(öcmcntjbc föcrigteu. werd geplunderd, de sclicepsprovisien verslonden, do zeilen hel want en de instrumenten geroofden len overvloede de serteerde de equipagie en ging goud zoeken. De kapitein, een man die aan vele wederwaardigheden hel hoofd gebo den had, bleef verscheidene dagen aan boord, geteisterd door renen verschrikkelijker) honger en zonder eenen enke len droppel rum. Ten slotte slak hij mei oigen handen den brand in zijn vaartuig, en liet zichzeiyen uit wanhoop ver branden. Na hetgeen ik u gezegd hebkunt gij begrijpen hoe moei- jelijk hel is, hier iets verrigt Ie krijgen; mijne waschvrouw aan wie ik mijn linnen zeven maanden bevorens gezonden had, (want het is hier erger gesteld dan te Lima, waar hel linnen niet dan na zes maanden terug gezonden wordt), die waschvrouw antwoordde mij dezer dagen met de meeste on beschaamdheid dal zij 12 tnillioen piasters bezat en «lat ik een slecht opgevoed man was, ais ik haar toesprak als een gerneene vrouw. Mijn knecht heeft zich tot geneesheer op geworpen en verwaardigt zich niet meer, mij te grooten. Er hebben onophoudelijk rustverstoringen plaats, hetwelk ten bewijze strekt dal de fortuin evenzeer als de ellende op roer kun verwekken. Voor ccnigc dagen wierp rr.cn onzen prefect van policie hij een oproer van mijnwerkers dio brood vroegen, met een slnk gouderts legen het kakebeen. De bakkers zijn reeds kreupel geslagen of ziek van schrik. Uil het volgende aan hel dagblad le Hainaut ont leende artikel schijnt men te mogen opmaken dat Belgie hoezeer dan ook op kleinere schaal, met Californië begint te wedijveren. Men leest namelijk in genoemd blad: Uit Gilly wordt aan een onzer geabonneerden geschre ven »Eenigen lijd geleden heeft een der mijnwerkers in onze gemeente zijne dochter uitgehuwelijkt en haar hij acte voor den notaris Faudame van Charleroi een huwelijksgoed van fr. 20,000 toegekend en comptunl uitgekeerd. Een ieder verwonderde zich over deze mildheid, maar de verbazing werd nog groolcr, toen men vernam, dat deze arbeideraan wien toch gcene erfenis was te beurt gevalleneene aan zienlijke som hij do Heeren gebr. Bic/ion geplaatst had en voornemens was de fabrijk van do naamlooze maatschappij van Couvin over te nemen. Men verdiepte zich in allerlei gissingen. Do arbeiders met welke hij werkte maakten vele aanmerkingen omtrent dit plotselinge fortuin. Men volgde hem, men bespiedde zijne gangen; hij werkte steeds in de mijnen der Ardinoiscr en zonderde zichonder voorwendsel van eene pijp in een hoek lo gaan rookenvan zijne rac- de-arheiders af. Nu ecnigo dagen geleden betrapten zijne bespieders hem, dat hij met zijnen hamer een brok van dc rots afsloeg en heimelijk verstopte. Men volgde ilit zijn voorbeeld en den volgenden dag kwamen onderscheidene arbeiders te rug met stukken erts, uit welke een chimist 20 p. c. goud, 15 p. c. zilver en li p. c. platina heeft afgezonderd. Er worden thans nadere onderzoekingen in hel werk gesteld naar den kant waar dezo vondst, die geheel Charleroi in opschudding brengt, gedaan is. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd J. Kalkhooven en S. van Geldere. J. Smit en J. de Vries. -P. Daalder en A. J. de Waard. Bevallen T. Kindt geb. Poih, Z. A. Wubbe geb. de SelliersZ E. Prins geb. Broers, Z. A. Rood geb. Stuurman, D. S. D. Schrijver geb. van EmdenD. A. M. Siegrest geb. FriliD. Doodgeboren Een. Overleden L. Noordeloos, 8 j. D. Snooij 8 j. A. Boogaard, 59 j. Ambtshalve ingeschreven Een. Donsiné van Leeuwen heeft ceno lnoentatie" (invi tatie) aan alle Hoofden en Opzieners der Gem. gerigt, om op 26 April a. s. gemeenschappelijk te Zwartsluis te verga deren len eindo in de bres te springen voor do ware Ge- rcf. Kerk in Nederland, op grond van de leer, lucht en dienst onzer vaderen, terwijl ietier opgewekt wordt op vrij dag-avond den 20 een algemeen Bid-uur aftezonderen, om het aangezigte Gods ernstiglijk le smeeken om zijnen gena- denrijken zegen. NB. De reiskosten en logies" voor ei gen rekening. Opr. 89). De hertogin van Montpensier bevindt zich in gezegendo omstandigheden, rekent legen Hoiderscho kermis. Z. M. heeft den naaldridder Sleijer lot zijn kleermaker benoemd, zoo voor burgerlijke als mili taire tenue. Ook heeft de Koning besloten dat de konij nen niet meer op landskostcn zullen uitgeroeid worden; de ze hebben terstond een dank-adres naar de residentie ver zonden. Sleenwijk, 8 April, 50-jarige Evangeliedienst van Ds. Jenlinck. De man is 76 jaren en gaat met 2 kruk ken tempelwaarls. Ongelukkige kandidaten, waar vindt gij eene plaats voor uwe talentenIn een katoenfabrijk te Manchester is een nieuw werktuig uitgevonden lol hel druk ken van het doek, waarmede men in één week, 10 uren daags werkende, genoegzaam doek kan leveren tot het klcetlcn van 162,000 vrouwen. Een R. C. jong rncnsch van 30 jaren, wensebt zich le engageren met ƒ30,000 en eene R. C. dame van 20 lot 30 jaren, om met hem een genoegelyk huilenleven te deelen. N. R. C. 92). Koe markt te Enkhuizen 24 April, te Velsen 5 Mei. Dc Duilschcrs hebben hel veroverd fregat Gcfion op het droogs gehaald, uil vrees dat dc Denen het mogtcn terughalen. Dc berigtcn uit Californië zijn ongunstig: tengevolge van dc ongeregelde levenswijze, waaraau de goudzoekers zich overgeven, heérschen er vele ziekten; negen tiende gedeelte der bevolking sukkelt aan gal- en intermitterende koortsen. In Charleroi (Henegouwen) heeft men ook goudmijnen ontdekt; die nu niet naar Californië of Kolhorn wil gaan, kan daar leregt. De leden der Kamers zijn uitgenoodigd tot eene vereenigde en openbare zitting, ter zake van de inhuldiging, den 12 Mei. 50 Landgenoolen uit Smihle zullen eerstdaags hol land verlaten, koers zettende naar Noord-Amcrika. Dc kermis der ijdclhedcn maakt hier te lande veel opgang: vouw, standheelden en ridderorde?t zijn aan de orde van den dag. De afloop van het groot# treurspel is voor de acteurs zeer verblijdend. De gooche laars verrigten in zwart tenue hunne toeren, terwijl de mid delste rang de kosten der vertooning betaalt. De Ncdcr- landsche leeuwen vermenigvuldigen zoo sterk, dat zij de Barbarijschc in aantal overtreffen. Ook Leopold is bij dst

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3