1848. L "BEKENDMAKING. Hattoaatc HUÏitic. Hoest. E. J. M. van der Apotheker. Rijkers. P. Hoofd-Ondericijzer. Schmidt auf Altenstadt. Jonh. G. F. von Schoon. J. Schouten. M. Aannemer. Scheepers. J. Adaislent der Posterijen. Schuit. D. Goudsmid. Senderman. A. C. Winkelier. Smid. P. Joh. Doctor in de Genees-, Heel- en Verloskunde. Speelman. C. J. Onder-Equipagiemeester. Spigt. J. P. Winkelier Sterr. C. van der Opzigter bij den Waterstaat. Struik. A. J. Taijlor. E. Vennix. N. Yerfaille. J. Yerheij. L. Commissaris der Loodsen. Leerlooijer Mr. Broodbakker. Ie Commies ter Secretarie. Vorweijde. E. J. Winkelier. Vroon. N. Secretaris van het Algemeen Armbestuur "VVeits. Gr. Ie Commies der Posterijen. Werd. P. van Visiteur. Willinck. G. Kommandant van Z. M. Fregat Jason. Zunderdorp. T. Post-praaischipper Zunderdorp. J. Post-Commies op Texel. Zurmuhlen. J. T. Scheeps-Agent. Zussen. J. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. Wanneer wij de gebeurtenissen die sinli den 1 J i n u rij zich met vër- bazemla snelheid voor ons gezigl hebben opgevolgd in onze gedachten trachten terugteroepen dan valt het moeijelijk te begrijpen dat die in de beperkte kring van één enkel jaar lich hebben kunnen insluiten. Wat al veranderingen en beioaringen I En nng valt het moeijelijk te gissen waar Europa het waterpas van rustige tijden vinden zal Wie is hij die voor een jaar bad durven gissen, dat Frankrijk de repu bliek sou hebben uitgeroepen dat Oostenrijk in gevaar van zijne vreemde bestarrddeelen uit elkander te z:«n spatten, zijne weelderige hoofdstad in de magt van de hevigste volksleiders rou zien, dat 1'ruissens koning het be schreven blad papier100 als hij nog zoo kort te voren smalend de grond wet noemde lusschen zich t n zijn volk als band van vereeniging zou inroepen? Wie is hij die had durven denken, dat eenc te Frankfort za- mengevloeide vereeniging van mannen zonder lastgevingzonder roeping, magtig genoeg zou zijn, om gesterkt door de openbare rntening met «le bondsvergadering als gelijke tot gelijke te onnerb.vndeien en eene Duitsche rijksvergadering in het leven te toepen die de betrekking van alle Duit sche staten onderling eene geheel nieuwe gedaante zoude schenken? Wie zou vermoed hebben, dat de. edele Paus, die uit eigen beweging den weg van verbetering in de staatsinstellingen was ingeslagen de ge liefde 1'ius IX, wiens naam mtl juichtoünen begroet werd als balling op Nvpelsgrondgebiecl zijne veiligheid zou moeten zoeken en niet meer dan in nvam, als oppeihoofd van den staat in Home geëerbiedigd zou worden? Bij alle die wisselingen en schokken ontvingen ook wij een achok maar bleven gelukkig voor de treurige gevolgen bewaard, die el ders de lang opgekropte wrevel over miskende wenscheu als in weerwraak elke omkeering elders in hars sleep met zich voerde. Wij eindigden het vorig jaar treurig. De minister van Hall onder wiens ministerie bet zwarte boek was aangelegd en de kruistogt legen de drukpers was begonnen mogt afgetre den zijn, wat beloofde de toekomst daar nog bij sommigen bet ge rucht ingang kon vinden, dat van Hall eene al ie vrijzinnige herziening «Ier grondwet was toegedaan en hierin de reden zijner aftreding gezocht inoest worden. Het ministerie beschaamde de verwachting niet. Niettegenstaande de schok door de Fraosche revolutie gegeven zich ook hier le lande merk baar deed gevoelendurfde het degeitrkkig thans vergelen 27 ont werpen van herziening der grondwet aan de staten-generaal aanbieden. Een kreet van verontwaardiging ging van uil het land op, en wie weet, waartoe ook onre natie ware vervoerd geworden, indien niet tijdig 's kq- ping» oogen geopend waren geworden. De opening door den Koning aan den voorzitter dar Tweede Kamer gedaan, de uitnoodigingdat de kamer hare wenschen zoude doen ken- neomaakte het ministerie van van Rappard langer onmogelijk. Deza eerste stap werd spoedig gevolgd door eenen krnentiger maatregelde be noeming der eommissie van 17 Maart die aan den koning een ontweip van gewijzigde grondwet zou voorleggen en hem dienen van raad bij het vaststellen van een definitief ministerie. Algemeen was de vreugde! Lu- sac de meest gel.efde onzer volkavertegenwoordigersdie nimmer zijne beginselen