weg ontvangen, «preken tan loobereidsolon welke Spanje mot allen spoed maakt, om den Paus te hulp te komen. Reeds moet een legerkorps »an 10,000 man gereedstaan om op te rukken. Indien do middelen Tan vervoer niot ontbraken, zouden de Spaansehe troepen reeds op weg zijn naar Gaëtamaar lang zoude het niet duren, dat zij wer kelijk vertrokken. Van don anderen kant spreekt men van borigten uit Engeland, die do tijding bevestigen, dat de admiraal Parker eerlang voor Civila Vccchia sal gaan krui senmet het oogmerk, om het oprukken der. troepen, die de mogendheden op het Tcrzoek van den Paus ter zijner hulp zouden afzenden, te ondersteunen. Thans vindt men in de bladen de belangrijke circulaire rail den Paus aan de vreemde mogendhedenwelke eindigt met het uitdrukkelijk verzoek om interventie. Dit stuk, gedagteekend uit Gaëta van 24 Februarij is, even als het gisteren door ons vermelde protest legen dc confiscatie Tan de goederen der geestelijkheid, onderteekend door den kar dinaal AntonelliIn dit stuk weidt de Paus uit over do jongste gebeurtenissen, somt de weldaden op, die hij aan zijne staten verleend heeft, en welke met zwarte ondank baarheid beloond zijn, herbaalt kortelijk al do pogingen, welko hij sederl zijne vlugl aangewend hoeft, om zijne ver dwaalde onderdanen lot hunnen plig't terug te roepen, welke echter geenerlei indruk schijnen gemaakt te hebben, daar zij voortgegaan zijn met op den weg der omwenteling voort te hollen; voorts wordt gewezen op de bewijzen van welwillendheid en gehechtheid, welke de Paus van de ver tegenwoordigers der vreemde mogendheden ontvangen heeft, cn met name van den ijver, welken de koningin van Span je aan den dag gelogd had om een congres der kalholij- ke mogendheden bijeen te roepen, ten einde middelen te beramen tol herstel van de pauselijke magt, enz, Wij ontvangen over Engeland beriglcn uit Athene van den 17 Februarij, en uit Konslantinopel van den 15. -Men sprak van ecne nieuwo verandering, ton minsten Tan ccne wijziging in het Grioksche kabinet. De regering van Athene was in ouderhandeling met den Heer Eynard over het sluiten cener nieuwe lecning van 500,000 drachmen. Do lieer Rizo is door do Porto benoemd tot haren buiten- gewonen gezant lo Athene. Tc Ronstanliuopel was ecne inschrijving geopend ten behoeve van den Paus, ca christenen en muzelmannen bu- ijverden zich om daarin deel te nemen. Lebib Effendi lid van den Hoogen Raad van Justitie, is benoemd tot pre sident van den Raad van finantien. Alles was rustig in de streken van den Libanon. ASSEN, 1 Maart. Naar wij vernemen, is er een adres, door vele advocaten, hij hel Provinciaal Gercglshof van Dren the ingeschreven, onderleckernlaan Z, Exc. den minister van Juslitio ingediend, houdende verzoek, dat, bij de over wegingen welko bij de hooge regering aanhangig zijn, om de reglsbedoeling in or.s vaderland eenvoudiger en voor de burgers minder kostbaar to maken, in aanmerking kome hot afschaffen van het dubbele ministerie van advocaten en pro- purcurs, cn hel toekennen aan alle advocaten, des noods na afgelegd examen daarin, der bevoegdheid, om ook hel werk, thans aan de procureurs opgedragen, te verrigton zullende hierdoor, onder meerdcro voordeelenverkregen worden, dat partijen niet meer, zoo als thans dikwijls plaats heeft, de declaralien van twee practizijns moeten betalen, cn meerdere vrijheid hebben in de keus van dengenen aan wien zij de behandeling hunner zaken willen looverlrouwen daar zij thans, willen zij de goedkoophoid betrachten, wel genoodzaakt zijn hunne toovlugl lol eon gegradueerden pro'- cureur tc nemen; terwijl er tegen de opheffing van dit dub bele ministerie geen noemenswaardige bezwaren bestaan. PARIJS, 6 Maart. Hel dagblad la Preste, verzekert heden, dat do voormalige minister Guizot niet dan na den afloop der aanslaando verkiezingen voor de wetgevende Ver gadering naar Frankrijk zal tcrugkeoren. Dat in do departementen do ultra-republikeinen zich moeilo geven, om niet onder to doen voor hunne staatkun dige vrienden in do hoofdstad, kan blijken uil de geestdrift, waarmede men heeft aangehoord hetgeen bij gelegenheid van een, dezer dagen hij Grenoble plaats gehad hebbenden, staatkundigen maaltijd door zekeren ultra-republikoin Gui- nard in het midden is gebragt. Deze persoon heeft een feestdronk ingesteld op den revolutionairen genius, als het schrikbeeld der dwingelanden, den troost der verdrukten, den wreker der volken; op den geest, welko Socrates Jezus Christus en Robespierre heeft bezield; den engel des lichts, die do duisternis der onkunde verdrijft. Do genoemde ultra-republikein heeft voorts verkondigd, dal die geest een uilvlooisel der Godheid zelve is, cn dat ieder fransch burger het regt heeft, om trotsch te zijn dat de genius der omwentelingen Frankrijk heeft uitgekozen als hel bevoorregto land, waaruit allo beschaving en ontwikke ling uitgaat. Wat Parijs aangaatheeft de spreker beweerd, dat de nakomelingschap den naam dier heilige stad, waarin dc tabernakol was geplaatst, die hot alles be zielende vuur van de staatkundige wedergeboorte der vol koren in zich bevatte, steeds met eerbied zal uitjpreken. Na de Romeinen en de Duilsohers io hebben aangespoord, om de barbaarsche satclliten cn handlangers van een ver achtelijk bestuur lo verjagen; om van hot oude gebouw geen steen op den anderen te laten, en Frankrijk te ondersteu nen opdat de wereld worde geredheeft Guinard zijne reden geëindigd met do navolgende zinsnede«God bemint alleen de revolutionaire volkeren; Zijn wil beslaat in do voortdurende poging van hel mcnschdom ter bereiking der volmaaktheid; dat is, cener algemeene gelijkheid en broe derschap." Do menigte heeft Guinard luide toegejuicht, en in cun vervaarlijk opgewonden toestand hem opgenomen cn rondgedragen. Een man hier ter stedoheeft een eisch van scheiding van tafel en lied legen zijne vrouw ingesteld, omdat do vrouw aan een socialistisch feestmaal zou hebben deel ge nomen cn daarbij ten nog al voor de vrouwelijke kieschhcid krassen toast ingesteld had. Eene waarschuwing voor soeia- lislisch-gczindc dames!

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2