(ÜJcmmt.gbc Bcrigtcu. légcr-korpsen zoude doen uiteengaanechter mei uitzonde ring van dat in Sieesvvijk-Iïolslein. Al deze voorslagen wer den evenwel door do majoriteit der Kamer verworpen. BERLIJN, 27 Nov. Bedon middag verscheen voor het Hotel Myliusdo bekende vergaderplaats der linkerzijde, ecne aldeeling van ongeveer 300 man infanterie, onder aan voering van den majoor Blumenthal. De majoor begaf zichaan het hoofd zijner oflieieren en eenigc soldalen in de vergaderzaal zelve, waar hij de aanwezige gedeputeerden ongeveer 70 in getal, in naam der wet en der regering som meerde de zaal te verlaten. De afgevaardigden werden let terlijk de zaal uitgedrongen; men zocht naar papieren, nam onderscheidene op de tafel liggende gedrukte documenten in beslag cn een officier ging zelfs zoo ver, van den algevaar- digdo Jacohytoen deze, daartoe uitgenoodigdniet spoedig genoeg een pakket papieren, onder zijn hoed liggende, overhandigdoop eene ruwe wijze te behandelen. Dezo handelwijze wordt zelfs door de constitutionele organen hoo- gelijk afgekeurd. Aanleiding daartoe zou het gerucht ge geven hebben, dal do afgevaardigden der nationale vergade ring, die hier gebleven zijn, onder het voorzitterschap van den heer Unruh eene zitting zouden houden. PARIJS, 25 Nov. De meest verontrustende geruchten zijn alhier in omloop; gisteren verzekerdo men dat er wederom barricaden zouden opgerigt worden in den nacht van vrijdag op zalurdsg. De nacht is voorbijgegaan zonder eenigc an dere beweging dan van patrouilles door de straten van de hoofdstad. Heden zegt mendat er aanstaanden zondag oproerige bewegingen zullen plaats hebbendoch die zondag zal even rustig voorbijgaan als de voorgaande nacht. liet onweder laat zich nu nog slechts in de verte hooren, en zoo de rust te Parijs gestoord moet wordendan zal dit niet ge beuren voor de benoeming van den President der Republiek. Maar het lijdt thans geen' twijfel meer, dat de geheime verecnigingen er zich op voorbereiden. Het is u reeds be kend dal een zeker getal geweren, bestemd om de nationale garde te wapenen, in het 5de en 6de arrondissement aan menschen zijn afgeleverd, die gedurende de Junij-dagen ach ter de barricaden hadden gestaan. De aankoopen van lood alsmede het vervaardigen van kruid cn kogels, hetgeen te Parijs geschiedtzijn voor niemand een geheim ofschoon eene openbaarmaking daarvan in het dagblad Assemblee Na tionale noodig is geweest om er den heer Gervais de Caen mede bekend te maken. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd K. Kouseband en A. J. Hic. M. B. de Vries en Pt. II. Sa- phier. Bevallen B. Jonker gob. Blok, Z. M. Zeeuw geb. Vink, Z. Doodgeboren een. Overleden H. Former G m. A. E. Bavensleijn 10 m. A. Snel, 6 j. M. W. Zeijlslra 5 m. D. Winkel, 2 j. G. Klein, 78 j. C. II. Fieters, 2 Ambtshalve ingeschreven een. De Egyptische regering heeft een zonderling gebod uit gevaardigd, daarin bestaande, dat gcene vrouw bij dooden of op kerkhoven zal mogen weenen over do afgestorvenen de zwaarste bestraffingen hier namaals worden tcgen de ovcr- Ireedsler ingeroepen. Het stuk eindigt aldus: «Het is beter dat de vrouwen te huis blijven, dan dat zij naar de moskee gaan om te bidden." Lodewijk Bonaparte heeft eene wo ning builen Parijs gehuurd, omdat liet volk in den laalsten lijd voor zijne woning op hel Vendöme-plein zamenschoolde. De president der Fransche Republiek heeft de beschuldi gingen, als zoude bij den Junij-opsland bevorderd hebben, met welsprekendheid en op eene overtuigende wijze wedor- legd, zoodat de Nalionale-Vergadering met 503 tegen 34 stemmen verklaarde: «De Generaal Cavaignac heeft zich je gens het vaderland verdienstelijk gemaakt." Men zegt dat zijn talent als redenaar, vroeger onbekend maar bij die ge legenheid ten loon gespreid, hem nog 300,000 stemmen voor het presidentschap zal doen verwerven. Prins Win- dischgarlz en Jellacbich hebben bet grootkruis der orde van St. Gcorge met eene eigenhandige missive van keizer Nicolaas bekomen, vregens betoonde dapperheid. 