Over de oorzaken van den voorspoed der Yereenigde Stalen van Noord-Amerika. van wol uit Hongarije zal ditmaal veel minder wezen ten gevolge van den oorlog daar te lande. Onderscheiden hier te lande uil Caiifornie ontvangen be- rigten beveiligen niet alleen het vinden van goud in dio streken maar zoggen, dal al wat dienaangaande verhaald ii en aan het fabelachtige scheen te grenzenvolkomen waarheid is. Dezelfde brieven bevallen aanzienlijke bestellingen van on derscheiden in dio oorden bcnoodigde goederen. Blijkens do laatste opgave omtrent de cholera schijnt da ziekte zich Ic Londen thans meer in de groolo gestichten lo openbarenalthans in drie werkhuizen of hospitalen heb ben zich rurm 30 gevallen vertoond, Glasgouw 180, Edinburg 11, Haddinglon21 zieken, enz.; totaal in liet goheele land 6234 zieken, 2833 overleden, 1160 hersteld. Uit Limerick zijn 50 weesmeisjes onder geleide van een dar regenten naar Porlsmouth vertrokken, om verder naar Jiiistralio te worden gebragt. Als een bewijs van de vreeselijke ellende cn sterfte, welke in de laatste tijden in Ierland hebben geheerscht, kan dienen dat gedurende de vijf jongst verloopen jaren in het werkhuis van Cork 5958 personen zijn overledenwaar van in het jaar 1847 een getal van 3329. Met het stoomschip Niagara heeft men beriglen ont vangen uit New-York tot 26 Dec. De goudontdekking in Caiifornie bleef met onverminderde drift aller gemoederon bezielen; latere beriglen uil de omstreken van San Francisco bevestigden in allen deele wat nopens den goudrijkdom dier landstreek vroeger was gemeld. Uit allo gedeelten der Ver. Staten stroomden hondardo gelukzoekers naar het goudland. Volgens beriglen uit Valparaiso van 30 Oct. had de tijding van het ontdekken van goud in Caiifornie ook daar veel beweging veroorzaaktreeds had men stofgoud ter waarde van 100,000 dollars ontvangen en werd nog evenveel ver wacht; te Valparaiso werd het goud voor 18 doll. de oncc vorkocht. Do Amerik. gouverneur van Caiifornie had on langs het goud-district bezocht en aan zijne regering gemeld, dat bij de tegenwoordige onvolmaukle wijze van bewerking reeds voor eone waarde van 2,200,000 doilars 's maands aan goudstof wordt verkregen. PARIJS, 9 Jannarij. Een brief uit Toulon meldt ais een gerucht, dat veel geloof vindt, dat zes sloomfregalten op het punt stonden die haven to verlaten en zich naar Mar- seille te begeven, om er een divisie van 10,000 man op te nemen en naar Italië over te brengen. Een blad, dat deze tijding overneemtvraagt of dat ook het begin van uitvoering zoude zijn van het lusschen de groote mogendheden beraamde plan lot herstel van Pius IX in zijn bewind. Doch de tijding zelve vcrcischt nog nadere bevestiging. Van den anderen kant melden onderscheidene bladendat de Paus, om do vroemde interventie te vermijden, een per soonlijken stap zoude beproeven. Hij zoude zich naar Civita Vecchia begeven en aldaar een beroep op hel volk doen. Mogt het beroep geen gevolg hebben, dan zoude hij de gebeurtenissen baren gang laten gaan. Eerigtcn uil Gacla melden, dat de Paus den 25slen Dec. bij gelegenheid van het Kersfeest door het corps diploma tieke op eene hartelijke wijze is toegesproken, waarop de Paus op eene even warme wijze heeft geantwoord. De ge wisselde woorden loonen genoegzaam aan, dsl do belangstel ling cn deelneming der mogendheden in bel lot van den Paus zeer groot is en zeer ligt eerlang openllijk door de gezamentlijke mogendheden afgekondigd kan worden. In een der stembussen van het departement de la Vien- ne heeft men het volgende stembriefje gevonden: Wien zal ik benoemen? f*edru-Rolliri Wel neen ik wil een heter man. (£>rago! is slechts een geleerde man. ario? Laat zien is ook geen ferme man. j£>rmand Marasl? Is van den National de man. SJaspail? O neen! de afgrond is dio man. »=fbiers? zou gaan; maar is te kleine man. Moinville? te vroeg, maar is een dapper man. SJnpoleon? ja was hij slechts de regte man. pgindelijk lees vau boven af, en gij vindt wis mijn man. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd G. C. C. Pels Rijcken en J. M. C. "YTiilinck.C. Ham en A. Schuijt. C. J. II. Wulii en D. Platvoet.A. \Y. Uofhues cn E. Blok. Bevallen A. Witlam geb. Berg, D. J. Bijl geb. Lastdrager, P. SI. Jongkees geb. van Maaren CosterZ. L. Eenhorst geb. Walraven, D.E. de Leeuw geb. Kunst, D. K. Langhorst geb. de Graaf, I). F. Rapp geb. de Lange, D. 31. Jansien geb. Jlakelaar, I). 31. Polak geb. de Jong, Z Overleden D. Bruin, lm. F. W. Bakker, 3 m. A. Dekker, 11 m. L. D. Otterloo 50 j. SI. Kooij 25 j. II. J. Post, 46 j.J. Jïouthaan 12 m. A. J. Hartsinck 21m.L. J. van Berkum 1 m. J. Koning 53 j. T. David 61 j. FEU SIjSJE'T O JV. De V autre cóté de l' Atlantiquc s' ilève une nat ion de mêmc origine que la nation anglai- sc)de même racemus peut-être par la me nie ambition, mais plas aptesoustous lesrap- ports, a devenir une des plus grandes puissan ces du monde. G. F. POUSSIPT, de ia Puissance amcri- caine. VI. Gemakkelijkheid ons gronil tegen Jagen prijs te koope». Dere oorzaak is, zoo als men wil, een gevolg van de voorgaande, na melijk van de uitgestcktheidveranderlijkheid en rijkdom van bet grond gebied,1 nogtans vloeit zij er niet uit voort. In Jle.xiko, Zuid-Amerika en elders is de bevolking nog dunner gezaaid dan in de Yereenigde Sta len,* de grond is er bijgevolg overvloediger en evenwel is bij daar voor den armen landbouwer minder te verkrijgen. De gemakkelijkheid om in het bezit van land te geraken haDgt dus af van de wetgeving en van de staatkundige en maatschappelijke betrekkingen van bet volk dat in 't be zit is van een uitgestrekt grondgebied. De Amerikanen welke lieden zijn van gezond verstand hebben begre pen dat de grond geene waarde heelt, met betrekking tot bet algemeen belang, dan naarmate hij bebouwd is, en dat de beste wijze om den landbouw te bevorderen, daarin bestaat, dat de prijs van den grond laag gesteld is. De gewone prijs van het land is 7 a ƒ10 de roede. Die geene mid delen bezit om te koopen ol niet wil koopen kan zich gratis op den pu-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3