ölBiirWS2ï;ri>ÏKGIB HELDER en NIEUWEDIEP, 2 September. Naar wij vernemen zal morgen over acht dagen's mid dags na vieren, in de Oudb Tüintjks, bij den kastelein J. Beugelingcene gans in eene mand, bevestigd aan een touw, dat van boven is vastgemaakt aari twee palen, den kop worden afgetrokken, door alle liefhebbers te paard, die genegen mogten zijn aan deze publieke vermakelijkheid deol te nemen, zullende gedurende de volgende week, bij genoemden Heer Beugelingeene lijst ter teekcning voor de deelnemers gereed liggen. De paarden zullen in galop moeten rennen; die de gans den kop aftrekt, zal hem mo gen behouden en aanspraak maken op do romp en drie gulden. Tot geruststelling van de sexo kunnen wij er bijvoegen, dat het een doode gans zal zijn. Eergisteren is het Deensch oorlogs-fregat Gefiononder het losbranden der salut-scholenonze haven uitgezeild, koers zetlende naar Kopenhagen. Ook zijn er op dienzelfden dag, des morgens, negen waterhoozen in deze omstreken gezien die echter gelukkig gcene schade hebben aangerigt. Zij hebben zich in eenen geweldigen regen opgelost. In do zitting van Frankrijks nationale Vergaderingjl. dingsdag gehouden, is door den Heer Woirhaye onder de diepste stilte, het O INT WERP VAN CONSTITUTIE voorge lezen. Het luidt aldus: »Iu tegenwoordigheid van God en in den naam des Fran- schen volks, proclameert en decreteert de nationale verga dering: lo. Frankrijk is tot republiek geconstitueerd. Door dezen bepaalden regeringsvorm aan te nemen heeft hel zich liet doel voorgesteld, om in do wereld het initalief van den vooruitgang te behouden, en de Fransche natie tot een steeds hoogeren trap van zedelijkheid, verlichting en welvaart te doerr klimmen. 2o. De Fransche republiek is eene demo cratische, één en ondeelbaar. 3o. Zij erkent regten en plig- ten voor en boven de mcnschelijke wetten, 4o. Zij heeft lot beginsel: vrijheid, gelijkheid, broederschap. 5o. Zij eer- Liedigt do vreemde nationaliteiten, gelijk zij voornemens is hare onafhankelijkheid to doen eerbiedigen. Zij onderneemt "een oorlog met inzigten tot verovering, en doet geen aan- O O O O slag op de vrijheid der vreemde nationaliteiten. 60. Do bur gers moeten bet vaderland beminnen, do republiek dienen en haar verdedigen, zelfs ten koste huns levens, 7o. Zij moeten naar evenredigheid van hun vermogen deel nemen V O in de lasten van den slaat. 80. Zij moeten zich door den arbeid middelen van bestaan, zoo voor het tegenwoordige als voor dc toekomst, verzekeren. 9o. Do Republiek moet den burger in zijnen persoon, in zijn huisgezin, in zijne godsdienst, in zijn eigendom, in zijn arbeid beschermenzij stelt het onderwijs, voor alle mcnschen onmisbaar, ondor ie ders bereik; zij geelt hel bestaan aan do behoeftige burgers, zoo door hun arbeid te verschaffen in de grenzen harer na tuurlijke bronnen, als door zich lo belasten met het onder houd van hen, die door ouderdom of ziekten buiten staat zijn te arbeiden. Bij gevolg heeft de nationale vergadering, getrouw aan de overleveringen der groole vergaderingen vari de eerste fransche revolutie, den volgenden vorm van con stitutie beraadslaagd en aangenomen." (Wij trekken de hoold- bepulingen der alsnu volgende constitutie aldus te zarnen): Do souvereiniteit berust in hel geheel der Fransche burgers. Niemand mag in hechtenis genomen of gehouden worden, dan krachtens eene wet. De persoonlijke vrijheid is onschend baar. Ieder wordt door zijn natuurlijken regler geoordeeld. De doodstraf is voor staalkundige misdrijveu afgeschaft. De slavernij is op het grondgebied dor republiek verboden. Ie der oefent vrijelijk zijne godsdienst en ontvangt gelijke be scherming van den staat. De burgen hebben het regt, om zich vreedzaam en zonder wapenen te vereenigenom hunne gevoelens door de drukpers bekend te maken, mits zich ge dragende aan de daarop te stellen wellen; de drukpers kan nimmer aan censuur onderworpen worden. Het onderwijs wordt onder het loezigt van den staat gegeven. De burgers kunnen alle ambten bekleeden, zonder ander vereischto dan hunne verdienste. De eigendom is onschendbaar; de slaat kan zich echter dien loeëigenen, welken het openbare nut zal noodig eischenen door middel van eone regtvaardige en voorafgaande schadeloosstelling. Do verbeurlverklaring van goederen kan nimmer plaats hebben. De constitutie waarborgt aan de burgers de vrijheid tol den arbeid en de nijverheidde maatschappij begunstigt dien arbeid en die nijverheid door het lager-onderwijs en door instellingenwel ke ten doel hebben, om do betrekkingen tusscben de mees ters en werklieden gemakkelijk te maken. Zij geeft bijstand aan de verlaten kinderen, aan de zieke en invalide grijsaards. Do openbare schuld is gewaarborgd. Elke openbare magt spruit uit het volk voort; zij kan niet erfelijk worden. Het Fransche volk draagt de wetgevende magt aan eene enkele vergadering over, zamengesteld uit 750 vertegenwoordigers, Algerie en de koloniën daaronder begrepen. Bij herziening der constitutie zal dit getal tol 900 gebragt worden. De bevolking dient tot grondslag van «lo verkiezing der Natio nale Vergadering; dc verkiezing is reglstreeks. Ieder Fransch- man, 21 jaren oud, en in het bezit der burgerlijke regten is kiezer; en ieder Franschman, 25 jaren oud, is verkies baar. I)e vergadering wordt voor 3 jaren gekozen en is permanent. Do president heeft het regt haar bij urgentie bijeen te roepen. De vertegenwoordigers ontvangen eene schadclooslellingweke zij niet mogen weigeren. Do zit tingen zijn openbaar: de vergadering kan echter tot geheime zitting veranderd worden. Met uilzondering van dringende gevallen, wordt geen wets-ontwerp bepaaldelijk aangenomen dan na aan 3 beraadslagingen onderworpen te zijn, welke minstens 10 dagen telkens iusschenruimlc moeten hebben. Do president wordt voor 4 jaren verkozen, en kan slechts na een tusschenlijd van 4 jaren herkozen worden. Hij be schikt over do gewapendo magt zonder haar in persoon aan te voeren; hij kan het wetgevende ligchaam niet ontbinden, noch do uilvoering der wetten schorsen. Hij beantwoordt olk jaar het adres der vergadering door eene boodschap, waar in de slaat van zaken ontvouwd wordt. Hij heeft het regt van gratie, behoudens advies van den raad van state; alge- mceno amncstiën kunnen slechts door de vergadering uiige-.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2