HET GELD. OVER personen cn goederen. Inlusschen zullen die boolen het genoemde kanaal nicl mogen bevaren, zonder dal daartoe nador verlof gevraagd en verkregen is. De Stoompost heeft oen artikel over Posten en zegt: dat als de Postmeester der paardenposlerij te Apeldoorn in zijn bekenden eiich tegen hel Gouvernement zegeviert, de eischen van alle Postmeesters 70 in getal wel op drie en een halve ton gouds mogen gerekend worden. Maar dit is niet alles dan komen dio postmeesters ook met eeno aanspraak op het regt van Centimes van de Stoomspoortrei- nen. Voor ieder gebruikte paardenkracht sedert de spoor wegen bestaan, zou dit zijn 12 Cents per post en dus voor ieder rid van Amsterdam lot Arnhem door en omgekeerd telkens van iedere paardenkracht ƒ1,56. Dit zou eersigo tonnen gouds bedragen. Do Stoompost geeft eeno toepassing achter dit berigt, waarin gesproken wordt van advokaats-eed en volks verte genwoordigers-eed en van Mr. de Kempenaer, Men heeft in Brussel eeno zonderlinge wijze van smok kelen ontdekteen broodslijter bragt geregeld op oenen be paalden tijd, een kruiwagen met roggebrood binnen de stad, men kreeg argwaan, onderzochten men vond in ieder brood een fïeschjc met wijn gevuld. Dézer dager verscheen voor het policie-bureau "van Clerkeuwell iemandom namens verscheiden bewoners van Tonbridgeslrcet le klagen over ïekero jufvrouw Parrydie, eeno bij haar inwonende dame door den dood verloren heb bende en steeds bijzonder aan haar gehecht geweest zijnde, er niet toe konde besluiten om het lijk te doen begraven, maar na hclsche met brandewijn to hebben gewasschen en in het beste gewaad gekleedde doodo dame naast haar bij den haard in eenen armstoel had geplaatst, alsof zij nog leefde en zij zich met haar konde onderhoudende ont binding van het lijk werd echter zoo ondragelijk, dat zelfs de buren hinder daarvan ondervonden en reeds dikwerf bij jafvrouw Parry daarover hadden geklaagd, die hen dan afscheepte met le zeggen, dat de dame in eenen slaat van schijndood verkeerde. De commissaris van policio verklaar de in dezen niets le kunnen doen; maar verwees den kla ger naar de parochiale autoriteiten. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd O. Zweerus en Anlje Rab. J. L. Frank en C. Tuurtr. Bevallen A. Kroon geb. Lnikinga Z. G. B. TV". Wagenaar geb. Garslenveld D. L. Groenewold geb. van Marlen D. M. Tan der Lek geb. Buil, Z. P. Bommel geb. Daalder, Z. R. Berlijn geb. Slern Z. C. Blok, D. Doodgeboren Een. Overleden J. B. Tan Caluwé 29 j. S. Blok, 33 j. H. Stijgers, 73 j. S. Zwart33 j. (öenmigbs fierigtcts» Aangeboden een Bocl-predicntio aan alle losse jongens door een bekeerden pierewaaijer, 10 ets. bij D'Anconate Amsl.; da Nederlandsche Doodendans, 80 cis., bij Doorman te Utrecht en Geesten-stemmen binnen de stad Mederoblik afgeluisterd, 15 cis., bij Schuitemakcr te Purmcrcnde. De prins van Oranjo zal in Engeland een gouden beker la ten yerharddrayen. Het Ic-kort zal uit de nijverheid en I do kleine fortuinen gevonden wordenindien de Tweede Ka mer het niet verhoedt. De Koning bevindt zich in Til- burg; Z. M. is aldaar met een levendig gejuich ontvangaD. (HB.) 