Over de oorzaken van den voors der Yereenigde Stalen van Noord-Amerika. ken zou worden afgeschaft en vervangen (foor eone op de kleeding. Voor het dragen run een rok 100, van een hoed 20 en van een jas 5 franken 'sjaars. Burgerlijke en mili taire uniformen, kiel, buis en pet zouden niet aan deze bo- lasting zijn onderworpen. In Drenthe hecrschl de longziekte j 1 ij onder t vee.Sigarenmakers, werk verlangende, vervoegen zich aan 't bureau Hand. Generaal Wrangol heeft van Mare Puiissische Maj. tot kersmisgeschenk ontvangen een ka nonskogel, die in de velden van Sleeswijk was terug ge vonden, met het opschrift»Aan den generaal Wrangel van zijne koningin." S X tt E K j} E X. Lied voor de Alkmaarsche Nachtwachts. Wijze Zou ik voor Wie zou voor den klepper vreezen, Voor dien goeden, braven rann! Zelfs geen dief hoeft bang te vrezen Baar hij veilig stelen kan. Iedereen gelooft het tast, Nergens wordt hier opgepast. Loopt hij soms door wind of regen, O! dat woidt hij spoedig moe; J£n langs onbezochte wegen Sluipt hij naar zijn woning toe. Lieve klepper! trouwe vracht Ga maar slapen, goeden nacht! "YVie zou niet den nacht wacht prijzen! Want, *oor ouheii steeds beducht Wordt de plaats waar twist kan rijzen Steeds mat spoed door hem ontvlugt. Ploerten! koestert bij den nacht, Toch geen vrees voor onzen wacht Lust het IJ des nachts te zwieren En ie zingen langs de straat; Wilt ge als dollemannen tieien, Spitst gij TJ op kattenkwaad Jongelui! die schellen knapt, TVeest gerust, de nachtwacht slaapt! "Wilt gij 's burgers slaap verstoren Om de g«ap, en zonder reeu! Och! de wacht zal U niet hooren, AKMAAB, 1 Jan. 1819. den klepper vreezen VA ff A LPUfcS. Juist is hij dan elders heen. Door zijn zorg en overleg, Zwiert men veilig langs den weg. Burgers! legt ge U avonds neder, Ook uwe wacht legt zich ter rust; En ontwaakt gij 's morgeus weder, Ja! dan zijt gij soms onthutst; Dikwijls vindt g' uw beste goot, Deerlijk van zijn lood ontbloot! Zult gij nu den wacht verklagen? Dau verrekent gij U ligt! Wilt gij hem de schuld doen dragen Had hij «iet beide oogen digi Neen gij wist het hij sliep vast Waarom zelf niet opgepast! Burgerij past op uw zaken Sluit goed deur en venster digt; Zelf voor huis en hof te waken ls uw welbegrepen pligt Hoed U zcif door eigen kracht, En steun nimmer op den wacht! Trouwe wacht! geniet ket loon U door 'i Stads-Bestuur gegeven; Houdt daarvoor uw wapens schoon; Waag nooit roekeloos uw ieven. 'k Wensch U iu dit nieuwe jaar Zoete rusten geen gevaar JF U 1 I I JE T O De V autre cotè de V Atlantique s' clcve tirie nation de menie origine que la nalion anqlai- sc), de menie racernue peut-être par la mê- me ambiiionmais plus apte sous tous les rap- portsd devcnir une des plus grandes puissan ces du monde. G. F. POUSSINde la Puissance amêri- caine. y. Uitgcs^rekiheSd9 en rijkdom va u het grond gek led. De uitgestrektheid afwisseling en rijkdom van liet grondgebied zou ««getwijfeld niet voldoende zijn om rekenschap te geren vau d«n voor spoed der Yereenigde Staten, 't Is slechts cene bij-oorzaak die geheel en al betrekkelijk is. Mexiko bezit, in evenredigherd tot zijne bevolking een even uitgestrekt grondgebied, dat welligt nog rijker is en meer ver scheidenheid oplevert; en nogtans is het verre van to zijn op den weg van den voorspoed. Het is omdat een land van deze voordeehn kan be roofd worden door eene slechte wetgeving, door de verspilling der lands- geiden of door de luiheid der bevolking. Doch het is aan den anderen kant niet minder waar, dat een uitgestrekt rijk grondgebied, onder het bestuur eener wijze staatkunde, magtig veel toebrengt aan de ontwikkeling van de welvaart en aan het welzijn der volken. Op een zeer begrensd grondgebied, waar de bevolking als 't ware te zamen gedrongen is f zijn de middelen van beslaan voor de arbeidende klasse zeer gering. Zoodra de grond geheel en nl bezet is verkrijgt hij eene waarde, die steeds rijst, eene waarde die hem boven het bereik van een groot gedeelte werklieden doet stijgen. Deze, die niet anders dan hunne industrie bezitten om te beslaan, zien door eene noodlottige concurrentie het loon van den handen-arbeid verminderen. En weldra bevinden zich in de Maatschappij twee klassen tusschen welke eene stren*- ge afsoheiding heerscht, moeijelijk zoo niet onmogelijk om te overschrij den: rijken en armen. Dit eenmaal zoo zijnde, kan een volk niat in welvaart toenemen. De rijken worden door voorzigtigheid de armen door ellende teruggehouden. En hoe meer het arme gedeelte der bevolking toeneemt, hoe grooter zijne ellende wordt. Maar als men integendeel een uitgestrekt grondgebied heeft, geschikt door zijne verscheidenheid tot allerhande cultuur en arbeid dan zal de voorspoed zich trapsgewijze ontwikkelen in evenredigheid tot de uitge strektheid. De arbeid vertoont dan met meer industrie een verwijderden horizonten bij gevolg meer kans om te slagen; ieder werkman kan ver- rigteu datgene waarvoor hij geschikt is, en naar mate hij bekwaam is, zal zijn loon wezen. In één woord, alle maatschappelijke elementen har moniëren des te heter, en de welvaart neemt steeds toe. Hel voorname voordeei dier uitgestrektheid bestaat alzoo in de gelegen- heik die voor iedereen is open gesteld, om het al te volle eener bevol king op eenig punt te ontwijken, door, zonder het vaderland te verlaten, elders eene verblijfplaats te zoeken, welke meer mot den smaak en de belangen strookt. De gebeurtenissen laten omtrent dit punt geen twijfel. De landen, die aan den Atlantischen Oceaan grenzen zijn het eerst door de Europeanen bevolkt. Van lieverlede, naarmate de bevolking toenam, zijn de weste lijke streken bewoond geworden. Eer een halve eeuw verloopen is, zul len de boorden van den Stillen Oceaan waarschijnlijk bevolkt zijn. De gebeurtenisendie thans in Europa voorvallen en op handen zijn, doea vermoeden dat het aantal landverhuizers naar Noord-Anierika nog voel aanzienlijker zal zijn, dan in vorige jaren. Sbsjsvtsntiin. Lr wordt gevraagd legen 1 Maart Een of Twee ordentelijk gemeubileerde KAMERS mot do be diening. Adres onder Lett. B hij den Boekhandelaar C. BAKKER. Er wordt gevraagd eene knappo en zindelijke MEID, die met een voor Huishoudster kan age ren, in een stil burger gozin, en van goede getuigschriften voorzien. Adres hij den Uitgever dezer Courant. Uiijegeren bij C. BAKKER Bx. Ie Nieuwcdiep. Gerlrukt bij S. GILTJES 4 C. K00TBR U Hrtdtr.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 4