met processien mogen verschijnen. De regering heeft ook hier weer toegegeven aan benaauude reclames, waarboven zij zich niet heeft kunnen verheffen l)a commissie wilde de gemeenten de vrije keus harer leeraren waar borgen. De regering heeft dien waarborg geschiapl. Wij zullen onze middeleeuwsche eollatie-regten in strijd met den geest van het protes tantisme en met den geest des tjd3 dus kunnen behouden. De protes tanten zullen dus weer genadiglijk van den Koning de gocdkeui ing moe ten vragen op eea beroep van eeo predikant. Zoo ver gaat de onver draagzaamheid der protestantendat zij hunne slaafsche onderwerping aan het wereldlijk gezag metj genoegen diagen, alleen in de hoop, dat de catholijken dan ook een boei en eer» band raag worden aangelegd. Maar dat de ministers die zich als [liberalen willen voordoen, na een maal als leden der commissie het ware vrijzinnige standpunt te hebben aangewezen, zoover teruggaan, dat is beklagelijk en bewijst meer voor hunne plooibaarheid en transactie-geest dan voor vastheid van karakter. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Julij- Bij koninklijk besluit van 3 Julij j.J. No. 94 is benoemd tot bevelhebber over Z. Majs. Smaldeel, bestemd tot het doen eener kruislogt naar de Noordzee, de kapitein ter zee II. Ferguson. De Tweede Kamer, heelt in hare zitting van jl. dings- dag het wetsontwerp tot afschaffing der strafien van geese- ling en brandmerk met 30 tegen 21 stemmen aangenomen. Men verwacht en veronderstelt vrij algemeen, dat de eer ste kamer eveneens haro goedkeuring aan dit ontwerp zal hechten. Inderdaad als men nagaat de vorderingen in verlichting en beschaving, waardoor de 19 eeuw zich zoo gunstig ken merkt, dan slaat men verbaasd, als men in Nederland, dat zich van andere landen gunstig wil onderscheidennog bar- baarsche cn de menschheid onteerende straffen, uit de mid deleeuwen herkomstig, ziet uitoefenen, en dat op een tijd stip als die eeuw van verlichting en beschaving bijna bare helft genaderd is! Hoewel nu do meeste leden der tweede kamer niets an ders dan aan den eisch des lijds voldaan en aan do slem der menschelijkhcid gehoor hebben gegeven, zoo zullen hunne pogingen, om een einde aan het schandaal der regts- pleging te maken, de goedkeuring van alle weldenkendo burgers in Nederland wegdragen. Men merkt op de schijf der zon een aantal vlekken op, veel aanzienlijker dan men ooit te voren heeft waarge nomen. Deze vlekken zijn ten getale van meer dan 30 en vormen eene smalle reep, ziglbaar voor hel bloote oog, van den ooslelijken kant lot bet middenpunt van hel ge- starnle. De gansche lengte wordt geschal op ongeveer 200.000 kilomeiers of 5| maal de omtrek der aarde. De breedte is oj> onderscheidene plaatsen 20,004 kilometers, maar dit varieert zeer. De lengte van do diglste vlek kan geschat worden op 127,000 kilometers. (Hen zal zich herinneren dal sommige natuurkundigen beweren, dat dergelijke vlekken eenon groolen invloed heb ben op do weersgesteldheid en den toestand der almosphcer.) Den te Groningen wonenden Roelf Smilde viel in do vorige week hel zelzame geluk ten deel, voor de twee-en- O O derligslemaal de redder eens menschenlevens te zijn. Ter wijl hij zich in den namiddag naar zijne werkzaamheden begaf, werd door hel uitschieten van hel zeil, eene trouw van een tjalksehip geslagen, dat in het Reitdiep le Gronin gen zeilende was. De koene mcnschenreddcr wierp zich terstond in het water en bragl dc vrouw weder behouden aan boord. Uit Delft zijn onlangs vier officieren vertrokken om in Noord-Holland remontpaarden te gaan opkoopen; dertig ca-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2