verloochende en dikwijls alleen stond, als bij voor verbetering, voor vrijzinnige instellingen, streed, Donker Cuitius, die ais pleitbezorger menigwerf dr> verdediging van de vervolgde drukpers had op zich genomen en in menig klein geschrift sints jaren voor volksregien en vrijheden was opgttredenStorm, nog kort tc voren tot onuitwischbare smet van dt Nootdbrabandsche provinciale staten uit de Kamer verdrongen, die met de Kcmpenuer onder de negen leden der Tweede Kamer had behoord, van wreri in 1844 het bekende voorstel tot herziening was uitgegaan en eindelijk hij, op wien rneer nog, dan op iemand anders, de Natie ver bouwde, de man, die de grondwet het Trosger voor de meesten gesloten boek voor haar opende, wiens doorzigt en kunde zoo algemeen erkend was, dat sclfs zijne bestrijders zich gelukkig rekeuden, als tij zich op zijne uitspraken ia de aaateekeningen der grondwet kouden beroepen Xhoh- BIIII. De benoeming dezer rijf mannen was alleen voldoende de rust en bet vertrouwen te doen herleven. To weinige weken had de geheele herziening kunnen afloopenwere Schimmtlpenninck niet tusschenbeide gekomen met zijn ministeriewasr- toe Lusac en Donker Curtius de zwakheid hadden «1 te roekeloos toe te treden. Vooral betreuien wij die zwakheid in Lusac, wiens schoone par lementaire loopbaan een ander einde mogt doem verwachten. Dit ministerie bijeengekomen zonder zich vooraf le verstaan, versleet eélr kosbiren tijd in geschillen over de beginselen der grondwet. De commissie had hare taak reeds den elfden April afgedaan en den elfden Mei verklairde Schimmelpenninek in de Tweede Kamer, dat hij zich noch met dat ontwerp noch met zijne Ambtgenooten over de begin selen der grondwet kon verstaan en aan den Koning had overgelaten tus- schen beide eene keuZe te doen. Sshimmelpenninsk en Nepveu traden af en den 13 Mei gaf Donker Curtius aan het hoofd der overgeblevene ministers in de Tweede Kamer het be kende programma Burgerlijke zin Bezuiniging door vereenvoudigingTen zelfden dage werd J. Af. de Kempenaer tot minister van binnenlandsche zaken benoemd en weldra werd hel tijdelijk ministerie door dé benoeming van den generaal Voet tot minister van oorlog, Barou Bentink tot minis ter van Buitenlandsche zaken en den staatsraad Bosse tot minister van Fi- nanlien voltallig gemaakt. Het bevreemdde velen, en allen betreurden het, dat de uaam van Thor- bekke te vergeefs op de ministerslijst gezocht werd. De mésalliance met Sehimmclpcnninck had het vertrouwen op het doorzigt en het karakter der ministers geschokt en hunnen zedelijken invloed verminderd. De opname ven 1'horbecke zou spoed en kracht aan de afdoening hebben bijgezet. De commissie die den 17 Maart benoemd was, had hare taak binnen dtie we en afgewerkt. Het ministerie Schimmelpenninek liet nutteloos een maand voorbijgaan en het ministerie Donker Curtius bragt eerst de ont werpen tot wijziging bij de Tweede Kamer. Veel was in dien tijd verloren/ het behoud had in de kamers meer moed gekregen en er moest nu gestreden en getransigeerd werden waar een paar maanden vioegcr geen tegenspraak zou gehoord aijn. Terwijl de ontwerpen bij de kamers werden onderzocht nam Lueac als minister eti als lid der Tweede Kamer zijn ontslag, door zijne gezond heidstoestand daartoe gedrongen In de eerste betrekking werd hij door baton van Heemstra vervangen in de andere door Baroo Mackaq. Wij willen delen laatste niet met zoo menig ander lid der Tweede Kamer gelijk stellenmaar had bij Provinciale StaUn tan Zuid-Holland eenen anderen naam genoemd mogen worden dan die van ThorbekkeWien» oordeel had grooter waaide dan het zijne? De Staten van Zuid-Holland maakten zich een plaats naast die van Noord-13 ra band waardig. Na Jang loven en bieden en nadat de altaren des vaderlands een be- naauwde walm hadden doen opgaan van nl die overtuigingen die er op ten offer werden gebiagt werden in het laatst van Augustus alle ontwer pen aangenomen. Weidra weid de Kamer in dubbelen getale bijeengeroepen en op den oden November werd de Nieuwe h rond wet overal afgekondigd. Do BURGEMEESTER dor Gemeente Usldtr Roept hij deze op, allo Mannelijke Personen, bchoorende

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2