ncn. Door de opgcvrondene menigte werden barrikaden ge maakt, voornamelijk in de nabijheid van den Rümcr. Reeds legen 1 ure des middags waren onderscheidene barrikaden door do militaire magl zonder belangrijken tegenstand ge nomen. Om 3 uur ontstond er een hevige strijd, dio tol 5 uur duurde, toen mon een wapenstilstand lol stand bragl, die om 7 uur nog voortduurde. 7| ure. Vorst Lychnowski is, door 5 kogels getroffen in de Pfingslgasse gevallen; von Auerswald is zwaar ge wond. De strijd is zoo even wedor begonnen. Op dit oogenblik wordt op de Zeil mal kanonnen geschoten. Hcs- sischc kavallerie, die juist binnengerukt is, veegt de stralen schoon. 19 Sepl. Nog gisteren avond laat is de stadvolgens cene proclamatie van den rijksminister Schmerlingin staat van beleg verklaard. Alle vereenigingen waren ontbonden en den leden gcslrengelijk verboden te vergaderen; hij die tol oproer aanzet, tegenstand aan de troepen biedt-of zicli onbevoegd in de wapenen vertoont, zal volgens de krijgswet gestraft worden. Gisteren avond ten 11 ure was do rust in de stad her steld. Wij laten eenigo nadere bijzonderheden volgen, omtrent do gebeurtenissen van gisteren. Tegen 1 ure trokken de barrikade-mannen (meestal jonge lieden van een woest uilzigt)nadat zij van de barrikades op de Rümerberg verdreven waren, door de stad om wape nen te halen, Op sommige plaatsen werden bun die bereid willig afgegeven, waarop zij zich naar de barrikades bega ven welke ten getalo van 23 waren opgerigt. In do Dön- gergasse was een van buitengewone grootte, welke de Oos tenrijkers ten 3 ure bestormden; de strijd was hevig; aan beide kanten vielen velenen ten 4 ure was deze barrikade nog niet genomen. Allerwcgo werd hevig gescholen; zelfs uit sommigo buizen werd gevuurd. Ecne deputatie, welke zich naar den minister van oorlog begeven had, om hem te verzoeken, dat hij de troepen beval uit do stad terug te trekken, ontving een weigerend antwoord. Ten 5 ure gin gen eenigo parlementairen met witte vlaggen naar de mui telingen, maar nog voor dal zij de barrikades bereikt had den, werd een van hen door een kogel getroffen. De ove rigen komen gelukkig aan en brengen een wapensliisland van ccn uur tol stand. Al de barrikades zijn goed gewa pend cn de verdedigers zijn vol geestdrift en strijdlust; wat zij echter willen weet men niet, zij doen slechts verwen- schingon hooren. Parlementairen hebben de opstandelingon verzekerd, dal als zij de barrikades verlietende troepen terug zouden trekken; lot dat liet antwoord hierop komt heeft hel vuur opgehouden. Men spreekt van verscheidene gevallenen. Ten G uro. Verscheidene barrikades zijn nog niet geno men; in de Fahrgasse cn bijstraton zijn er alleen 17. Men zegtdal hel bevel tol den aflogt der troepen gereed ligt maar nog niet onderlcekcud is. Aan de zijde van de mui telingen lelt men 7 a 8 dooden cn vele gowondon; ook de militairen hebben eenige dooden. Zoo even rukken Hessi- seho kavallerie en Darmsladscbo artillerie binnen; er wordt weder gescholen; in (ie Fahrgasse hebben de opstandelingen de stcenen opgebroken en werpen die boven uit de huizen. Ten 7| ure. De wapenstilstand duurt nog voort. De tij ding van prins Lyc/mowski's dood is maar al te waar en ook von Auerswald is zwaar gewond. Op dit oogenblik begin nen de kanonnen te vuren. Gedurende den afgeloopen nacht cn heden morgen wer den de laatste barrikades genomen en thans is de stad en de Toorslad Sachsenhausen geheel bezet. Het rijks-minis terie is door de gisteren aangekomen en heden verwachte troepen in het bezit ecner magtdie genoegzaam is, om de rnst der stad te waarborgen en tevens alle pogingen lot oproer van wege de naburige plaatsen te keer te gaan. In een uivoerig artikel meldt de O. P. AZ.dal in hel algemeen de rust weder geheel hersteld is en dat de aanieggers en deelnemers van den opstand groolendeels ver» wijderd of gearresteerd zijn. Telkens komen er nieuwe troepen in de stad. De open bare rust is heden geen oogenblik gestoord. De stemming van het meerendeel der burgers is voortreffelijk. AI de bar rikades zijn weggenomen. Van beide zijden heeft men met verbittering gestreden en het aantal gevallenen is aanzien lijk. De Pruisische troepen hebben de overwinning beslist. Men zegt, dat gedurende den strijd op een half uur afstand van de Allerheiligen poort een troep van 1600 Hanausche burgers gewapend stond, gereed om aan het gevecht deel te nemenwanneer de Frankforlers de republiek wilden uit roepen. Behalve Lychnowski is ook von Auerswald aan zijne wonde bezweken. Ook wordt nog Jahn vermist, die gis teren te Bockenheim aangevallen werd en nog niet terugge vonden is. Hechscher is beleedigd geworden en slechts door de hulp der overheid gered. Men spreekt van verscheidene gruweldaden. In de zitting van de Nat. Verg, op heden deelde de president v. Gayern het droevig berigt mede van den dood van von Auerswald cn Lychnowski. De voorloopigo mi nister v. Schmerling deelde de maatregelen mede, die hij lot handhaving der orde genomen had. Op voorstel van Zachariae gaf de vergadering bij besluit hare goedkeuring te kennen over liet ten deze gehouden gedrag van het rijks- minislarieook voor het vervolg beloofde zij hare onder sleuning voor de verdere maatregelen en bragl dank toe aan do troepen voor de hij deze gelegenheid bewezene diensten. BERLIJN, 16 Se pi. In den kreits Ralibor, in de nabij heid van Bencschau, moet, volgens geruchten, eèn zeer ernstige opstand zijn uitgebroken. De opstandelingen moeten binnen korten tijd lol een aantal van verscheidene duizenden zijn aangegroeid en deUhlanen, welke logen hen optrokken, lot Birkowilz teruggedreven hebben, waarhij eene menigte dier militairen gevaarlijk gekwetst is. De woede dezer met zeisen, hooivorken, [rieken cn geweren gewapende menigte inoel gecno grenzen kennen. Een aantal gemeenten moet zich reeds aan do opstandelingen aangesloten hebben. De aanvoerder van den gehcelen troep is, volgens gcruchton, ccn boerenzoon uit Piilsch. PARIJS, 19Scpt. Het wordt al meer en meer waarschijn lijk dal Prins Lodewijk Napoleon ecne groole meerderheid zal hebben, cn zelfs in meer dan een departement zal ge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2