BEKEND M AKI N G. ff 3 11 'sr s n? s a s s su len, die de mogelijkheid der inwisseling binnen een bepaald getal jaren daarstellen. Op die wijze schijnt voor depreciatie van het muntbillet weinig te vreezen. Men zou thans het voorregt hebbendat de Natie aan mimt- billettep gewoon is en daarvan zelfs de gemakken heeft leeren kennende gewoonte aan de muntbillettcnheeft het gemis zelfs tot ongerief gemaakt. Wanneer men aanneemt, dat er 15 mil- lioen noodig was, dat niet bewezen schijnt, dan is dit nog niet een vierde van liet bedrag der jaarlijksche belastingen. Door die belastingen is het muntpapier altijd als verzilverbaar te beschouwen, want ieder ontvanger is als een succuisaie bank te beschouwen waar het voor geld kan worden uitgegeven. Indien het altijd bij betaling der belastingen werd gebruikt, het zou viermaal 'sjaars, tot de bank komen en weer uitgegeven worden. Wij erkennen deze vergelijking is niet geheel juist, maar wij meenen dat waar de gewoonte en het gemak van liet muntpapier met de zekerheid van eene jaarlijksche inwisseling en vernietiging gepaard gaat, de bepaling dat zij in alle belastingen gelijk in alle transactiën tusschen de ingezetenen onderling als betaalmiddel zullen worden aangenomen, voor geene depreciatie is te vreezen. De uitgifte van muntpapier is eene geldleeningwaarbij geene renten betaald wordendie de gelegenheid heeft om het bestaande te kort in plaats van dadelijk in één of twee jarenin tien of twaalf jaren te bestrijdenen door bezuiniging op de uitgaven zon der buitengewone lasten voor de Natie geheel te dekken. Waar daartoe de mogelijkheid bestaat, achten wij het ongeoor loofd, om door eene buitengewone heffing de reeds zware lasten te vermeerderen en daardoor den ingezeten die wat bezit, tot groote bezuinigingen te dwingendie weder op den aanbaclitsman het meeste zullen drukken, of tot het aanspreken zijner kapitalen te noodzaken: dat is de boomen te kappen, die in de volgende jaren de vruchten moesten voortbrengen. BURGEMEESTER cn ASSESSOREN der Gemeente Helder, maken bij deze, tengevolge ecner daartoe bekomene konnis- geving van den Heere Directeur en Kommandant der Mari ne alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat alle binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan quaran taine, van af den 16 April, lot en niet den 15 Üclobcr aanslaande, op de Recde van Texel, in de bogt van den zuid wal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar hel ont slag uil de qnaranlaino aflewacblen. Burgemeester en Assessoren voornoemd, herinneren bij deze allo schippers, sloepliedcn en andere personen, dat het aan geeno sloepen of andere vaartuigen, onder welk voor wendsel ook, geoorloofd is, zich naar boord van quarantai ne-schepen, ter ndsislenlie of om andere redenen te bogeven alvorens daartoe de noodigc permissie van den Heer Kom mandant van Z. M. Wachtschip, of wel zoo noodig een quarantaine-wachter van hel genoemde wachtschip tol opzigl te hebben bekomen, en waarschuwt dientengevolge, elk en een iegelijk, om zich bij voorkomende gelegenheden dien overeenkomstig te gedragen, ten einde zich voor de nadee- lige en onaangename gevolgen welke uit een tegenstrijdige handelwijs noodzakelijk zouden voorlvlocijenle vrijwaren. HELDER, 5 April 1849. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. in 'T VELT. Ter ordonnantie van IIEd. Achtbare J. SCHOON, Secr. HELDER en NIEÜWEÜIEP, 7 April 1849. Jl. Maandag had hier een jongentje van bijna twee jaren hel ongeluk in de sloot te vallen, welke achter den Zeedijk langs de huizen loopt. Do moeder, haar kindje missende, snelde ijlings de deur uit, en zag, tot hare groo te ontsteltenis, dat hel voorover in den modder was geval len. Het golukto haar hel er nog levend uil te halen docli hare blijdschap deswegens was rail korten duur, dewijl hel knaapje weinige oogeriblikken daarna den geest gaf. Op don 2don dezer is in 's Rijks Marine-Hospitaal al hier overleden, de matroos van Z. M. Wachtschip Jason, G. J. Ver haaf, tcngovolge van eene sleokwondo, hem toe- - gcbragl door den matroos van denzeifden bodem, J, L. Bonnier, welke voor den zee-krijgsraad zal worden teregt gesteld. Gcpasseerdcn Dingsdag cn Woensdag herinnerde ons het luiden der klokken aan do begrafenis van Koning Wil lem II, terwijl op den lautslen dag, des voormiddags, hel oorlogskorvet Amphitritein den mond der haven, 101 salutschotcn loste, om het vorstelijk lijk de laatste militaire eer te bewijzen. Ook zag ine» de vensterluiken en jalousie» van de open bare gebouwen dezer gemeente een gcruimen lijd van dien pag gesloten, Den 5 dezer is een sjouwerman door hel springen van een tros, zoodanig aan het hoold gekwetst, «lat hij den 6 den geest heeft gegeven. Met de meeste bereidwilligheid is hem hel eerste verband en zorgvuldige verpleging in 's Rijks Marine-Hospitaal alhier locgebragl. De Loge Willem Frederik Karei, alhier gevestigd, hoeft in den avond van Woonsdag den 4den dezer, eene plegtige rouwiogo gehouden, ter nagedachtenis van den diep betreurden Willem II. De talrijke opkomst dor leden, do sombere stemming, cn de plegtige deelneming aan dit rouwfeest, getuigden hoo hoog ook die vorst in de schatting der leden van de orde der Vrijmetselarij stond aangeschreven. Hel J. d. Débats deelt eenigc bijzonderheden mede omtrent de reis van Karei Albert. Deze vorst, welke on der naam van graaf Borgo reist, werd den 20 Maart le Marseilie verwacht. Hij had den 24stcn Novara verlaten en was nog diciizelfdcn dag de Po overgetrokken in do nabij heid van Cavule, op het oogcnblik dal do Oostenrijkers die stad aantastten. Van de nationale garde van het platteland vernam de Koning de bijzonderheden van dozen aanval. Na zijn overlegt heeft hij zich langs Arli en Coni naar Nico begeven, waar hij den 2Gsten incognito is aangekomeneven als nog dienzelfden dag le Antibes, van waar hij naar Can- nes is vertrokken, in welko stad hij in den avond van 27 paarden heeft verwisseld. In weerwil van zijn incognito is hij te Antibes herkend geworden en toen de waarheid, wie hij was, zich verspreid had, heeft de Vorst oen bezoek van de autoriteiten ontvangen en in cenige hartelijke woorden zijn leedwezen betuigd over do treurige omstandighedendio

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2