't Asyl Steenbeek zal stellig vergroot worden. (Zie de nieuwstijdingen van No, 10). De keizer van Rusland heeft een grofsmid te Leijden benoemd tot ridder der orde van St. Stanislas, 3e kl. In Oostenrijk is de nieuwe grondwet afgekondigdzij is wat minder liberaal dan de Pruisische. Onder de rubriek Grondreglen leest men: De wetenschappen on het onderwijs zijn vrij. De drukpers mag niet onder censuur slaan. Ieder die in hechtenis ge nomen wordt, moet binnen 48 uren in vrijheid gestold of aan den bevoogden reglcr overgeleverd worden." enz. ln den Senaat der Vereenigdo Stalen is een voorstel gedaan tot het aanleggen van oen grooten weg, loopende van St. Louis naar San Francisco, de haven van het Goudland. To Scheemda (Groningen) heeft een commies in dronken schap zijn collega een oor afgeschotenzij hadden kort te voren 27 kannen brandewijn aangehaald. Een wenk voor do Afschaflings-Gonootschappen om commiezen te bekeeren. fJEFIXüEToy. Vervolg. Dewijl uu geld en verstand hetielfde ding ij, is bet dan niet 'braaf van de mensohen dat zij iemand eer ennaar dat hij geldik wil zeggen verstand heeft? Ik heb iemand gekend (zijn naam is mij ontschoten), die er zoo in thuis was, dat hij aan bet afnemen van iemands hoed, zien kon waarvoor hij een ander, die hem voorbij wandelde, taxeerde. Een dolleman en zulke menschen die niet veel in de mars hadden, kregen een klein genadig knikje met het hoofd! voor ƒ5,000 begon de voor ste Tinger eventjes aan den rand van dan hoed te tikken; voor 20,000 werd de hoed afgeligi; voor ƒ50,000 kwam de hoed reeds aan den schou der; voor ƒ100,000 tot aan den mond; maar voor 5 ton zonk de hoed eerbiedig, met een rug zoo krom als een hoepelgeheel op de straat neer Ik voor mij heb aan die aardighedon zoo weinig kennis dat ik er op mijn eigen houtje niet veel van zeggen durf, maar van de talen heb ik wat meer brij gegeten en wat dat betreftik durf zeggen dat het geld aan de woorden eene geheel andere beduidenis geeft, dan zij in het da- gclijksch leven hebben. Een neef van mij, de zoon van een Dominé was voor een paar jaren op eene bruiloft met de dochter van een boeren- edelman die vijf kleiplaalsen had. Toen het op een dansen ging, hing zij hem aan als. nat hooi aan de schuit, en hij bespeurde gaauw dat daar aankomen aan zou wezen, wanneer hij niet lui was. Twee dogen later schreef hij haar een minnebrief, dien ik u voorlezen zalmaar o wee wanneer gij mij verklapt! Reonixa »De pen beeft mij in de vingers, sidderende voor de straf van hare vrijpostigheid dat zij uwen naam zoo gemeenzaam durft schrijven. Maar de liefde, magtiger dan mijne schroomvalligheid, gebiedt het en de hand volgt als een laml U te zien en lief te hebben duurde even lang als het schitteren van het weerlicht! Mijne oogen spiegelden zich in de uwe en ik gevoelde aan mijn hart, hoe de eeuwigheid alleen zielen aan elkan der toovert! O! ik gevoelde voor het eerst Tan mijn leven, dat liefde met het geld, of den stand van haar, op wie onze keuze valt niets te maken heeft. De tafel waarop ik dezen schrijf, gevoelt de hitte die in mijne aderen gloeit en de zware zuchten die uit de diepste diepte van mijn hart zich ontlasten, mogen u bewijzen dat het een woord van waar achtige waarheid is, dat ik uwe liefdeniets rijkers, niets zaligers dan uwe liefde alleen wil bezitten. Zou, van uwe zijde onverschilligheid mij een graf delven?O Reonixa! Antivoord zend een enkel woord van troost aan hem, are voor eeuwig is uw Jelmer." Toen ik dit gelezen had zei neef Jelmer tegen mij: Dit briefje he ikom u de waarheid te zeggen geschreven naar de beteekeois die de

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3