feuilleton. OVER HET GELD. BURGERLIJKS STAND. Gehuwd G. J. Adiiaan en C. L. E. Cremer. II. de Vrici en II. Bencker. T. A. de Waard en M. Rijk. 51. Buikes en H. Bakker. Bevallen A. Slrikker geb. Zaatman D. G. ran 't Hert geb. Kooij 7,. J. SI. Brouwer geb. Vink, D. A. Goes geb. üx, B. A.van der Wijk geb. Blom I). E. Ibink geb. Veltman, 'L. F. Buikes geb. Nuraeijer, 'L. O. Krul geb. Rexsiug2 D. E. J. Stuurman, Z. (leerleden G. Tan der Swet, 38 j. D. Schellevis61 j. J. Hes- sel, 49 j. II. ran der Pol, 51 j. A. II. R. W. Burghgraef, 16 m. 51. W. Pollegieler57 j. G. Tilleraan, 42 j. G. Thomasz, 80 j. C. W. Zeeuw 3 in. Ambtshalve ingeschreven Een. ©enmtgbc Ssvigtca. Ds, Atlama ran Scbeltemaonlangs lo Arnsl. beroepen, heeft in No. 9 van 'l Zondagsblad een art. geschreven, getiteld Matlh: VII: 12, en gerig! tegen de smokkelaars. ZWEerw. leidt uil dezen tekst af, dal die lieden niet beter zijn dan struikrooversen niet in den Hemel zullen komen, omdat zij onrein zijn. Wal zullen de smokkelaars bang worden als ze dit vernemen,- 't is te wenschenin hel belang hunner onsterfelijke zielen, dat zij zich haastiglijk van gan- scher herte bekccren. En als die bekeering doorgaat, zal de schatkist er ook niet slecht bij varenmaar do commie zen zullen oen leelijk gezigl zeiten. Wij leggen dit Zon- dagsyvoord van Ds. Schclluma legen do smokkelaars, naast de ministeriele Circulaire van Donker Curlius tegen do die ven. Een Parijzenaar hoeft zijne vrouw op overspel be trapt. Echtscheiding van Prins en Prinses Albert, Berlijn 1 Maart. (HB.Victoria heeft haar kwartier op Wight overgebragtrekent legen Paschen. Een jong mensch die in Droogerijen gestaan heeft, verlangt bij eene weduwe geplaatst te worden. (HB.) De Nieuwe Rotterdammer berigt dat do hofdames van Abd-el-Kader vrij smerig zijn, alzoo zij hare wollen kleederen bijna nooit wasschen. De matro zen van de Ceres zijn van 't endje louw geëxcuseerd, tot nader order; de uitdecling gedurende de reis was zöo mild, dat er nu bezuinigd moet worden. Verwacht 15 dezer afgifte der paspoorten en uitbetalinggevolgd door een Kluchtspel in 11 bedr. Na helzelve: De terugkeer aan boord van het wachtschip. Lamarline wordt in de Nederlanden verwacht. Eene weduwe tusschen de 40 en 50 biedt zich aan bij een ccnig Heer voor de gezelligheid. (Opr. 57). In Oostenrijk mogen vooreerst geeno meisjes trouwendie niet lezen of schrijven kunnen. In Frank rijk staan do woelgeesten tegenover de bedaarde lieden als 1 legen 1000. (Opr.) Onze min. van Just. herin nert de commissarissen van poliltfc de dieven te vangen vol gens het recept, voorgeschreven in do bekende circulaire. (Zie bol hoofdarl. van No. 4.) Verwacht een klaaglied - aangeheven door H. W. van Reunes, geref. lidm. te Ren- kum. (Opr. 57) De wapenstilstand tusschen JDenemarken en Duilschland is tot 26 April, verlengd. Hare Belg. Maj. is te Dover ontscheept. Mad. Laffarge heeft Lod. Napo leon om gratie verzocht. De heer S. Sarphaliete Am sterdam, heeft van Z. M. octrooi verkregen lol hel opgan genverzamelen, cn bewerken van excrctnentale reliquien. (HB.) Vervolg. van eenige huisgezinnen ga ik over lot een geheel volk en vraag sWal is locli de mensih, die geen geld heef| of geen hebben wil?" Een ar me verschovebngdie de woestijn van liet leven doorstrompelt, xonder dat er moèr of mensch naar hem omziet! Maar heb je gelddan flad deren de vrienden om je henen als de bijtjes om de zoele roos, waaruit ze den honig willen zuigen Wilt ge geld hebben dan begeeft gij u on der de menschon wetende dat het aan den sleenen dam van liet Nieu- wediep of in «Een hut van klei aan 't eind der aarde!'' niet te vinden is. Van een volk ga ik over lot al de volken dei woreid en bevind dan dat geld hen bijeen gedreven heeftmaar ook steeds de band blijftdie hen vei bindt. [)c wijsgeeren praten