STA^EST-GEXTEXlAAIa. XT I 35 ÏT 'TT S IJ D I it 3 11» Elke vereeniging zal alvorens zich als zedelijk ligchaam te kun nen vestigen, hare grondslagen aan den Koning moeten mededee- lcn, en zij kan niet in werking treden zonder zijne erkenning of goedkeuring. Is dit vooruitgang? Het tegendeel is waar. Men heeft tot he den ten minste nog niet het regt betwist, om vrijelijk sociëteiten, leesgezelschappen, of vereenigingen van weldadigheid op te rigten. "Voortaan zal men daarvoor eerst de koninklijke goedkeuring be hoeven. Dc minste afwijking van de statuten zal het openbaar ministerie regt geven de ontbinding te vorderen en als in eene va cante boedel een curator te doen benoemendie de geldelijke za ken aan de vereeniging zal liquideren. Waar het batig saldo, als dat er is, zal blijven, wordt niet gezegd. Zal het volgens art 1702 van het burgerlijk wetboek aan de laatste leden worden uitgekeerd of zal de Staat zich die vacante nalatenschap naasten? Men zal die koninklijke goedkeuring kunnen ontgaan, als de vereeniging slechts onder hoofdelijke verantwoording naar buiten werkt, en de leden alleen onderling verbonden zijn. Maar wie zal dat willen? wie zal bestuurder eener sociëteit willen zijn, als hij personeel voor alle schulden dier sociëteit aansprakelijk zal zijn En denkt dan niet, dat gij met uwe sociëteit ook in dit geval, zoo maar zult kunnen zamen komen. Volstrekt niet! Al te ge vaarlijk! Zoodra de sociëteit meer dan dertig leden telt, dan moet aan het plaatselijk bestuur, drie dagen voor zij in werking treedt, hare oprigting worden bekend gemaakt met opgave van het doel en de plaats harer vergaderingen. Geeno vergadering mag in de openlucht of gewapend zamenko- men dan na verlof van het plaatselijkbestuur, dat er kennis van geeft aan den gouverneur der provincie. Uit de memorie van toelichting zien wij, dat de menigvuldige handboogschutterijenals gewapende vereenigingen worden be schouwd. Daar deze sociëteiten op verscheidene plaatsen wekelijks op anderen meer dan eens perweek vergaderenzullen de plaatse lijke besturen wel een formulier brief aan den gouverneur kunnen laten drukkenwaarbij alleen de datumwaarop de gewapende ver eeniging zal plaats hebben, is intevullen. Daar naar ons inzien een stevige kolf nog wel zoo gevaarlijk een wapen is, als een handboog zullen waarschijnlijk de kolfsocieteiten ook onder de gewapende vereenigingen behooren gebragt te wor den. De minister aclit het niet noodig, dat voor het vergaderen der leden eener vereeniging telkens verlof worde gegeven. Hoe libe raal! na de vereeniging van 'skonings goedkeuring te hebben af hankelijk gemaakt! Maar is het eene openlijke oproeping, dan moet er eerst kennis worden gegeven aan het plaatselijk bestuur met opgave van tijd, plaats en doel der vergadering. Het plaat selijk bestuur kan die vergadering schorsen en het moet dit doen zoodra de gouverneur der provincie het beveelt. Enhoe of het heil des lands den minister ter harte gaatniettegenstaande die surveillance mag nog niet ieder eene vergadering bijeen roepen. Die kennisgeving moet door twee bekende personen, kiezers in hunne gemeente, gedaan worden. Het regt van vergaderen wordt daardoor een monopolie der kiesbevoegden. Die aan ongeoorloofde vereenigingen deel nemen worden bestraft met eene boete van 5 tot 100 en eene gevangenisstraf van drie dagen tot eene maand. Napoleon strafte in den Code pénal alleen nog maar de hoofden. De vrijzinnige ontwikkeling van den geest der grondwet is dus nog minder vrijgevig dan Napoleon, wiens liberalisme toch gewis de beschuldiging van buitensporigheid niet verdiende. Deze eenvoudige mededeeling van den voornaamsten