Wij vernemen dal op den 21 sic dezer ten Schagen eeno bijeenkomst van kiezers is gehouden, waarin men met uitzondering van vier personen dio zich van do stemming onthouden hebben) algemeen zich voor den lieer iS". A. de Mo- ■raaz verklaard heeft. RURGERLI.IKE STAND. Tan 11 lot 25 November. Getrouwd: A. F. Ilenke en T. Frankfort. S. Verbeme en 31. ZitJ. G. E. Tink en K. Schagen.BI. Groof en G. Liglhart. bevallen E. R. van IIoolwerfF geb. Pastoor, Z. II. Lehman geb. de Tos, Z. A. Bontes geb. Slikker, D.A. B. Smit geb. van Leeuwen, Z. G. Cornclisse geb. Smit, D.G. Roerdomp geb. Amelung, Z- J. B. Nierop geb. Bakker, Z. 51. van der Hoeven geb. Bloot, Z. E. Hubclmeijer geb. Roelofs, Z.N. Graat geb. de Groot, Z. B. Rensmaag geb. Schel, Z. BI. Koderitsch geb. Bleijnhardt, D. M. Troost geb. Zunderdorp Z.31. E. Bleijer geb. Janzen, Z. E. Tis- sergeb. Palm, Z. A. Kissing geb. Kikkert, D. A. van den Berg, geb. de Bruin, Z. II. Kooger geb. Eleman D. J. de Bruin Z. Overleden E. Wctsels, 82 j.J. de Ruijter 37 j. A. Bijl, 20 j. L. van Aken, 70 j.BI. Krul 70 j.F. J. Yeen 2 j. A. Cruisi- fix19 j. 1'. P. Bluntendam, 46 j. A. W. Kerkhof, 12 d. BI. J. Rijmer, B3 j.A. van Stuijvenbcrg 15 j.E. van Haaren 3j. 5. Roerdomp, 11 d. K. van Ilekke, 43 j. H. P. Rensmaag, 6 d. Ambtshal ven ingeschreven 1. (öcsncngbc SScrigtcu Be secretaris van eene rodenaars-clubonlangs iu de no tulen melding makende van eene bydrage, door hem zeiven voorgedragen, las met luider stemme, dat zij met de dub- lelzinnigste blijken van goedkeuring was aangehoord. Aangeboden een bok met groote horens, mak in het tuig en kregelig op stal. Gevraagd een middel legen zwaar droomen gedurende den nacht, dal niet nadeelig terugwerkt op onderbuik-verstoppingen. (HB.) De bekeerde jood da Costa zal in 't vorstelijk 's Gravenhage een dozijn redevoe ringen uitkramen, over eene openbaring, die nog wel tien openbaringen noodig heeft, om openbaar te heclen. Do koningin van Spanje heelt vier wilde zwijnen gescholen. In Mexiko zijn mnmien ontdekt, dio even als de Egyptische overeind staan en zonderlinge versierselen hebben. Ge huwd 2 Sept. te Batavia J. J. RochussenGouverneur-Ge neraal van Indio met Mej. E. G. Vincent. De sultan van Turkije heeft te Parijs 4800 corsellen van de prachtigste soort besteld om daarmede do eerbare lijfjes zijner 300 vrouwen een Fransch model te geven. Een Parysch dagblad meldt dal Lodewijk Bonaparte 500 straat-orgeldraaijers gehuurd heeft, om in de departementen de liederen uit de tijden van liet keizerrijk te spelen. Als eeno aardigheid vertelt men dat ingeval hij eene dochter van den keizer van Rusland wil huwen, bijaldien hij tot de waardigheid van president ge raakt, de Czaar aan Frankrijk eene som van 300 milliocu zou lccnen. In Posen is alweer een opstand op lil tegen de Duitscho bevolking. i M E 26 48 K SS At. Aan de Redactie van de Heldersche Courant. In eenige nummers van Uw Weekblad heeft men goed gevonden den Heer Mr. G. van Leeuwenzoo men verze kert, naar aanleiding zijner eigene, onlangs in de Tweede Kamer der Slatcn-Gcneraal gehouden redevoeringen tooi- te dragen als een mandie len eencnmale ongeschikt zoude zijn om de vrijzinnige beginselen tc helpen toepassen, die de onlangs gewijzigde grondwet