DE WERELD WIL BEDROGEN ZIJN. PUBLIEKE YERKOÖPING heefl het voorstelom de kinderen Israels in dat rijk het •verblijf toe te staan, verworpen. Een metselaar to Eg- mond aan Zee heeft zich van verliefdheid den hals afgesne den. Te Parijs is onlangs oen mobile gardedie des nachts naar zijne wijk terugkeerde, door een man in eene kiel ge kleedverraderlijk doodgeschoten. Aldaar slaan thans na genoeg 25000 kamers te huur. Te Frankfort heeft zich eene vereeniging van Duitsche geleerden geconstitueerd om aldaar eene vrije academie op te riglen. Aan het Nieu- wediep is eene kool gegroeid van 15 pond. De Russische minister van Finantiën heeft eeno redevoering vol cijfers uit gesproken. Machiel Sulomon Cats is te Haarlem in het pakhuis van vrouw Justilia geborgen, omdat bij do re publiek wilde uitroepende geweermakers plunderen, bar ricaden opwerpen, en voorts alles in het werk stellen, wat hij eene revolutie behoort. Ibrahim-Pacha is met de gehecle Egyptische vloot naar Khodus gevlugt, uit vrees voor da cholera. Een kwakzalver was eens ijverig bezig, in eene der straten van Ham burg, waar veel geloop was, met zijne zalf en pillen den volke aan te bevelen. »Bij mijne ziel, heeren en dames!" schreeuwde hij «zoolang de wereld gestaan heeft, is er zulk een wonder medicijn niet bekend ge weest. Ik heb het opgedaan in verre vreemde landen, en het geneest lammen, blinden, stommen, kreupelen, in één woord alle ziekten en kwalen, hoe ook genaamd, ja ik durf zeggen, het wekt de dooden op." Onder dit snoeven en pogchen en liegen, zag hij intusschen iemand de straat afkomen, op wien3 tegenwoordigheid hij het niet begrepen haden waarover hij zich derhalve min of meer scheen te verontrusten. Doch hij herstelde zich spoedig, en vervolgde: «Ziet daar komt uwe wereldbe roemde stads-physicus, doctor Briester, aan; uit zijnen mond zult gij vernemen, dat ik waarheid, niets dan waarheid zeg." Toen de doctor voorbij ging, riep hij: «Niet waar, mijnheer doctor! mundus vult di- cpi?" »»Ja! ja!"" antwoordde deze glimlagchende en vervolgde ijve rig rijnen weg. «Ziet gij," zeide nu onze kwakzalver, «dat ik u geene leugens op den mouw speld; daarom, heeren en dames, die gezondheid en leven lief hebt, koopt, waarachtig! koopt, wantik ben hier van daag voor het laatst." Zoodanige speculatiën op de beurs van onnoozelen en eenvoudigen langs publieke wegen en straten, zijn bij ons uitgestorven. Niemand verstout zich om alzóó den kwakzalver te spelen; maar men speelt hem intusschen r.og wel degelijk, hoewel op eene andere manier, meer overeenkomstig de fijnere beschaving van onzen tijd. De tegenwoordige kwakzalver tobt zich niet af met rondzwerven en reizen van de eene plaats naar de ande re ten einde aldaar bij gelegenheid van kermis of marktdag, eene stel— laadje op Ie rigten en alzoo, door veel geschreeuw en door winderige middelen, zijne waar aan den man te brengen. Neen, hij houdt zijn,ge- mak en blijft thuis. In plaats van hansworsten en apen, bedient hij zieh, wijd en zijd, van depót-houders, apothekers en winkeliers enz., die zijn wondermiddel langs den fatsoenlijken weg van adveitentié'nook wel geïllustreerdein de dagbladen onder het sukkelend publiek verspreiden. Een voorbeeld daarvan hebben wij, in onze dagen, in de Holioway- zaif en Holloway-pillenwelke wij laten voor hetgeen zij zijn maar waar van men eenen ophef, kwakzalverigen ophef maakt, die al het vroegere bekende van dien aard, onder ons, verre achter zich laat. Zeer aardig behandelt de ferme Huisvriend deze nanstootelijke zaakzoo wij meenen in zijn laatstuitgekomen nommer. Hij geeft eenvoudig een echt verhaal van drie nieuwe wonderdadige werkingen door het gebruik van de Holloway-pillen en Holloway-zalf teweeggebragt." Het eerste gevalHoe eene boerendochter uit Nootdorp van krom en gebogcheldknap en regt van postuur werden meteen goed in de klee- ren en aan een man en drielingen kwam," willen wij onze lezersmede- deelen. «Kopij van een brief van den heer