helder es het melweiiiep. petitioneren. kesde jaargang. N\ 39. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men •bonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. II A A N A G 1848. ADYERTEjNTIEN geliere men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdea middags ten 12 ure j de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centené behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 18 SEPTEMBER. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN Wij hechten veel waarde aan het regtom verzoeken aan de bevoegde magt schriftelijk in te dienen. Wij zien met genoegen, dat daarvan, bij de behandeling van gewigtige politieke vraagstukken een ruim gebruik wordt gemaakt. Het is een middel, dat dikwerf veel zuiverder aan de regering en aan hen, die de Malie vertegenwoordigen den algemeen heer- schenden geest doet kennen, dan elke kiesvorm, die men mag aanne men, zal uitdrukken. Nadat de voorstellen, tot herziening der grondwet bij de Tweede Ka mer waren ingekomen, is van dat regt zoo ruim gebruik gemaakt, dat het onze verwachting heeft overtroffen. Maar ook van het regt van petitie kan misbruik gemaakt worden. Waar hij, die door stand en betrekkingen eenen grooten invloed uitoefent, met requesten in de zak rondloopt, en rnet bedreiging van misnoegen of on genade tot onderteekeneu dwingt, daar verliest het petitionement zijne be- teekenis, daar wordt het adres een beschreven blad papier en niets meer. Weldra zal de Tweede Kamer in dubbelen getale bijeen komen, om de ontwerpen zoo als zij door de gewone wetgevende magt zijn aangeno men op nieuw iu overweging te nemen. Zal men aan die dubbele Ka mer geene adressen rigten? Meent men genoeg gedaan te hebben door zijne wenschen reeds vroeger te hebben doen kennen? Wij hopen dat niet. Er is omtrent het lot der ontwerpen nog niets met eenige zeker heid te voorspellen. Men vergete niet op weike wijze de ontwerpen in de gewone Kamer zijn aangenomen. Niet uit overtuiging, dat zij goed wa ren. Integendeel; verscheidenen hebben uitdrukkelijk verklaard, dat zij hunne overtuiging opofferden. En wal staat kan men maken op personen, die tegen hunne overtuiging stemmen? De overtuiging i« als liet roer van het schip, waarmede bet naar een bepaalde haven,wordt gestuurd, maar werpt men dat roer weg, dan moge de hemel weten, waar het (chip zal belanden Hier komt nog bij dat niet alleen de verschillende Provinciale Staten Verschillende ojiiniën in de dubbele kamer hebben gezonden maar d it de Staten van een en dezelfde provincie met hunne gewone consequentie personen van verschillende kleur afzenden. Er is derhalven groot gevaar, dat bij stilzwijgen der Natie in alles het behoud zich op nieuw doe gelden. Zij, die vroeger zonder overtuiging hun zegel aan de vrijzinnige bepalingen, voor zoover die iti de ontwer pen voorkomen, hebben gehechtzullen niet zonder grond redeneren, dat de belangstelling blijkbaar zoo zeer is verminderd, dat zij veilig het goedgekeurde kunnen afstemmen. Niemand noeine die vrees ijdel. Men gelieve zich sl.chts Ie herinneren, dat verscheidenen uitdrukkelijk zich het regt hebben gereserveerdom in de dubbele Kamer anders dan in de enkele te mogen stemmen. En dat is geen wonder! Ons ten minste komt het voor, dat men toch wel een weinig zijn geweien moet hooien aankloppen, als men zoo tegen eigen overtuiging aan, handelt, en niet ongeneigd moet wezen om tot zijne overtuiging terug tekomen. Wij wenschen derhalven, dat de Natie moge blijken geven, dat hare belangstelling niet is verflnauwddat zij liberale grondslagen wil. Maar tevens hopen wij, dat wij niet uit de verslagen der commissie tot de verzoekschriften zullen ontwaren, dat er weder, gelijk bij de enkele ka mer, requesten inkomen, met kruisjes gemerkt van hen, die niet konden schrijven en waarvan de geestelijke, die als eerste onderteekenaar voor komt, certificeert door wie zij, met kennis van zaken gesteld zijn. Wat gezag kan toch, waar het er op aan komt om den publieken geest te doen kennen, de betuiging hebben van hem, die 100 onkundig is, dat hij zelfs zijn naam niet schrijven kan? wat zekerheid bestaat er, dat de vermelde persoon zelf dat kruisje gezet heefi welke zekerheid, dat hij wist wat hij ouderteekende Hoe groot is niet de waarschijn lijkheid, dat hij op gezag van zijn geestelijke gedaan heeft, wat deze van hem verlangde, zonder den moed te hebben, om te weigeren, indien hij dat wilde? Zoodanig request kan dus geeneu anderen indruk maken clan als of de pastoor zelf tien of twaalf maal zijn eigen naam daaronder had geschreven. De onderwerpen, waarover bij de bedoelde requesten werd gepelionterd verzekeren ons, dat de geestelijke inderdaad wenschte wat bij vioeg; men zou anders ligt lot de veronderstelling komen, dat het request was ge komen van iemand, die bet requestreren bespottelijk bad zoeken te maken. Men behoorde te begrijpen, dat men op die wijze zelf den invloed ver nietigt, dien men door liet petitioneren hoopt uit te oefenen. Te petitio neren en te gelijkertijd, wat men doet, waar men belang in stelt, be- lagchelijk te maken, kan men zich grooter dwaasheid voorstellen? Terwijl wij derhalven het gebruik maken van het regt, om aan de volksvertegenwoordiging zijne wenschen te doen kennen, zeer aanbevelen, raden wij ieder aan, om zich van onbehoorlijke of dwaze middelen ter verkrijging van eene reeks van ondciteekeningen te onthouden. Men ver- schaffe de gelegenheid tot onderteekenen,- men best lijd e elke traagheid en flaauwheid en onverschilligheid: men wekke den openharen geest op; maar waehte zich om misbruik te maken van maatschappelijke betrekkin gen, van invloed op ondergeschikten, ten einde tot oudeiletkenen te be wegen. ülü 'H W 3 IP 2 -J D SS Su HELDER cn NIEUWEDIEP, 16 September. Do Heer J. T. Gambin is door Z. 51. erkend als vicc- consu! van frankrijkaan deze plaats. Tot aanmoediging van onze lezers ter bijwonin het op den 19 dezer aangekondigde co»cFTT~(v!+<;td\ctle: dcelen wij het volgende mede. (Ooe'ryenqjiien ttH. hc derlandsch Muzikaal Tijdschriftuitgegeven te Do Heer Helz gaf liter gisteren avond sqqjv^ci'^ Re publiek een concerl. Alles wal ZËd. voordroeg, was Tvfi

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 1