verkondigt; omdat hij ecu sluggo bchoudsman van den vorigen staal van zaken zoude wezen gestemd tegen directe verkiezingen tegen hetregt san vereeniging en legen vrijheid van godsdienst. Ik zoudo haast de goede trouw dier verzekering betwij felen: immers ik lees in de redevoering van 16 Aug. jl, dat Z. Ed.wat de hoofdzaken betroft, gehecht was niet aan de gewijzigde grondwet Tan 1840, maar aan het ver slag der Tweede Kamer, uitgubragt op 16 Maart jl., na de bekende koninklijke mededeeling; een programma, dat in derdaad 15 punten bevaltedo, dio alles behalve behoud of teruggang ademden. Ik zie daaruitdat de Heer van Leeu wen zich met verscheidene ontwerpen niet kende vcreenigen, omdat de strekking daarvan naar zijno overtuiging tc demo cratisch was, om in alle, maar vooral in deze onrustige tij den, de -veiligheid en de rust in den staat met klem te handhaven. Ik ontdek in de reden gehouden op 6 Oetober jl., dat ZE. ja gestemd was tegen de directe verkiezingen en vóór de verkiezing met één trap, maar niet zoo zeer om het kiesregi der burgers in te krimpen, maar wg! om het uil— tobreiden. Onzo tijd wil meer staalkundig leven, werkza mer deelneming aan het kiesregi; welnu de zoogenaamde census kan uit den aard der zaak veel lager gesteld worden, wanneer do kiezers door stemgeregtigden benoemddan wan neer, zij, gelijk thans, daartoe alleen ten gevolge dor wet geroepen worden, lerwijl het niet te ontkennen is, dat de burgers mot meer overtuiging cn kennis van zaken en per sonen handelen, wanneer zij hun vertrouwen schenken aan de inwoners hunner eigene gemeente, dan aan iemand dien zij nimmer gezien of gesproken hebbenmaar dien zij blin delings van anderen moeten aannemen. Aaugaande het regl van vereeniging vind ik in de rede van 18 Augustus jl., dal de Heor van Leeuwen bij de be handeling van het laatst voorgedragen Il^e boek van hel straf wetboek de grondwettige vrijheid der burgers tot vereeniging zonder voorafgaande erkenning of toestemming, verdedigd heeft, maar de uitoefening daarvan niet geheel bandeloos wilde gelaletJ hebben. ZE. heeft daar gew ezen op art. 1690 Burgerlijk Wetboek en in navolging daarvan en van hetgeen wij in Frankryk en Duitschiand onlangs hebben gezienheeft ZE. verlangd, dat do grondwet zelve zoude bepalen, dat dio veruenigingen niet slij.lig moglen zijn met de wetten en de goede zeden. Wie zou daartegen iets kunnen inbrengen en zich lo vreder. stellen met de woorden openbare orde die zoo onbepaald en rekbaar zijn in hunne beleekenis en zoo ligt aanleiding kunnen geven lol ontduiking Tan de wetten? En nu eindelijk de vrijheid van GodsdienstIk lees in de redevoering van 6 Oetober jl.. dat ZE. dit hoofdstuk niet afgestemd heeft uil onverdraagzaamheid of omdat ZE. aan anderen eene vrijheid misgunde die hy voor zijn eigen Kerkgenootschap verlangde; maar omdat hot strijdt met zij ne denkbeelden aangaande do uilvoerendo magt in den Staat. Deze, zegt ZE.moet onder alle vormen van regering den noodigen klem hebben: en wel vooral, bijaldien, gelijk in onze grondwet, aan de regering de pligt opgedragen wordt om te waken, dat de Kerkgenootschappen zich houden bin nen de palen van gehoorzaamheid aan do Wetten van dexi

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3