©emengbe iSevigtcn. partij tegen Pruisen in aanmerking neemt, en de koelheid, waarmede de meerderheid van die vergadering de groote of- iers, die Pruissen sedert vier maanden aan de Duitscbe zaak gebragl heeft, scheen op te nemen, zoo zal men het be grijpelijk vinden, dat do reeds sedert lang inwendig gistende ontevredenheid zicii bij do eerste aanleiding lucht geeft. Die aanleiding gaf de uitnoodiging van den rijks-minister van Oor- lo» aan de regeringen der verschillende Staten met betrek- O O O king tot op den 6den Augustus door de militairen aan den Rijks-stedehouder te bewijzen hulde. Ongetwijfeld schijnt deze slap van den rijks-minister overijld te zijn, daar hij niet eens in overeenstemming is met hel liesluit der Natio nale Vergadering, volgens hetwelk hel centrale bestuur zich ten aanzien van do te nemen maatregelen met de regerin gen der verschillende landen heeft te verstaan. Iels derge lijks heeft vooraf niet plaats gevonden. Wij zijn overtuigd dat. aan de uitnoodiging van generaal Peuckert op den 6uen Augustus of in het geheel niet, of ton minste op eene ge heel veranderde wijze zal worden voldaan. Wilde men de huldiging wezenlijk volgens de termen der uitnoodiging doen plaats hebben, dan waren de ergste tooneclen te duchten. Do stemming bij hel leger en de landweer is zeer gespan nen. Maar do gisting tegen het centrale bestuur en de Frankforter vergadering breidt zich reeds verder uit; aan de beurs, gelijk bij enkele bataillons der burgerwacht, zijn reeds do Duilsche kokarders weggenomen, uit de provinciën ko men adressen met talrijke onderleekcningen tot handhaving der zelfstandigheden van Pruisen. Het door Dahlmann Mittermaier en Beseier gestelde verslag omtrent het defi- nilivo centraal besluur, hetwelk ongelukkigerwijze voorbarig is openbaar gemaakt, heeft den ongunstigsten indruk ge maakt. De zaken staan thans zoo, dat, als de Frankforter vergadering niet spoedig en duidelgk verklaart, bij de vast stelling der staatsregeling hel beginsel van het gemeen over leg met de afzonderlijke stalen te willen in acht nemen, en het centrale bestuur tegenover Pruisen niet met de uiterste behoedzaamheid te werk gaat, eene beklagenswaardige on- eenigheid naauwelijks vermeden kan worden." Toen zich onlangs te Weenen eene volksmenigte voor het paleis vaa den door zijne originaliteit bekenden graaf Sandorvereenigde, om eene ketelmuzijk te brengenkwam hij aan het venster en vroeg: Mijne heerenWicn wilt gij de ketelmuzijk brengen? Mij of mijne vrouw?" (Eene dochter van Metternich). Uwe vrouw!" was het ant woord. «Goed mijne Heeren! dan zul ik zelf heneden ko men en u helpen." En oogenblikkelijk kwam de graaf met eenen groolen trechter, waarop hij blies, dat het een aard had. Nadat dit vervaarlijk gelier een half uur geduurd had en het volk zich weltevreden wilde verwijderenriep de graaf: «Halt, mijno Heeren! gij hebt vergeten do glazen in lo werpen. Dat hoort er ook nog bij - En de graaf was de eerste, die steenen in het venster van zijne vrouw wierp. PETERSBURG, 25 Julij. Nopens de dikwijls vermelde zamenzweringwelke hier vooreenigen tijd legen het leven van den Keizer is gesmeed doch in tijds is ontdekt, verneemt men thans eenigo nadere bijzondorheden. De zoon van het gewezen lid van den raad te Wlodzimerz in Polen, Stanis- zewski genaamd, werd wegens deelneming aan revolutionai re pogingen vervolgd, doch ontkwam: waarop zijn grijze vader en zuster, wegens het niet verraden van zijne schuil plaats, eenige honderd knoetslagen moesten doorstaan en vervolgens naar Siberie vertrekken. Daarop moet de zoon het gewaagd hebben lot in da omstreken van Petersburg te komenen zich daar eenen aanhang te vormen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat niet minder dan 1400 vermetele jongelingen zich met hem verbonden, om den Keizer steeds in het oog te houden, ten einde hem, bij eene gunstige gelegenheid gevangen te nemen en de knoet- straf to doen ondergaan, vvelko hij zoo talloozc malen aan anderen heeft doen toedeelen. Daar vele leden van de hoogste Russische familien in het kom plot betrokken waren, zoo was de uitvoering, te meer dewijl reeds lang te Peters burg zekere gisting heerschl, in geenendeelc als eene on mogelijkheid te beschouwen. Bij gelegenheid van eenen bij nacht te verwekken brand, waarbij de Keizer de ge woonte hoeft steeds, met slechts weinige officieren van zijn huisin persoon te verschijnenmoest de onderneming ten uitvoer worden gebragt. Tot zijn geluk werd het plan tijdig genoeg verradendoch ook den aanlegger en den voornaamsten medepligtigen gelukte het zich uit do voelen te maken. Meer dan 7000 personen moeten in de zaak betrokken zijn, maar ten aanzien van dezen gceno toereikende bewijzen van schuld heslaan, om hen te doen straffen. Op de arres tatie van Staniszewski is eene belooniug van 10,000 zil verroebels gesteld. MAASTRICHT, 31 Julij. Gisteren is eene mobile colon ne, bestaande uit 400 man infanterie en vijftig dragonders, van de alhier in garnizoen liggendo troepennaar Heerlen en Voerendael vertrokken. Deze colonne zal zich op meer dere plaatsen begeven, ten einde de achterstallige belastin gen te doen inkomen. Intusschen is alles rustig en vleit men zich dat de genomene maatregelen eene spoedige be taling der belastingen ten gevolgo zullen hebben. De ge meente Voerendael heeft reeds heden eene politie ingezon denom van de troepen ontslagen te worden. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd J. van <ler Wolt en N. van Twist.— Bevallen T. Griek geb. Kooger, Z. A. J. de Klerk geb. Naniink Z.H. Buisman geb. Mooij Z. S. J. F. Bingleij geb Graffè I). A. II. vsn Leeuwen geb. Sliich.ind I)A. O. Zwart geb. vau Gruenc- veld Z. O. I) u ij vel ter geb Akkerhuis, 1). Overleden T. Nuukoop 5 j. C. Kok, 70 j.C. J. E. Harlsinck Hard-Koeipartij te Amsterdam 6 Augustus. Beroepen lo Leeuwarden Do. Broedelet van Gouda. Op de ker mis aldaar heeft men onder do liedjcs-zangslcrs eene volle nicht van Abd-el-Kader opgemerkt. Aangekomen in do residentie eene Eva ten behoeve van Z. M. onzen Konintr. zijnde vervaardigd le Rome door den beeldhouwer van der Yen. Vier personen die uit de Vecht op het drooge ge haald zijiibetuigen hunnen barlelijken dank. (HB.) In het verdrukte Ierland moeten zich 180,000 weerbare man-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3