1 S E Z O X 1» E X. In de Arnhemsche Courant van Zondag 26 November, komt een be- rigt uit de Zijpe voor, waarop ik niet twijgen mag. Men zegt daar, dat de kiezersstrijd tusschen de lleeren Mr. G. van Leeu wen en S. A. de Moraaz minder twijfelaohtig zoude zijn, indien er met gelijke wapenen werd gestreden. Men noemt daar wapenen, die gebruikt en ook, die ik geloof dat niet gebruikt zijn maar men verzwijgt wat er al niet, te regt of te onregt tegen den Heer van Leeuwen is in bet mid den gebragt; men verzwijgt, dat de artikelen der redactie van het Week blad van den Helder en het Nieuwediep, in bet belang van den Heer de Moraaz ruim konden opwegen tegen den brief van den Heer Jloomsma en mij, in het belang var> den Heer van Leeuwen; men veriwijgt dat de. voornaamste voorstanders der verkiezing van den laatsten de geschiktheid des Heeren de Moraaz niet betwijfeld, maar hem naast den Heer van Leeuwen aanbevolen hebben. Ik verklaar in gemoededat de ïïeer Jtoomsma en ik, door niemand buiten ons, zijn aangezocht of aangezet om den bekenden brief te schrij ven en te verzenden; dat minder de grootheid onzer predilectie, dan het besef, dat er met ongelijke wapenen tusschen de kandidaten gestreden werd, dien brief in het leven beeft geroepen; dat de Heer in 't Velt van denzelven niets gehoord had voor dat hij reeds ter perse lag, dat hij hem niet dan gedrukt heeft gezien. Toetst men aan deze verklaring, de strekking Tan bet artikel in de Arnhemsche Courant en bepaaldelijk het zeggen, dat de Heer in 't Velt achter het scherm is gebleven, dan is het blijkbaar, dat de schrijver Tan het artikel, zoo hij niet opzettelijk beeft gelogen, zeer slecht onderrigt is geweest. Het is waar, dat wij in den brief, sprekende van regtstreeksche ver kiezingen en van vrijheid van onderwijs, meer onze eigene denkbeelden dan die van den Heer van Leeuwen hebben gegeven; maar omdat die Heer 'tegen liet derde hoofdstuk der gewijzigde grondwet heeft gcr'emd; omdat wij het aan hem en zijne medestanders dank wijten, dat overal in het Rijk van overheidswege een voldoend openhaar onderwijs is gewaar borgd, om dat hij pal heeft gestaan toen anderen zich door acn spook lie ten verschrikkenom die voorname redenen heeft da Heer van Leeuwen onze sympathie gewekt. Onze onwetenheid aan zijnen parlementairen loopbaan was dus niet volslagen; maar dsn getuigt, volgens den schrijver van het arti kel den brief Tan kwade irouw. Op eene zoo ernstige beschuldiging antwoord ik cenen anomtjmen schrij ver niet. Die mij door kracht van redenen van cenen dwaalweg afbreng: acht ik een'vriend. Die mijne eer aanrandt is een vijand. Hem Terwscht ik met open vizier. De Burgemeester van de Zijpehad zeker beter gedaan voor het bezor gen der brieven geen' veldwachter te gebruiken gesteld dat hij het ge daan heeft. Maar dat het drukken en verspreiden van den brief, door wien en boa dan ook, verkeerde practijken zouden zijn, klinkt zeer zon derling. Was de drukpers dan tijdens de verkiezings-ctisis alleen voor anonyme schrijvers, of voor hen, die in den smaak vielen van den schrij ver van het artikel in de Arnhemsche Courant? Ook het Handelsblad schijnt slecht onderrigt te worden. Het verhaalt in zijn nummer van 28 November, dat er aan den Helder vooral, Ter- bazend in het geheim voor den Heer van Leeuwen gewerkt is. Mij dunkt

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 3