heel wat over de vcrecniging van alle menschcn masr ze zullen wel nimmer in hunne philosophische lijn baan eene reep slaan, die de volketen 100 digt en stijf bijeen houdt, als bet geldl Zegt mij eens, lieve vrienden! De eerste schipper, die de Spannsche zee overzwalkte, deed hij dat uit pleiziernet als wij naar Gelderland en Kleef trekken om te genieten? «Leugen' (zeg ik) »het mogt wat!" De zeeman had de gouden bergen van Luilekkerland, aan de overiijde (van de groot# plas) in het oog. Eerst lieten ze het, om het ronde goedje, maar drijven naar het rijk dat naast bij lag aan het hunne,- vervolgens weer wat verder, naar een ander werelddeel dat digat bij honk was,* toen nog een eiod verder naar den anderen kant van den aardbol,- en thans reizen de Amerikanen naar Europa, de Europeanen naar Amerika, de Hollanders naar Japan, de Chinezen naar Batavia-, de Engelschen naar Hindostan [welhaast allen naar CaliforniëJ niet uit pleizier, nog eens! niet uit pleizier, maar iudedaad alleen om elkander de gouden vliegen af te vaDgen. Ik weet welde filosofen hebben altijd een boel mooije praatjes gehad over en legen de liefhebberij in kruis en munthet is gek 't is min en velen hebben er zich bitter aangeërgerd! Maar laat ik u eens wat zeggen: die Heeren hebben het dan maar eens ellendig zuinigen behalve een plank of wat boeken een kale zwarte mantel (100 glad als gewaste taf)* en een leege oliekandaar een wor- tel in plaats van een kurken stop op steekt, zouden ze zoo arm zijn als een kerkrotDaarom was al dat gerammel »JDe wijze alleen is rijk!'7 niet anders dan een ingekankerde jaloerschkeiddat ze niet meê kregen van de brij. Ziende dat de rijke lui in 7t algemeen gesproken), aan hun verstand of deugd niet zouden barsten konden zij over deze onregtvaar- dige v erdeeling liun moed niet beter koelen dan door op het geld en geld- winnen te smalen c. Hiermede is nu al dat gehaspel tegen hel nut van het geld tot zwijgen gebragt en ik ga over om de kracht van het geld aan te toonen. Als wij maar beginnen met het oorlogen en moorden van het eene volk te gen het andere dan zien wij dat het alleen om en door het geld is. Als de Rus en de Turk, of de Franschmnn en de Engelschman de Oos tenrijkers en de Ilnlianen elkander te lijf vliegen, dat de haren er afstui ven; laat de een den ander dan maar een paar scheepsladingen Koliand- sche dukaten stuien eu met 14 dagen leest ge den vrede in de Haarl. Courant! En wanneer ze al hun kruid verschoten hebbeu en geen stuiver meer op zak om nieuw te koopen dan is de kous ook ai even goed afgebreid! Dewijl ze dus niet slechts om, maar ook (/oor wn'ii- del van het geld vechten; zoo is het over 2 kanten waar dat »£eWdeziel van den oorlog is," even ais ?iiet bij kas te wezen de ziel is van den vredcl Een eeuwige vrede beteekenl in de politieke wereld, een of twee of drie jaar, al naar het u eigenlijk gelegen komt, [want politiek," zei de boer, »is anders zeggen as docnl" maar als bet nog ooit eens ee ne zuivere eeuwigheid vin vrede worden moet het zal dan wezen, als al de rekenmeesters van de koningen der aarde de ande.rdaagsche koorts op het lijf krijgen, wanneer ze cr maar om denken om nog een stuivei voor kruid en Jood uit te geven. Van den oorlogwaarin ze elkander naar het ligchaam vermoorden, heb ik een goeden overgang totde modewaarmede de menscheu el kander den eeuwigen doodsteek geven in de beurs. Want lerwiji ze om hel hardst tegen elkander pionken en uilhalen trekken zij malkaar dt vleugels van den moed zóó schoon uit, dat op het laatst alle enden te kort zijn! Ja, menige Friesche kop, die voor geen Koning buigen wij, buigt zich toch wel, gewillig als een lammetje voor deze godin, die de koningen der sarde als arme wurmen aan hare voeten zieVkruipec Edoch,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3