m a m u w s s 33 :o t h ifTï^ doen gevoelen, dat het thans vóórhaar geen tijd is, om tegen te spreken, dat haar geene keuze gelaten wordt, dan om toetegeven, of het land aan onrust ten prooi te laten, .dan ware het dubbel wensclre- lijk geweest, dat alle ministers te gelijk hun ont slag hadden aangeboden; dit zoude de zedelijke kracht van den maatregel aanmerkelijk hebben ver hoogd. Nu bewijst het alleen, dat ons homogeen ministerie niet zoo eenstemmig denkt, als men daar van opgeelt, dat de overigen zich in eene andere combinatie ook wel zouden laten vinden en de invloed der regering tegenover de kamers kan er weinig bij winnen. Het gebeurde levert verder nog een opmerkelijk bewijs voor het Ilooge Nut cener eerste kamer. De bestemming dier kamer is, volgens bare verde digers, om in tijden van spanning alle noodlottige gevolgen der overijling te voorkomen, een bolwerk voor den troon tegen alle onberaden nieuwigheden te zijn enz. Thans beleven wij zulke tijden. Er worden dringend groote hervormingen geëischt, de eerste kamer wil nu aan hare bestemming beant woorden, een spaak in het wiel van den wagen steken, die naar haar oordeel te hard voortholt, en nu, in plaats van haar dankbaar te zijn, dat zij doet, waarvoor zij in het leven is geroepen, nu voegt de minister hare leden toe, dat zij hun stel sel van behoud in een stelsel van tegenstand heb ben doen overgaan. Nu wordt men boos en verwijt hun, dat zij de rust van het Rijk op het spel zullen zetten. Zoo zal het altijd gaan. In gewone tijden zal de eerste kamer «nauwelijks opgemerkt worden; in tijden van spanning zal men het bolwerk verzoeken zijne ka- normen te laten zwijgen, onder bedreiging van het anders met geweld in te nemen. HELDER en NIEUWEDIEP5 Augustus. De heer Proudhon heeft in do nationale vergadering van o n jl. maandag eene redevoering over den eigendom uitgesproken. lij zeide onder anderen, dat de eigendom de Republiek ol' do Republiek den eigendom zou vernietigen. De omwen teling van Fcbruarij had eene maatschappelijke liquidatie begonnen, de eigenaars en de burgerij waren verpligt die aan te nemen, of verantwoordelijk voor do gevolgen, uit hunne weigering voortspruitende. De spreker werd hoe linger hoe stouter en beweerde daarna Dat niemand, sedert de om wenteling van Februarijverpligt was zijns schulden te betalen of de aangegane verbindtenissen nu te komen." De vergadering lachte over dezen uitval en do president liep den redenaar tot do ordo lerng. IIij trachtte ander maal zijne uitzinnige leer te verkondigen doe!) Ie vergeefs; zijne medeleden braglen hem door openlijke afkeuring tot zwijgen. Beriglen uit St. Martin in dd. 12 jnnijdetden eonige bijzonderheden medo omtrent het gehemde aldaar, na het bekend worden der Franscho omwenteling en ten gevolge der plotselinge vrijverklaring der slaven op het Fransch ga- deelle van het eiland. Zoo als wel te verwachten wns, was de tijding dezer ge beurtenis spoedig onder dio van het llollandscb gcdoelto be kend; do negers staken de hoofden bij elkander, en gaven hun voornemen te kennen, naar het Fransch gedeelte over te loopenwaar zij onmiddelijk vrij zouden zijn. Dit nu was onmogelijk hun lo beletten, daar er vooreerst geene mi litaire bezetting hoegenaamd op liet eiland aanwezig en de afscheidingslijn gemakkelijk en zonder eenig beletsel te over schrijden is. Reeds had de slavenmagt eencr plantage aan dit voorne men gevolg gegeven, toen de gezamelijke eigenaren bij elkander kwamen en wijselijk besloten aan den drang der omstandig heden gehoor te geven en uit eigen beweging de negers vrij te verklaren en hun voor te stellenvoor loon te arbei den, waarop deze dan ook toestemden op de plantages hun ner meesters te blijven. Er werd vervolgens eenstemmig besloten, den gezaghebber van bet eiland te verzoekenzich uit naarn der ingezetenen aan den Koning te wenden, ten einde de goedkeuring van Z. M. op het ten uitvoer gebragte te erlangen en levens dat de emancipatie volledig door de hooge regering mogl worden bekrachtigd. Het strekt ons tot voldoening te melden, dat zulks is ge schied en tevens dat de regering met den meeslen spoed een oorlogschip naar dio bezitting beeft doen vertrekken, ten einde zoo noodig het bestuur van het eiland klem bij te zettenwanneer de vrijgelatenen lot losbandigheid moglen overslaan en tevens om hun te toonen dat de concessiën aan de slaven gedaan, niet uit zwakheid zijn geschied. Van St. Eustalius zijn mede berigten van 24 Junij aan gekomen. Do zaken stonden aldaar minder gunstig en was het zelfs lot eene bloedige botsing gekomen, tusschen do vrije ingezetenen en de ncgerbevolking. De eendragl en de moed der eersten bragten echter, onder zamenwerking van het bestuur, door gepaste en met klem uitgevoerde maatre gelen, lijdelijk de negers weder tot rust en gehoorzaamheid terug. Ook daarheen is een oorlogschip vertrokken, tevens de hevelen der regering mei zich voerende, om door gepaste maatregelen en concessiën aan de negers, den slaat van spanning te doen ophouden. Do Kölnische Zeilung deelt het volgendo schrijven uit Berlijn, van den 27sten Julij, mede: De stemming omtrent het Duitsche vraagstuk begint hier eene wending te nemen, dio voor do. eenheid van Duilsch- land juist niet veelbelovend is. Ofschoon de keuze van den Aartshertog in do beschaafdo kringen met bijval vernomen is, zoo heelt toch de wijze waarop ïij volvoerd werd, op ve le plaatsen .aansloot gegeven. De souvereiniteitwelke de Frankforlcr vergadering zich tegenover de afzonderlijke Sta ten scheen lo willen aanmatigen, verwekte wantrouwen en „nijver. Wanneer men daarbij do voortdurende aanvallen ccner ook in do Frankforler vergadering vertegenwoordigde

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2