^l0Z "ET *o, WEEKBLAD van om HELDER es hbt MEUWEDIfP. N". 40. EESOK JAARGAKG. a, (fek Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De l'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdea middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 91 A A TV 19 A Cv 2S SEPTEMBER. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 September. Parijs verkeert thans uithoofde van de verkiezingen, in sterke gisting en heeft min of meer die koortsachtige onrust aangenomen, die er vóór het invoeren van den beleg-slaat gezien werd. Onlangs waren in en voor den club van het bazaar Bonne-Nouvellewaar men over de kandidatuur der Heoren Thoré, Cahet en Raspail moest bandelentusschen do 15 en 18 duizend menschen zaamgestroomd. De zaal van den club kon er slechts 3 duizend bevatten, de overi gen bleven op den boulevard en stopten letterlijk allen door gang; de rijtuigen moesten eenen omweg nemenen de lucht weergalmde van de revolutionaire liederen uit de tijden van het schrikbewind. Binnen in den club was het rumoer een orkaan geworden; men slootte, smeet elkander, schreeuwde vloekte, en terwgl de president met al zijn magt zijn schel bewoog, om slilto te verkregen, maakten dieven van do gelegenheid gebruik om de koperen deurknoppen en olie andere koperwerkwaaraan zij de band leggen kondenweg te breken. Met moeite herstelden de Parijzer wachten ein delijk min of meer de orde, en de club werd, zoo men zegt, op bevel der regering, gesloten. Ook in het zoogenaamd paleis der beurs is een looneel van wanorde geweest, dat tot na het openen der beurs geduurd heeft. Aan de kiezers van hot der de arrondissement was ceno der zalen afgestaan, om er ceno voorloopige zamenkomst te houden, doch reeds ten acht ure maakte een drom van volk zich van de zaal mees ter, vestigde er een club en wilde niet wijken, zoodat men geweld zoude moeten gebruiken om hen te verdrijven. Hier toe wilden do kiezers geen aanleiding geven, maar verwij derden zich om elders bijeen te komen. Odzc geloerde en werkzame oudheidkenner Dr. L. J. F. Janssen heeft in de maand Augustus in de provincie Limburg de overblijfselen van eene houten brug, vlonder of weg onderzocht, die te Broek-Sillard in eene moerassige streek voor eenigen lijd waren ontdekt. Na een naauwkcu- rig onderzoek is hem gebleken dat deze brug in de wijze van aar.leg en zamenslelling volkomen overeenkwam met do Veenbru"- in Drenthe, en beider bekenden Romeinschen oor- sprong buiten twijfel stelde. Voorts tond do Heer Janssen Ier nadere bevestiging van zyn gevoelen, in het nabij ge legen Tudder, ruim een hall Ned. el onder den grond op drie plaatsen dien houten weg terug, terwijl in een nabij gelegen hoogen akker van meer dan 300 vk. ellenbij eene kleine opgraving, velerlei Romeinscbe overblijfselen van te gels en vaatwerk werden gevonden. Te Lemberg is den 7den dezer eene afschuwelijke misdaad gepleegd. De rabbijn der Israëlitische gemeente aldaar, welke met een gedeelte zijner geloofsgenoolendie hem als te hervormingsgezind beschouwden, in onmin leefde, had reeds herhaaldelijk aanvallen van zijne tegenstanders to verduren, die echter allon mislukten. Thans schijnt een dweepzieke Jood in do keuken van den rabbijn geslopen te zijn en eeno boeveelheid arsenicum in den pot op het vuur geworpen te hebben. Na bet middagmaal werd aanstonds de geheelo familie, benevens de dienstbodennegen personen in het geheel, ernstig ziek. Er werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, doch de rabbijn en een kind zijn reeds overleden en tot behoud der overigen bestaat slechts weinig hoop. Blijkens de Internes Courier heeft in de vorigo week eene ontzaggelijke menigte walvissciien Cromarty-Firth bezocht, waardoor duizende personen werden uitgelokt om jagt op hen to maken, met dit gelukkige gevolg, dat niet minder dan ruim 70 dezer zeemonsters in hunne magt geraakten, die ecu rijken buit zullen opleveren. FRANKFORT, 18 Sept. Nadat zich gisteren avond be denkelijke geruchten verspreid hadden, dat men lieden ceno ernstige demonstratie legen de Nationale YcrgaiTecing vvildo bewerkstelligen, kwamen alhier gcduróncle (hm vorigty nacht langs den Tauuus-spoorweg ongeveer 2000 man Oostenrijk- sche en Pruisische rijkstroepen aan en bezette den heden morgen het Paulusplcin en de in d^ nabijheid gelegene pl^i-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 1