Kolfzand, apotheker te Rotter dam, aan professor Holiowav, te Londen. ««Mijnheer!"" »»Ik heb de eer u te melden, dat de vraag om uwe pillen en zalf voor al sedert de advertenliën achter den zooveel gelezenen tijd van Doo ie w ij nvan uur lot uur toeneemt, zoodat ik veilig durf aannemen, dat het getal gebruiker» hier alleen in Rotterdam thans reed», bij matige raming, tot tusschen de 200,000 en 250,000 is opgeklommen en de daar door noodig gewordene nieuwe aanvoer van uwe heerlijke middelen de thans kwijnende scheepvaart tusschen Engeland en Holland, dit jaar aan merkelijk verlevendigen zal. Verscheidene genezingen zijn mij ter ken nis gekomen, waarvan ik u ditmaal slechts de volgende wil mededeelen. Voorleden voorjaar meldde zich eene jonge boerendochter, Anneke Berends van Nootdorp, bij Delft, bij mij aan. De arme lijderes was geheel krom en mismaakt, lxad een bult van voren en van achteren, en was zoo klein en vergroeid dat ze als bij den grond voortkroop en niet grooter was, dan een gewoon kind van drieviereudeel jaars. Daarbij leed ze aan hevige jichtpijnen en aan een zwerend been, waarvoor ze al lion- derde guldens verdocterd en verprofesserd hadzonder de geringste be terschap te ondervinden. Toen zij bij mij kwam kon zij geen lid van haar ligchaam verroeren zonder het uit te gieren van pijn en aileen mond- keel- en strotwerk waren nog in behoorlijken staat, zoodat het innemen der pillen zonder buitengewone moeijelijkheid kon geschieden. Terstond na het gebruik viel ze in eenen diepen, gezonden slaap, die van Zatur- dag den 1 April tot Palmzondag den 16 onalgebroken voortduurde. Bij haar ontwaken op dien dag, was haar eerste vraag naar zuurkool met spek waarvan zij dan ook dadelijk eene hoeveelheid nuttigde, die alle aanwe zigen met reden versteld deed staan. De algemeene verbazing nam echter nog toe bij haar opslaan uit het bed dat zij zonder hulp van vreemden deed. Van den bogchel voor en achter was geen spoor meer te zien, en van een krom en verdraaid ding, was Anneke Berends tot een knap, flink vrouwipersoon van volle vijf voet, Rijnlandsche maat, opgeschoten. Daar hare kleèren intusschen niet rueè gegroeid waren, zoodat haar jak uit de naden hing, en hare rokken haar pa» tot aan de knieën reikten, nam ik de proef, om al die stoflaadje met uwe zalf te bettrijken, welke daarop dan ook dezelfde wonderdadige uitwerking had, als de pillen op de ligchaamsdeelen. Reeds na de eerste inwrijving, kreeg het jak de be hoorlijke wijdte en da rokken de behoorlijke lengte zoodat zij fatsoenlijk tot op de schoenen neèrhingan. Vrolijk, welgemoed en als of haar nooit iets gescheeld had, verliet de gewezene patiënt mijn hui», dantte eenen geheelen nacht in een speelhuis, en is zoo knap van uitzien en postuur naar hare woonplaat» terug gekeerd dat ze de eerste week al aau eiken vinger een vrijer had, en de jongens van Nootdorp om haar vochten, tot ze haren tegenwoordigen man trouwde, dien te nu onlangs gelukkig va der van welgeschapen» drielingen heeft gemaakt. Tot meerder zekerheid en om alle gevaar van weder-instorting voor te komen, blijft meergemel de Anneke Berends, thans vrouw Klunder, aaif en pillen op ge zette tijden nog geregeld voorlgebruiken en verzekert daarvan uitstekende vruchten te zien."" Dit een en ander is voor deu verstandige genoeg. ISL.AÖVUSaïaïAT To Newport heefl dezer dagen zekere landbouwer Ro- gers zijne vrouw voor 5 schellingen en een kan bier aan een timmerman in de nabuurschap verkocht, en dezo, zich spoedig over den gesloten koop beklagende, heeft zijne we derhelft voor nog minderen prijs van do hand gedaan. b t> c r t e ti t i it. Op Dingstlag den 5 September 1848, des voormiddags om tien ure op het marktplein aan den Helderten over staan van den Notaris J. SCHOON, van: Ecu partij HEK- en SCHOEIJINGS-PALEN en BRAND HOUT. Uitgegeven bij C. BAKKER Bx. te Nieuwediep Gedrukt bij S. GILTJES G. KOOTER te Helder

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 4