overvloed van goud ruchtbaar geworden was, de reis naar het goudland aanvaard hebben. Men beeft thans geene oo- gen meer voor de gevaren eener reis, die, weinige jaren na de ontdekking van Amerikado stoutste zeelieden vrees in boezemde. Volgens het dagblad van Genua heeft het ministerie var» oorlog te Rome eene nieuwe tijding uilgeschreven en daarbij eene premie van tien écus uitgeloofd aan ieder, die tien personen, welke aan de vercisehlen voldoenzal aan brengen, don graad van korporaal aan ieder, die er twintig zal aanbrengen en dien van sergeant en tweeden luitenant aan dezulken, die er veertig en honderd zullen aanbieden. Do stad Bologtia heeft hare adhaesie verklaard aan het protest van don paus tegen de benoeming der regerings-junla. Men verneemt niets naders nopens het vertrek des pausen van Gaëta. Z. H. heeft den 22slen Dec. jl. een nieuw consistorie gehouden en hij die gelegenheid 8 nieuwe bisschoppen ver kozen; da bisschop van Gaota is lot aartsbisschop benoemd. Uit Sardinië ontvangt men bestendig oorlogszuchtige be- riten waarschijnlijk zul echter niets beslist worden vóór do aanslaande verkiezingen, waardoor het land zich voor of le gen den oorlog verklaren zal. Aan da provincie Milaan is eene nieuwe buitengewone oor logscontributie van 4,338,293 lire opgelegd. Deze contribu tie die voor het laatst van Fcbruarij betaald moet zijnis bestemd tol het onderhond der troepen en lol schadeloosstel ling van de troepen van liet vorige garnizoen, die door de revolutie hunne bagage verloren hadden. Ds veldmaarschalk Radetzky beeft de prinses Belgiojoso gestraft met eene oorlogsbeiasting van S00,000 lires en voor- loopig al haro goederen in beslag doen nemen. Gelijk men weet, bevindt zich de prinses thans te Parijs. liet dagblad van Milaan van 30 December behelst een besluit van den veldmaarschalk Radetskiwaarbij aan alle personen, die in den Lombardijsch-Veneliaanschon opstand gewikkeld zijn gewocst, tot 30 Januarij uitstel wordt ver- leondom naar hun vaderland terug te keeren. Dit tijds verloop verstreken zijnde, zullen zij als emigranten beschouwd en hunne roerende en onroerende goederen verbeurd ver klaard worden. Het nieuwo geschrift Tan den Heer Guizotgetiteld: »Do democratio in Frankrijk", dat met xoo veel ongeduld verwacht is, za! heden le Parijs en te Londen te gelijk uitgegeven worden. Ziet hier ecnige zinsneden uil dit ge schrift, we Ik o de gedachten des uitstekenden schrijvers juist en krachtig schijnen uil te drukken. »De Chaos verbergt zich heden ten dage onder een woord: democratie. Hot is hel souvereine, algcmecne woord. Al lo partijen roepon het aan en willen zich daarvan als van een talisman, meester maken. De monarchalen hebben ge zegd: Onze monarchij is een democratisch koningschap. Daardoor verschilt zij iu wezenlijkheid van de oude monarchy, en voegt zij meer aan de nieuwo maatschappij. De repu blikeinen zeggen: de republiek is do democratie, welke zich zelvcn regeert. Deze regeringsvorm alleen is in overeenstem ming met eene democratische maatschappij, met hare be ginselen, hare gevoelens en hare belangen. De socialisten, de communisten, de Berg-partij willen, dal do republiek eeno geheel zuivere, volstrekte democratie zij. Voor hen is zulks do voorwaarde lot hare wettelijkheid. De heerschap pij van hot woord: democratie is zoo groot, dat geenerlei regering, geenerloi partij durft bestaan, of gelooft te kunnen bestaan, zonder dit woord op haro banier le schrijven, en dat zij, dio dezo banier het hoogste en het versie opsteken, wanen do sterkste te zijn. Noodlottig denkbeeld, dat on ophoudelijk den oorlog in ons midden, den maatschappelij ke» oorlog, doel ontstaan of aanzetten. Ziet, dit denkbeeld moeten wij trachten uit te delgen. Te Heilbronn is een man van meer dan 70 jaren dio zich steeds aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, des ochtends op zijn bed dood gevonden, ten ge volge van zelf-onlbrandirig. Alle leekenen doen ver moeden dat do verbranding door de ontvlamming van den ad cm is veroorzaakt. Het hemd was van voren verbrand het bed was slechts weinig verkoold. UTRECHT, 9 Jan. Naar men verneemt, zou lot do ont worpen plannen van de regering bij do voor to stellen ver nietiging van onze Iloogeschool behoorenhet uitbreiden van de Leidscho Academie en het voorloopig op den ouden voet brengen laten van de Groningsche. Wanneer hot verschil tusschen de overblijvende Academieü regt groot cn in het oog vallend wordt, en de Groningsche School daardoor bij de Leidsche verre achter komt te slaan, dan zal do opheffing van de Iloogeschool to Groningenla ter, zooveel Ie gemakkelijker zijn. Men heeft dan zoo meent menhet voorbeeld van Utrecht, en zeker, men zal dan met Groningen zeer gemakkelijk even zoo kunnen handelen, als men met Utrecht gehandeld heeft. Do beide Academiën to gelijk op to beffen, dat durft men niet. Nu meent men zich ligler eene meerderheid in de Kamers lo kunnen verschaffen. Ziedaar een voorbode van hel weinig doorzigt, dat de Ministers bij de Natie veronder stellen. LONDEN, 8 Jan. Dezer dagen is hier een nieuw bad en wascb-etabüssemcnt voor de arbeidende klasse opgerigt en den 2den dezer maand geopend geworden. Dit etablissement, in het midden van de wijk St. Martin in the Fields gelegen, beslaat uil een gebouw van 150 voet breedte; de prijs voor ieder koud bad is voor die der eerste klasse 1 en voor die der tweede klasse 3 stuivers; de warme baden kosten het dubbele «lier som. Hel waschhuis is op de eerste verdieping en in 100 cel len verdeeld, in ieder van welke eene vrouw haar goed kan wassehen. Dit etablissement is het derde, dat sedert eenigen lijd lo dezer stede is opgerigt is gebouwd op kosten der parochie van St. Martin in the Fiehls en kost ongeveer 5000 p. st. LONDEN, 9 Januarij. Volgens particuliere bcrigten zijn de fahrijken van Duitschland Zwitserland cn Frankrijk volop bezig inct hef afwerken van orders, dio hen ruim vier maan den zullen werkzaam houden. Do Duitschers zenden grooto hoeveelheden wollen goederen naar Londen, om verder naar de Ver. Staten te worden Ycrzonden. De gowone toevoer

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2