len aanleiding geeft. De legitimisten die naar hel schijnt slechts len halve tevreden gesteld zijn door het aandeeldat zij op do lijst der gematigde kandidaten verkregen hebben, spreken van afscheiding. De partij der ultra-behouders ken merkt zich in verschillende departementen door een geslren- gen geest van uitsluiting van al de kandidatendie zij slechts van eenige liberale gevoelens verdenken. Aan den andoren O O kant zegt men, dat de socialisten voornemens zijn, zich van die stemming to onthouden, ten einde hunne groote min derheid niet len klaarste aan den dag te doen komen. Van eene geloofwaardige zyde worden zeer belangrijke bijzonderheden medegedeeld aangaande een nieuw geheim genootschap, beslaande uit mannen, die zoowel door hun nen maatschappelijke» stand als door hunne talenten, tolde aanzienlijkste» in den lande behooren en den zonderlingen naam van staluquisten hadden aangenomen. De geheele vcreeniging zoude slechts uit 50 leden bestaan, maar die voldoende waarborgen moesten opleveren, dut zij door hun vermogen onafhankelijk zijn of door hunne talenten eeno gcwiglige plaats in de maatschappij bcklecden. Zij moeten zich verbinden geencrlei gonst van do regering en geenerlei mandaat van hel nlgemeene stemregt te verzoeken of aan te nemen, om onophoudelijk de gebeurtenissen naauwleltend gade to slaan cn zooveel mogelijk gebruik te maken van hunnen invloed, dien zij moeien trachten uit te breiden en te doen strekken lol herstel der misbruikentot voorlich ting en ondersteuning van alle welgezinde burgers. De be naming statnqnislen wordt op de volgende wijze verklaard: Zij nemen namelijk als grondbeginsel aan in strijd met het gevoelen der phalansterianendat do wetten cn constitutie.» iioo gebrekkig zij ook mogen zijn, nog altijd heter zijn dan de menschen. Zij zijn overtuigd van het nulteloozc van omwentelingen, daar zij meenen, dal deze gewelddadige om keeringen niets toebrengen tol het geluk der maatschappij, maar het tegendeel in gevaar brengen: weshalve zij gezwo ren hebben, getrouw te blijven aan het staatkundig statu quomaar tevens om naauwgezet alle pogingen te onder steunen, die er aangewend worden, om dien staal van za ken te doen strekken lot hei! van do vrijheid, van de gods dienst, van het openbaar onderwijs, tol het welzijn van de massa der bevolking, tot ontwikkeling van den landbouw, enz. Uil do bijzonderheden betreffende dc ontscheping van de Franscho troepen te Civila-Vecchia blijktdat deze be zetting geenerlei tegenstand heeft ontmoet, ofschoon hiervan eerst wel sprake schijnt geweest to zijn. Den 25-len April wapperden de Franscho en Romeinsche vlaggen nevens el kander in dc stad. Overigens blijkt uil de proclamatie welke generaal Oudinot heelt doen uiivanidigondal de espeditie geenszins ten doel heeft, den Paus door geweld Ic herstellen, en dal de Romeinen vrij zullen blijven, om de regering to kiezen die zij willen. To Marscille is weder cene stoomboot aangekomen vol met Siciiiaansche vlugtclingen waarvan zij zelfs velen heelt moeten weigeren. Den 22sien April had de stad Palcrmo besloten zich onvoorwaardelijk over te geven, alleen steu nende op do goedertierenheid van den Koning van Napels, door Frankrijk gewaarborgd, Reeds hadden zich 300 van do meesi gecompromiteerdo inwoners ingescheept op de Fran- sche oorlogschepentoen door eene plotselinge en raadsel achtige omkcering de uitvoering van het plan is opgeschort. In den Toulonnais van den 2Ssten April leest men, «lat de Franscho troepen zich dadelijk op weg naar Rome hebben begeven, dat zij waarschijnlijk nu reeds de stad be zet zouden hebben en dat de Paus onmiddelijk te Givita- Vecchia verwacht werd. Do Sentinelle de Toulon voegt er hel volgende ter verklaring hij Daar namelijk dc ge neraal Oudinot vernomen had dal dc Oostenrijkers de gren zen van het Komeinsche gebied overgetrokken waren, heeft hij zich gehaast naar Rome te trekken ten einde hunne aan komst te voorkomen. Beiiglen van Valparaiso, loopendc tol 2 Maartmelden dal daar vele schepen uit Californie zijn aangekomen, o. a. hel Ameiikaansche schip Lexington met goud ter waarde van 360.000 dolk, waarvan de helft te Valparaiso gelaten werd om gemunt to worden. Valparaiso is door vele in woners verlaten, die naar het goudland vertrokken zijn. Men heeft kennis gekregen van eene daad van zecschui- mcrij die in de Stille of Zuidzee gepleegd is. De schooner Rosa Seqtiidakapitein Contrerasvan 140 ton, vertrok op 25 November jl. met 19 passagiers en eene lading ter waarde van 40,000 doll. naar San Francisco in Californie. Hel schip kwam den 18 December bij de Gallipagos-eilan- den en den 20slcn ging de kapitein met al zijne passagiers op een dier eilanden aan wal om versch water op te sporen. Ondertusschen deden do stuurman, de kok en een matroos hel schip weder onderzeil gaan, den kapitein met do pas sagiers zonder voedsel of beschutting achterlatende. Boven dien bevonden zich nog aan boord de tweede stuurman (die ziek was), de neef van den kapitein en eene dienstmaagd. De hcrigten melden niet wat er verder van het schip of va» do achlergelatenen geworden is. De beriglcn van Jamaica loopen tol den 9 April. Do negers hadden geweigerdom de marktreglcn daar te beta len waarop een hevïgen opstand was uitgebarsten. Van Demcrnry loopen dc tijdingen tot 5 April; het schijnt, dat het verschil tusschen do welgevcndo vergadering en het gouvernement is bijgelegd. Van Barbados werd gemeld, dal de inToerreglen den 7 April ten einde liepen, overigens was de toestand van het eiland gezond. Dit was ook met Trinidad hel geval. Op Antigua was het buitengewoon droog, en was er groot gebrek aan water, Met de suikerbereiding ging het zeer slecht. Op Marlinique en Guadeloupe was cene pokken-epidemie uitgebarsten; de gouverneurs der verschillende Britsehe West- indisehe eilanden namen de noodige maatregelen om het verspreiden dier epidemie te voorkomen. Te Antigua had zich reeds een geval voorgedaan. De regering van Venezuela had hel nedcrlandscho gou vernement verzocht om den generaal Paez het verblijf op Gurayao to ontzeggen. Uit Brazilië werd gemeld, dat te Rio-Janciro, Pernambueco cn Bahia weder een hevigeu op stand was uitgebarsten, dat alle handel daar stilstond cn alle vaartuigen die havens verlaten hadden. LEEUWARDEN, 27 April. Naar hel zich In al aanzien,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2