hem hem gedwongen hadden van do Franschc gastvrijheid gebruik te maken. Ik heb mijn best gedaan, zcidu hij, door de kogels van Novara getroffen te worden, maar onge lukkiglijk hebben zij mij vermeden. De menigte heeft hem mei de kreten van leve Karei-A/bert l begroet. Een ge rucht, dal de Koning met het overschot zijns legers geko men wa's, heefl ook aanleiding gegeven lot hel gerucht, dat do Oostenrijkers, de Hongaren en Kroaten dit overschot op do hielen volgden en heelt in het departement van de Var groote onsleltcnis teweeg gebragt. Volgens bovenstaand berigt in het J. d. D. zoude Karei-Alhert aan de Fran- sche regering het verlangen te kennen gegeven hebbenom met cenc pakelboot naar Lissabon vervoerd Ie worden. Vol gens andere bladen zoude Karei Albert weikelijk te Parijs gearriveerd, len minste den 2den Apil door Bourges geko men zijn. De geruchten van eeno hervatting van den strijd lus- schcn de Picmontezen en de Oostenrijkers hebben zich niet bevestigd. Do beriglcn uil Milaan verzekeren integendeel dal den Oostenrijkers nieuwe lauweren wachten, daar een gedeelte dier troepen, welke zich hel meosl in den Teldtogt tegen Piemonl onderscheiden hebben, tot ecne expeditie naar Toskano bestemd is, om den groothertog in zijne stalen te herstellen en do erfreglcn volgens de Iraclutcn te verzeke ren. Tegelijkertijd zal een krachtige aanval legen Venetie ondernomen worden. Volgens de gemelde beriglen uit Mi laan moeide oorlogs-belaslingdie Piemont te betalen heeft, op 75 milliocn vastgesteld zijn. Oflicielo beriglen uit Milaan verzekeren dat do veld maarschalk Radetzky den 29sten Maart met twee brigades en zijne krijgslrophcën Milaan was binnengetrokken. Volgens geloofwaardige beriglen van reizigers in Spanje moet er op de gebergten van Guipnscoa cene vrccsselijke zicklo zijn uitgebroken, die zeer veel overeenkomst schijnt te hebben met do epidemie, die men in Polen heeft waar genomen, en daar bestempeld werd met den naam van zwarte pest. Deze ziekte, die nog weinig hekend is, en, door haar uiterst aanstekend vermogende Choleragele koorts, ja zelfs de pest dreigt te zullen overtreffen, wordt aldaar Cliynotte genaamd, omdat de lijder als in oen oo- genblik (clin el' oei/) bezweken is. Do ziekte begint mei hel uitbreken van een ontzettend groot aantal groenachtig gele puisten aan do knie, den voorarm en den nek. Bin nen weinige uren is elk van deze zwelleljos in eonc uitge breide, als met slof bedekte zweer veranderd, waaruil, on der hel verspreiden ven cene rotachtige luchteene ontel bare menigte uiterst kleine levende sliertjes le voorschijn ko men dio zich als oene gloeijemle lavastroom over het gan- scho ligchaam verspreiden, om zich onder (ie epidermis, dio zij opheffente huisvesten. Ka een allervreeslgksl lij den van drie uren(deze diertjes toch veroorzaken cenc bijtendo scherpte als van een gloeijeude Kool) vertoont hel ligchaam van den lijder, geheel en al opzwollen, het aan zien van een zeer groote, met vocht gevulde blaas, en sterft de lijder, onder het bijkomen van koorts, zeer spoe dig. Twee uren later verkeert liet lijk reeds in cenen toe stand van voikomene rollingen haast men zich om het zoo spoedig mogelijk te begraven; indien men dit laat ste toch verzuimde, dan zoude de massa diertjes, waarme de het lijk letterlijk is bedekt, het spoedig Terslinden. In twee dorpen, die ieder 4 a 500 inwoners telden, waren er binnen drie dagen na het verschijnen van deze plaag, reeds 122 personen van iederen leeftijd en geslacht bezweken. Als oorzaak van deze verschrikkelijke epidemie beschouwt men de aanhoudende hitte, dio sedert 10 maanden onafge broken in het ganschc noordelijk gedeelte van hel schier eiland geheerscht heefl. 's GRAYENHAGE5 April. Heden middag zijn bij den Koning ten gehoore ontvangen de hoold-officieren der ver schillende wapens van het leger, die gisteren aan de lijk— plegligheid hebben deel gGnomen. TURIN, 30 Maart. Hel gerucht wil, dat de maarschalk Radetzky als een middel tol overeenkomst heefl opgegeven ecne algemeeno confederatie der Ilaliaansche Stalenwaar bij Lombardije en hot Venetiaanschc, onder het bestuur van Oostenrijk ecne afzonderlijke Constitulio zouden erlangen; de vereeniging van Parma en Piacenza met Sardinië; het herstel van het groothertogelijk gezag in Toscane en van het pausselijke in den Kerkelijken-Staaten cene oorlogs- contributic van 100 milliocn lires van Sardinië aan Oosten rijk. Men voegt er bij dat de maarschalk niet ongenegen is, om van de bezetting van Alessandria door kcizelijke troepen aftezienmits do handhaving van den wapenstilstand door Frankrijk en Engeland worden gewaarborgd. De toestand van Genua baart nog cenige zorg. De re publikeinen schijnen daar meester le zijn. Zij hebben twee der voornaamste forten door de nationale garde doen bezet ten. De generaal Lamarmora is thans, naar hel voorkomt, met hel beheer der troepen belast en heeft eenige balail- lons derwaarts gezonden. BRUSSEL, 1 April. Eene sociëteitaan welker hoofd de heer advokaat Forgeur en andere aanzienlijke personen de zer stad zich geplaatst hebben, heeft zich te Luik gevormd, om huizen voor de werklieden, op twee verschillende plaat sen, le doen bouwen. Deze huizen, bestaande uil vier vertrekken, zullen naar liet schijnt, ieder cenen kleinen tuin hebben, en zullen alle gezondheids-voorwaarden bezitten, die men verlangen kan. Z.ij zullen op een regelmatig [dan gebouwd worden, maar niet gelijkvormig, ten einde aan dezelve geen aan zien van kazerne te geven, dat heden do meeste van die soort van gebouwen ontsiert. i5UP.GEttI.iJKE STAIfD. Gehuwd J. RouAes en A. Pool. C. Kaan en A. Snooij. J. F. Wagi'naar en C. Dienaar Crcils. J. Bocidijk en A. Swarl. Bevitten «Ie GranfT gel). Visser, 7.. N. van der AYou.le gtb. P!a- v'cr, 7.. E. Bellilehem geb. Goten, Z. P. ilelilar geb. PJuilaarl, D. M. Helleman g'b. Pol, Z. T. Marchnnd geb. Denneman Z. T. de AYijnD. Doodgeboren 1. Overleden N. J. Ellmer, 5 m. J. Belhtehem10 m. S. van Smden, 22 in. M. Krul, 46 j. G. J. Yerhasf, 28 j. II. Mar lens, 10 j. .4. Pasma, 20 j.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3