De eerste was noodig, de tweedo echter niet te reglvaardi- I genwant zij had zelfs geen gevoegelijk voorwendsel. Welka van do concessien, die de Paus zoo edelmsediglijk toegestaan had, heeft hij weder ingetrokken of willen in trekken? Is het do amnestie, de burgergardede geljkheid voor de wet, hel deelnemen der leeken aan het bestuur? Heeft hy niet al die verbeteringen gehandhaafdonderling goregeld en in overeenstemming gebragt met een verleden van 19 eeuwen? En is dan iels van dit alles ingetrokken, o Romeinendoor don minister dien hij gekozen had in de innige overtuiging uwer onbekwaamheiddien minister dien gij gedood hebt omdat gij u niet in slaat gevoeldet, hem anders omver te werpen? Immers neon. Wat leggen uwe dagbladen, die dagelyks den moord verdedigen, hem ten laste? Zijneontwerpen.de vriendschap waarmede de schan delijke Guizot hem vereerde, de vruchten van een geheel aan den arbeid gewjd leven! Ontkent hot niet, dat zijn uwen groolo grieven tegen Rossi, de reglvaardiging van uw gedrag tegenover den Paus! Hebt gij andere grieven, open baart ze: Europa heeft het regt er u rekening van aflevor- derenen deszelfs eer eischt dat het zulks doe. 's GRAVENHAGE4 Dec. Naar men verneemt is aan Z. M. den Koning ingediend een adres van directeur en do centen der koninklijke academie te Delft, naar aanleiding van het verslag van den raad der tijdelijke ministers, den 13den November jl. uitgebragt. De onderteekenaren van dat adres komen daarin op ten behoeve zoowel van het beslaan der instelling, waartoe zij de eer hebben in betrekking te staan, en die met vernietiging bedreigd worden, als legen het on gunstig oordeel, dal, tot hun leedwezen, over du inrigling in het verslag werd uitgedrukt. Zii onderzoeken nnrhiediff- jijü oe reuenen, voor do opheffing aangevoerd, en hopen dat daarmee levens het beloog wordt geleverd van de nut tigheid der academie en het wenschelijke harer instand houding. Wat do kosten der academie betreft, wordt al dadelijk aangemerkt dat die bij de oprigting voor don Staat zeer ge ring waren, en dat overigens do ouders of betrekkingen der kweekelingen de kosten van onderhoud betalen. Sedert de zes jaren van haar bestaan, is de toevloed van leerlingen toereikend geweest om ai de uitgaven to dekken, zondor dal het Rijk cenigen onderstand verleend heeft, dan voor drie docenten in de Indische taal-, land- en volkenkunde, waartegen do aanzienlijke kosten van ƒ25,000 voor het in stituut te Socracartadat weinig nut deed, op de Indische begroeting verviel en dus eigenlijk den Staat cene bato van ƒ15,000 gewerd. Er wordt voorts in het adres gewezen op den waarborg dien het algemeen voor goed onderwijs door de inrigling te Delft heeft; gezegd dat het onderwijs nooit de openbaarheid of het oordeel van deskundigen heeft geschroomd, dat in do reglmatigc gestrengheid van het onderzoek de onderteeke naren den steun gezocht hebben voor de inrigling en do handhaving van degelijk onderwijs,* dal de inrigling niet uit sluitend bestemd is om kweekelingen voor 's Rijks waterstaat te plaatsen, dal jongelieden uit den beschaafden stand voor 7,ooTer zij de hoogescholcn niet bezochten, de gelegenheid misten lot hoogere opleiding en grondig onderwijs, zoo noo- dig voor de ontelbare bedrijven en de talrijke betrekkingen waartoe zij latei* zouden geroepen wordendat na de oprig ting van de academie te Delft eeno andere inrigling van dien aard is opgekomen, waarmede grondig onderwijs in die vak ken wordt gegevendoch die school is niet op even grooto schaal ingerigt, en onderleekenaren meenen eerbiediglijk dat de regering, voor wie het openbare onderwijs een voor werp is van aanhoudende zorgzulk een voornaam deel van dat onderwijs niet kan overlaten aan do bemoeijingen van bijzondere personen. De noodzakelijkheid tot verspreiding van degelijke kennis in wis- en natuurkundige wetenschappen, vooral in een land als Nederland en met deszelfs belangrijke Overzeesehe be zittingen, wordt met kracht aangedrongen, en betoogd dat bij do vereeniging mei de academie le Breda het nul, door dc instelling to stichten, groolendeels verloren zal gaan. De voortreffelijkheid der bedoelde militaire school wordt op den voorgrond geplaatst, doch tevens bij het min eigenaardige van eeno verbinding van louter burgerlijke en geheel mili taire inrigtingon- stil gestaan. Uit staatkundige en andere beweegredenen wordt het gewigt er van aangewezen, dat men in het Vaderland eene instelling beware, die den loo- komsligen Indischen ambtenaar met do noodige kennis toe rustte; worden do wettelijke bepalingen nopens bet radicaal van die ambtenaren nis wijs en heilzaam geprezen; en, ten slotte, het vertrouwen uitgedrukt, dat Z. M. in billykheid do aangevoerde redenen zal overwegendie pleiten voor het behoud van eene inrigling, dio reeds menige vrucht heeft afgeworpen en die, wel verro van de slaats-uitgaven te heb ben verhoogd, ze met verscheiden duizondo guldens heeft tonuluilerü. FRANKFORT, 4 Dec. Naar men thans verneemt bedraagt de door den maarschalk Radctzki in Lombardye uitgeschre ven oorlogscontribulievoor do stad Milaan 22 miilioen en voor do overige lombardysche sleden, zoo als BresciaCre- monaLodi enz., 16 miilioen lire. To Milaan zijn daarvan reeds 7 milioen afbetaald. Daar deze oorlogs-contribulie voornamelijk aan do oproerige Nohili is opgelegd, drukt dezelve weinig of niet op den burger- en boerenstand. LEIPZÏG 4 Dcc. Zoo even ontvangen wij per estafette Lc- rigt uit Praag van 2 Dec. des nachts 12 ure, dat dc Kei zer van Oostenrijk in den morgen van dien dag, le Olmuls afstand van de regering gedaan heeft ten hehoevo van den Aartshertog Frans Joseph cn dat hij met de keizerin, ten half 1 nre des nachts, lot aller verbazing te Praag is aan gekomen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd Geeni*. Bevallen M. Stort geb. Kuiper, D.M. Dijker geb. Burgers, D—- G. Louvrerier geb. Thijsten Z. T. Nieuwenhuizen geb. SmitD.M. Duijti geb. Terluiu, Z. M. van Gurp geb. Spekken D. H. Swier geb. Leen, Z. Doodgeboren een. Overleden A. ZaatmanG2 j. J. C. Smit, 4 J. C. Schipper, 39 j. J. van der Oord, 8 j. W. Keunekamp 27 j. K. Gomes, 55 j. r. J. Slijffer, 46 j. K. van der Leeuw, 47 j. M. van der Mo len 43 jAmbtshalve ingeschreven twee.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2