vervoerd. De stralen zijn opgebroken en van ontzaggelijke barrikades voorzien. Mannen van alle standenpriesters, kin deren werken dag en nacht doch al die zonder kennis opgeworpen verdedigings-rniddelen zullen weldra ouder het kanonvuur der Napelsche slrijdrnagten bezwijken. Op 3 Sopt. werd het vuur ten 2 uro des namiddags geopend de citadel bombardeerde de stad, die krachtig antwoordde; maar be halve de ontscheping van troepen, in hel zuid-westen be werkstelligd beproefden de Napelsche schepen ook ten oosten te landen; door do dapperheid der Sicilianen werd echter die landing afgeslagen. Overigens werd verzekerd, dat do Fransche en Engelsche gezanten aan den minister van bui- tenl. zaken te Na [iels hebben doen welen dal hij aan het eskader hel bevel moest doen toekomen, de vijandelijkhe den te staken. Op den 31 Angustus jl. had het voorloopig bestuur van Sicilië aan het land eenc proclamatie gerigt, waarin het do bewoners krachtig aanspoort, om zich le verdedigen: »Qat elk huis eene vesting, clko man een soldaat, elk voorwerp een wapen zij," zoo eindigt deze proclamatie: »Dat zij komen, dat zy komen, die lafaards! de stroom van onzen toorn zal hen in een oogenblik ver zwelgen. LONDEN, 13 Sept. Er zijn beriglen ontvangen aangaan de de vermoording van eene gehceie gemeente protestant- sche zendelingen, die in Noord-Amerika gevestigd waren. Reeds meer dan 10 jaren had deze kolonie, bestaande uit leden, die beroemd waren door hunnen ijver in het zende lingsvak, onder directie van Dr. Whiteman gearbeid aan de vorstandelijke en godsdienstige beschaving der Gayousen een der meest bloeddorstigo en onwetende stammen aan de Coliimbia-rivier. Reeds meermalen hadden onrustbarende bedreigingen de ondankbaarheid van dit volk jegens zijne weldoeners doen blijken; maar in do hoop, dat eene meer dere kennis langzamerhand do wilde drillen dier lieden zou matigenhad Dr. TYhiltmun bedaard zijn werk voortgezet en zelfs verzuimd zijne woonplaats tegen onverhoedschen aanval le beveiligen. Door cenige landverhuizers uil de Yer- eenigde Staten kwam de buikloop te Waülalpoude hoofd plaats van den stam, waar hij, alleen onder de Indianen, vele slagtoffer? maakte. Vele zieken kwamen hij Dr. JYhi- teman en verzochten hem hen le genezen, door dc hoven- natuurlijke magt waarmede hij, naar hun zeggen, bedeeld was. Do ziekte was in baar eerste tijdperk van hevigheid, zoodal bijna alle zieken stierven. Toen kwamen do Gayou sen op de gedachte, dat do zendelingen hun, in plaats van geneesmiddelen, vergif toedienden. Eenigo mannendie zich overtuigd hielden van do regtschapenhcid huns leeraarssloe gen voor, dal do geneesmiddelen beproefd zouden worden op drie personen, namelijk twee zieken cn een gezonde. Maar ongelukkig stierven zij allo drie, waarop de stam, door cenparigo wraakzucht gedreven, besloot allo zendelingen ter dood le brengen. Ten twee ure nademiddag kwamen achtereenvolgens vele Indianen, mot onder hunne mantels verborgeno wapens, in het zcndelingshuis. Dr. Yhitenan hield school, terwijl zij ne amblgenooten oj» verschillende wijzen bezig waren som mige studeerden, andere vcrrigltcn huiselijke werkzaamhe den. De vrouwen der zendelingen waren in eene groofe zaal bijeenwaar zij de meisjes der Indianen lezen en naai- jen leerden. Toen de Indianen zich in genoegzamen getale aanwezig zagen, om hun moorddadig opzet uit te voeren, bezelleden zij plotseling allo vertrekken van het zendelingshuis en wier pen zich met bijlen en pistolen op hunne slagloffers. Dr. Whiteman kreeg een' kogel in de borst en een' bijlslag op bet hoofd; hij kon nog even naar eene sofa waggelen en gaf daar den geest. Zijne echtgenoot w erd letterlijk verscheurd. De andere vrouwen en kinderen zouden hetzelfde lot on dergaan hebben, hsdde niet uit het midden der moordena ren eene stem geroepen: Genade voor de onschuldigan Dien ten gevolge werden zij gespaard. Sedert heeft men vernomen, dat de woede der IndiaDen was aangevuurd door de bekentenissen van een' der zende lingen, Royers genaamd; de Cayousen hadden hem beloofd zijn leven te zullen sparen, wanneer hij hen bekend wilde maken met het veraad van zijn opperhoofd (Dr. ff hiteman). Verschrikt door het dreigende gevaar had deze zendeling verhaald, dat laatstgenoemde hen allen wilde vergiftigen, ten einde hun land aan de Amerikanen over te leïcren en dat zjjn doel was, zoo als hij duidelijk zou hebben te ken nen gegegen in eene des nachts gchoudene raadsvergadering hun eene sterke dosis vergif toe lo dienenom allen tc ge lijk het leven te benemenmaar op de aanmerkingen van den zendeling Spalding was besloten hen achtereenvolgens te vergiftigen; en dit nu was de oorzaak van de sterfte. Daarop werd Rogers vrijgelaten; maar een Indiaan, 'ncm in een' hoek bemerkende, loste zijne karabijn op hem cn deed hem aldus voor zijne misdaad boelen. Een ander zendeling legde soortgelijke bekentenissen af, er bijvoegende, dat mevrouw Whiteman de medepligtigc van haren achlgenoot was; ongetwijfeld was het om deze redendat zij niet gespaard werd zoo als dc overige vrou wen. Do Cayousen vroegen den zendeling nog, cf hij voor hen of voor de Amerikanen was? Voor u," antwoordde hij, ik verafschuw mijne landgenoolen." Welnu, be wijs dal gij de waarheid spreekt," zeide een ander Indiaan, hem een pislool wi de hand gevende, wen schiet den zoon van uw voormalig opperhoofd dood." Do zendeling weifelde een oogenblikmaar school toch cn de jonge fYhite- man viel dood aan zijne voelen. Van 15 leden der zending waren 4, na het vertrek der Indianen, nog levend; deze laatslen hadden hen minder moorddadig getroffen, daar zij hen, die dienstboden waren, voor Tuinder schuldig hielden. Zoodra de Heer Alhernethyde gouverneur van de stre ken aan de Colombia-rivier berigl ontving van dit ijselijko voorval, verzocht hij magtiging om een korps van 500 vrij willigers te liglen, ten einde den stam der Cayousen te tuch tigen. Binnen weinige dagen is dal korps op marsch gegaan, minder om wraak le nemen, dan wel om te zorgen, dat dit gevaarlijke voorbeeld niet gevolgd worde door do nabu rige stammen. Men verzekert, dal do Hudsonsbuni-compag- nie eene aanzienlijke versterking naar Walla-Walla heeft gezonden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3