schenken zak De Heer J. J. van Hees van BerkelDijkgraaf van Rijnland, heefl een edel voorbeeld gegeven, te zeldzaam om niet door do drukpers vermeld te worden. Bij eeneu brief aan het Kollegie van Hoogheemraden heeft hij verklaard da helft van zijn traclement af te staan. Die isriof luidt als volgt: «Getrouw aan het door mij reeds meermalen openlijk ge schrevene, dat do ergste vijand, die ons bedreigt, de staat onier iinancieii is, welke vermindering van welvaart, druk van te zware lasten, on daardoor verarming der natie met zich vocrl. «Betreurende, dat hij den wijden slap, dien de natie in regten en vrijheden heeft gedaan, en dien wij dankbaar en ten volle toejuichen, de grooto beginselen van bezui niging niet reeds dadelijk in de grondwet, waar zij in de eerste plaats te huis behoorde, hebben kunnen worden opgenomen. «Overtuigd, dat bij vasten wil van de zijde der Regering, ook de krachtdadige medewerking van elk burger in zijnen kring of betrekking veroischt wordt tot bevordering van een stelsel van bezuiniging en vereenvoudiging, door hetwelk bij vrijheid van en opening Tan vele nog hier bestaande bronnen van welvaart, het dierbaar Vaderland alleen duurzaam zul kunnen worden gered. «Wenschendo daartoe,voor zooveel mij belroft, te helpen bijdragen. «Zoo verzoek ik hel W. Ed. Collegia van Hoogheemraden O van Rijnland de helft van mijn traclement als dijkgraaf van Rijnland, door mij ter somma van 1800 's jaars genoten wordende, en dus negen honderd guldens jaarlijks in te houden, en ter verligting van Rijnlands lasten te doen strekken." DANTZIG17 Oct. Gisteren avond begaven zich eene menigte zakkendragers uaor liet gebouw op de Langenmarkt, waarin do democratische klub hare vergaderingen houdt; nadat zij naar binnen gedrongen waren, jaagden zij de ver gadering uit elkander, van welke zij ccnige leden zelfs zou den mishandeld hebben. ïoen de klub op deze wijze uiteen w;u gedreven, hebben de zakkendragers zich wederom ver wijderd. Volgens de geruchten zouden deze lieden door een' persoon uit den hoogeren stand tot deze ongeregeldheid zijn aangezet. LONDEN, 25 Oct. Eergisteren avond kwamen verschei dene honderden Franschc nationale gardes van alle wape nen (o dezer stede aan gisteren zag men hen in de hoofd straten en op de voornaamste pleinen der stad. Naar men verneemt zullen zij slechts weinige dagen hier blijven en dan weder voor eenige andere honderden nationale gardes pi.mts maken. Volgens de Glo'he is in deze stad, ten gevolge der dezer dagen plaats gehad hebbende ongeregeldhedenin de voornaamste steden van Europa, ecu zoo grooto vooraad j (hamanten aanwezig, dat zij bijna onverkoopbaar zijn, Do lords der schatkist hebben bevelen uitgevaardigd nau al de departementen onder hun beheer, dat indien eene j.i j als openvalt, geen bevordering of nieuwe aanstelling ge schieden zal, alvorens bijzonder onderzoek is gedaan of er gi-eua afschaffing van dit ambt plaats vinden kan. Met de stoomboot Amerika, eergisteren te Liverpool aangekomenzijn tijdingen ontvangen van New-York van den llden en van Ifalifax van den 3 4den dezer. Volgens deze zou door de naderende verkiezingen voor een president veel agitatie in da Vercenïgdc Staten plaats hebben; ook moot er eene bijeenkomst van Negers en Kleurlingen te Cle- veland in Olno hebben plaats gehadwelke een manifest hebben uitgevaardigd, waarin op de regten der Negers wordt aangedrongen. Dit manifest is door F red. Dot/glas onder teekendeen zwarte geestelijke, welke eenigen lijd geleden Engeland heefl bezocht. Verscheidene staatkundige meetings zijn te New-York gehouden, ook hebben de aldaar wonen de Duitschers eene bijeenkomst gehouden, ten einde den Heer Hecker te ontvangen, om, zoo al» de New-York He- raid zegt: «daar hij pas do lyrannie en het wondervol too- necl van den Duitschon ropublikeinschen strijd ontvlugt is, van zijne lippen een verslag te hooren der verwachtingen, van de handelingende pogingen en de vooruitzigten var» het republicanismus in Euiopa en vooral in Duilschland." Volgens zeker Atnurikaanscli dagblad hebben de Jesuiterj naar Amerika de wijk genomen, nadat zij uit Europa ver dreven zijn. Er zouden zich 500 op weg bevinden naar het nesten met. oogmerk om eene gemeente aan gene zijde der Rocky Monlains te stichten. PARIJS, 24 Oct. Lodemïjk Bonaparte heeft de volgen de nota aan do dagbladen gezonden: Vermits wel ondcrriglo personen den vertegenwoordiger L ode Wijk Bonaparte gemeld hebben, dat dwazen in hef verborgen arbeiden om in zijnen naam een oproer te ver wekken met hel duidelijke doel orn hem voor de beminna- reii van orde en voor do ware republikeinen in een vaisch daglicht te stellen, heeft gemelde vertegenwoordiger gemeend van die geruchten aan den Heer Duf aura minister van binnenlandscho zaken, kennis te moeten geven, en er te moeten bijvoegen, dat bij zich met kracht verzet tegen alle deelname aan handelingen, die zoo lijn- regt in strijd zijn met zijne politieke gevoelens en het gedrag, dal hij »edert 24 Fcbruarij gevolgd heeft. De Heer Berrger schijnt veel kans te hebben om in de zuidelijke cn westelijke departementen de meeste stem men te verkrijgen voor liet presidentschap der Republiek. Men verhaalt, dal den gewezen Koning Bodewijk Fi- lips eeno toelage van 100,000 francs zal gedaan worden, om te voorzien in zijn onderhoud en dat van zijn huisgezin. Jl, Zondag heeft een tiental democratische cn sociale feestmalen plaats gehad. De rust is niet één oogenblik gee stoord. De Heer Sihourvergezeld van eenige priesters, is iu do voorstad St. Aiitoine, de plaats gaan bezigligenwaar zijn roemrijke voorganger doodelijk gewond werd. Dit be zoek hoeft een diepen indruk gemaakt op de bevolking van werkliedendie in groolcn getale hunnen herder volgden. De hartelijke woorden van den geestelijke, hebben in aller harten weerklank gevonden en een onuilwischbnren indruk achtergelaten. Men verzekert, dal binnen eenige dagen, in dc dertig

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2