inhoud van het ontwerp doet zien, dat de ministeriele vrijzinnigheid op den toetssteen valsch goud blijkt te zijn. Even naar is het resultaat, dat men cr omtrent de regelende be kwaamheid onzer ministers uit verkrijgt. De geheele wet regelt niets, zij laat alles aan ministeriele willekeur of aan die van gou verneur en gedeputeerde staten of van gemeentebestuur over. Wat is eene vrijheid die afhankelijk is van het verlof van een ander? De grondwet wil dat de wet die vrijheid regele, niet dat zij van persoonlijke willekeur afhankelijk is. De wet behoort dus te bepa len welke vereenigingen al, welke niet geoorloofd zijn en dan straffen bepalen tegen heil, die zich aan deelneming aan ongeoor loofde vergaderingen of vereenigingen schuldig maken, opdat ieder wete wat hij doen magwat hij laten moetmaar als de wet telkens voor elke vereeniging of vergadering een verlof wil hebben aange vraagd regelt zij niet, maar zij geeft het regt, dat bij de grond wet erkend wordt, aan de willekeur prijs en doodt het. Waarlijk hoe weinig wij ook van ons tegenwoordig ministerie wachten, deze wet is toch verre beneden onze verwachting! Mr. Dirk Donker Curtiusvroeger als advocaat de kampioen voor het liberalisme, wat heeft uwe hersenen als minister zoo kunnen bene velen dat gij van zulk een ontwerp de verantwoordelijkheid op u hebt willen nemen. Maart 8. Drie wets-ontwerpen komen bij de Tweede Kamer in: 1. strekkende tot invoering der Pharmacopoea Belgica en der Ned. Apotheek; S tot regeling van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen over 1848 en 3 betreffende de verantwoordelijkheid der mi nisters. Door de commissie voor de verzoekschriften zijn ee- nige verslagen uitgebragt, met welker onderscheiwe con- clusiën de vergadering zich achtervolgens heeft veree- nigd, terwijl zij omtrent een adres betreffende de vrij heid van onderwijs, op voorstel van den Heer L. D. Storm, tevens besloten heeft, dit bij afschrift te verzenden aan den minister van Binnenlandsche Zaken. 12. Ingekomen hij de Tweede Kamer een wets-ontwerp tot toekenning van vrijdom van accijns op het gemaal, ten behoeve van vermicelli- en macaroni-fabrieken. 14. De minister van Koloniën deelt in de Tweede Kamer, in tegenwoordigheid van al de overige ministers, een vrij uitgebreid betoog mede, nopens den staat van za ken op Java; voornamelijk strekkende tot bewijs dat aldaar gewigtige bezwaren bestaan tegen de verwezenlij king van het ontwerp van het medelid der Kamer, den Heer Sloetwaarhij wordt voorgesteld om door verkoop van gronden op genoemd eiland in het bestaande en geraamde te-kort over de dienstjaren 1848 en 1849 te voorzien. Z. E. verklaart zich ongenegen om daartoe mede te werken, en gereed, indien men daartoe onver hoopt mogt besluiten, zijne betrekking aan een opvol ger over te laten. HELDER cn NIEUWEDIEP, 17 Maart 1849. Naar wij vernemen is hier eergisteren aan boord van Z. M. fregat Ceres f 91.000 door den secretaris aan de be manning uitbetaald. Bij resolutie van den 7den dezer is door het depar tement van Binnenlandsche Zaken, aan den Heer Paul van Flitsingenin qualiteit als boekhouder directeur der te Amsterdam gevestigde Sloomschroef-sehoorier-reederijop zijn verzoek, concessie tot wederopzeggens toe verleendtot het daarslellen van eene geregelde reglslreukscho dionst voor hol vervoer van personen, vca en goederen lusschen Am sterdam on Londen, door middel van schroefschooners rarendo zoowol langs do Zuiderzee als langs het Noordhol- landscho kanaal, mot vrijlating, om, op de reis naar Lon den, het Nieuwfldiep te mogen aandoen lot het innemen van

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2