PUBLIEKE VERKOOP ING, STOOMBOOT AUËSSt ZMNSHOOll, WSÊÊ^iÊiAm Over de oorzaken van den voorspoed der Yereenigde Stalen van Ïïoord-Amerika. de stad vah rumoer te zuiveren. De locomotief vsn den Rijn-spoorweg wordt soms met turf gestookt, tot ergenis der reizigers, die bijna Tan den rook stikken. FJEUX Ij JLETQN. De V autre cuU de l' Atlantique s' élèvc une ?iation de même origine que la nation anglai- sc), de même racemue peut-être par la mê me ambition mais plus aptesous tous les rap portia devenir une des plus grandes puissan ces du monde. G. F. POUSSIN, de la Puissance améri- caine. Tegen het einde der laatste eeuw wierpen dertien Engelsche koloniën gelegen in Noord-Amerikahet juk Tan het moederland af, en weiden onder de bescherming van Frankrijk, als eene republiek in het groots huisgezin der volken toegelaten. Thans overtreft dese republiek, welker oorsprong roo nieuw is, alle andere staten der Nieuwe Wereld in magt, en in de Oude is hare plaats onder de Staten van Europa op den eersten rang. Zij vertoont eene ver bazende ontwikkeling, die met liet volste regtvoor het wonder van den nieuwen tijd kan gehouden worden. Andere volken zijn misschien klei ner begonnen om tot het toppunt van raagt en aanzien Ie geraken b. v. ■de Romeinen; maar men moet bekennen, dat hunne verheffing liet lang zame werk der tijden geweest is, begunstigd of liever veroorzaakt door geheel militaire instellingen, die van den veroveringsgeesl eene niet te verzadene behoefte maakten, JÏÏet het staal in de hand terwijl zij stre den en achtereenvolgens hunne naburen onder bet juk bragten om hen daarna met geweld in hunne nationaliteit in te lijven hadden de Romei nen vijf honderd jaren noodig om hunne heerschappij op het Italiaansch schiereiland te vestigen, terwijl de Amerikaonsche republiek in eene hal ve eeuw hare bevolking vijf maal, haar grondgebied diie maal en hare lytoductive magt ten minste tien maal vergroot heeft: en dat zonder leger zonder oorlogen, zonder veroveringen, alleen door de trapsgewijze en vreedzame ontwikkeling harer natuurlijke klachtenvruchtbaar gemaakt door den arbeid. Niemand droomde voorzeker van zulk een galukkig uitwerksel, op het tijdstip, dat deze koloniën roemruchtig voor hare onafhankelijkheid stre den. Ratsal, wiens sympathie voor de Amerikanen niet twijfelachtig was, schreef in 1781: Als tien millioen mensehen ooit een verzchetd bestaan in die Stalen vindendan zal het veel zijn. In minder dan veertig jaren is het ooit van Ratsal verwezenlijkt, en thans, dat is te zeggen zestig jaren daarna, zijn de tien millioen inwoners, die hij als het grootst mogelijke getal opgeeft, meer dan verdubbeld. Wat meer is, de toenemende aanwas behoudt zijne verwonderlijke snelheid en belooft niet slechts tien, maar honderd miilioenen. De gebeurtenissen hebben dus alle voorspellingen gelaakt cn alle verwachtingen overtioifen. Men vraagt zich dus onwillekeurig af, welke zijn de oorzaken van dien ter- hazenden voorspoed, en wanneer zal hij zijn toppunt bereikt hebben. Men zou boekdeelen kunnen schrijven om die ooizaken behoorlijk te ontwikkelen, doch daar ons bestek klein is, zuilen wij ons onderzoek bij de volgende acht hoofdzaken bepalen, ais: lo. karakter des volks; 2o. vrijheid van handelen 3o. gewoonle omalies zelf te doen; 4o. geringheid der lasten,' Ss>. uitgestrektheid afwisseling en rijkdom van liet grondgebied,' lio. gemakkelijkheid om grond tegen lagen prijs tekoopen7o. uitbreiding van het crediet,' Oo. afzondering. In onze volgende Hommers zullen wij deze hoofdpunten behandelen. i! sa A 15 VII £j SL S Ais een .staaltje tan Engelsche luim Tethaien «1c Franscho hinden dat sedert eenigen lijd een elegant rijtuig dagelijks <irie uur voor het hotel van generaal Gavaiguac bleef stil staan in dit rijtuig bevonden zich twee personen van een gunstig voorkomen, die telkens, wanneer iemand het huls van den chef der uitvoerende magt verliet, den neus bui len het portier staken. Deze zonderlinge bandelwrj'z# had al spoedig do oplettendheid der poütie-beambten gaande gemaakt, die op hunne vraag, waarom het rijtuig dagelijks uren lang onbeweeglijk voor datzelfde huis slaan bleef, ten antwoord kregen, dat het twee Engelschen waren, die voorbedachtelijk uil Londen gekomen warenom den generaal, voor wien zij grooto achting koesterden, la aanschouwen. Dit bleek ook inderdaad waar te zijn, want loen Caoaiguac eenige oogenblikkcn later te voet zijn ho tel verlaten had en do vreemdelingen hunne nieuwsgierigheid haddcu kunnen voldoen, bevalen zij den koetsier naar liet station van tien spoorweg te rijden, namen daar gekomen, hunne plaatsen en keerden met den eersten treiu naar En geland terug. f- -j- Wie van grappen houdt en gaarne lacet, koop® j- en lezo het geestige bockske HARS DE KRUIJER IS VERHÖOR In Duilschland 31 MALEN herdrukt. 't Is overal a 50 ots verkrijgbaar. Op dibtgsdag den 3den October 1848, des voormiddagj om 10 uren, op hel Marktplein aan den Helderten over staan van den Notaris J. SCHOOR, van: Eene partij TIMMERHOUTbeslaande in: Zware Juffers', Ligte' dito, Rolders, Halve Kolders en Noorsche deelen. Voorts: 2 Groote WaterbakkenKalkbakkenKalktobbes en Steigertouwen, benevens eene grooie partij BRAND HOUT. Alles vóór en op den verkoopdag voor ieder te zien. Dienst tuischen Alkmaar en Amsterdam, vice verss, dagelijks, uitgezonderd Donderdags, Van Alkmaar 'j morg. ten 5$ uur, 's nam. ten 14 uur, Amsterdam 7J 5 Aan te Tangen den 8 Oelohcr e. k. Van Alkmaar 's morg. ten 6| uur, 's nam. ten 11 uur, Amsterdam 7 3 Aan la vangen den 1 November o. k. Van Alkmaar 's morg. ten 6| uur, 's nam, ten 1 ut;r, Amsterdam 7| 21 Bij den ondcrgeleekentle zijn (e hekomen: puik- kookende GROENE ERWTEN a 8.50 per Mud, A. B A K K E R Mi'. Grutter Uil gegeven bij C. BAKKER Bz. te Nieuwcdiep Gedrukt bij S. GILTJES G, KOOTER 7 te Bcldtr.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 4