AANBESTEDING. Op Woensd»^ den 23 Mei 1849, des namiddags ten twee ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Noord-Holland, of bij afweiigheid van Z. II. E.G. door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, in tegenwoordigheid van den Hoofd-Inge- nieur van den Waterstaat, aan hel Lokaal van het Gouvernement te Haarlem, worden aanbesteed: lo. Het zesjarig onderhoud van den Pettemer-Zeedijk met de daarvoor gelegene hoofden en paalwerken van den l Mei 1849 lot den 1 Mei 1855. 2o. Het beplanten met stroo en helm der duinen langs de Lusten van de Noordzee, op het Eiland Texel, den grooten Zanddijk, het annexe Eijerland en den Zanddijk op de Hors en wel voor zes achtereenvolgende jaren van den 1 Mei 1849 tot den 1 Mei 1855. 3o. Het beplanten met stroo en helm der duinen langs de kusten Tan do Noordzee, van af de Heldersche kust lot aan de limietscheiding tusschen de provinciën Noord- en Zuid-Holland, onder Zandvoort, en wel voor zes achtereenvolgende jaren van den 1 Mei 1849 tot den 1 Mei 1855. 4o. Het doen van eenige werkzaamheden en de leverantie van 1400 kubieke ellen brik tot onderhoud der Heldersche zeewering. 5o. De leverantie van 450 lasten Noordsche of Drentsche steen tot on derhoud der Heldersche zeewering. 6o. Het doen eener bestoriing aan den voet der steenglooijing van den Heldcrschen zeedijk met 525 lasten Noordsche-, Drentsche-, Duilsehe- of Erabandsche keisteenen. 7o. Het doen van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de Hoof den der Haven, beoosten het Oude-Schid, op het Eiland Texel. 8o. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan den Provincialen zeedijk tusschen Naarden en Muiderberg. Deze Aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken, waarop deze aanbestedingen zullen plaats hebben, zul len ter lezing liggen, behalve aan het Gouvernement van Noord-Holland in de voornaamste Logementen en Koffijhuizenals: te Amsterdam, in het Noord-Hollandsche Koffijhuisin de Kalverstraatin het TVapen van Medemblik op den Dam, in hel Koffijhuis liet Vosjebij het plein van de voormalige Eeurs in de Nieuwe Stads-Herberg aan het IJ, in de Beerebijtbuiten de Utrechlschepoortin het Harlinger Veerhuis, op de Texelsche Kade en in de Bel, op den hoek van het Haarlemmer plein; te Haarlem, in de Kroon, in het Noord-Hollandsche Koffijhuis en in het Bossche Koffijhuis alle aan de Groote Markt; te Alkmaar, in den Rooden Leeuw in de Toelast en in het JVapen van Haarlem; »an den Helder, in het Heeren-Logementte Nieuwediep, bij Ihncn en in het Logement den Burg", op het Eiland Texel aan het Oude Schild in de Zeven Piovinciën op het Eiland Wieringeu te Hippelitushoef; te Medemblik en te Enkhuizon, in de Valk; te Edam in het Heercn-Lo- gementte Hoorn, in den Voelen en in het Ongemaakte Schip; te 1'ur- merende, iu de Vergulde Roskam; te Monnickendam in den Voelen; te Zaandam, in den Otter; te Muiden, in het \lof van Holland; te Naarden, bij Jurrisen; le buiksloot, in het Roode Hert; te Utrecht in het Koffijhius den Nieuwen Bak; te Sliedrecht, in het Hegthuis," le Har- dinxvcld iu de Dorpsherberg, en te Beverwijk, bij den KasteleinHuls man. Zullende acht dagen vóór de Besteding, «oo veel noodig, aanwijzing in loco worden gadaan, terwijl alle verdere informatica le bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat E. de Kruijffte Haarlem en bij den Ingenieur J. Orttle Alkmaar, en voor liet werk No. o bij den Ingenieur J. G. van Gendtte Amsterdam. m 1 S '3 W 3 'sï M 2) li H m a HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Mei 1849. Z. M. hoeft hij gelegenheid tier inhuldiging o. a. benoemd lol Commandeurs der orde van do Eikenkroon: den ntajoor den Beer Poortmjael en den kapitein van der Plaat, en tot ridders der ordo van den Nedcrlandschcn Leeuw: den ma joor J. A. van den Pelden en den W.E.Z.G, lieer J, H Sonslralpredikant tier Evangeüsch-Luthersche Gemeente aan deze plaats, Gepasseerdcn woensdag zeilde hel koopvaardij-bark- schip Prot/ieus uil deze haven, koets zeilende naar Ciucinali in Noord-Amerika. Aan boord van dit vaartuig bevinden zich 111 landverhuizers uit tle provincie Friesland meest landbouwers, waarvan sommigen een vermogen van 20 en 15,000 me de voeren. Volgens hun eigen getuigenis zijn de zware be lastingen oorzaak, dal zij hel Vaderland verlaten en willen zij liever in Noord-Amerika onder eene goedkoope regering hunno welvaart zien toenemen, dan in liet land tier Vaderen hut) vermogen aan eene kostbare regering opofferen. Onder do passagiers bevinden zich ook verscheidene boe- ren-kneehlen die voor rekening hunner meesters tle reis on dernemen. Deze zijn reeds over Bremerhaveti vertrokken en hebben aanzienlijke sommen aan geld medegenomen, Ons zijn onder do oogen gekomen, zogt do Pr. Gr. Courant, twee brieven, geschreven lo Otlowa Holland in Noord-Amerika, den 6 Maart jl.door den Heer TV. Mul der, vroeger commissionair in granen, te Groningen, die in het vorige jaar met zijn huisgezin van daar naar do Veree- nigdo Staten is vertrokken. Mulder kan van de goede hoe danigheden zijns nieuwen vaderlands niet hoog genoeg op geven. Wij leven," schrijft hij onder anderen tegen woordig vergenoegd en weltevreden op ons land, en hebben al veel meer vruchten verbouwd, dan wj noodig hebben voor ons gerijf. Alles wordt hier goed betaald, de koejen wor den met weinig moeilo dik en veler zijn in het bosch ook bjenen niet zelden vindt men in een boom van 40 lol 80 ponden honig. Men moet hier hard werkenmaar geniet dan ook goede voordeelen hel werkvolk wordt goed betaald zoo ook de dienstboden. Men leeft hier volkomen vrijbe taalt bijna gceno belasting, en dronkenschap, ontucht en al le andere ondeugden zijn hier in groote verachting. Als men hier honderd akkers heeft men koopt den akker voor 3 dollars 7.50) kan men, onder den zegen des Heeren, als men eenige jaren gewerkt heeft, of heeft lalen werken, op zijn land ruim en gemakkelijk leven. Vele kinderen te heb ben is hier werkelijk een zegen, want men behoeft niet be angst rond lo zien, hoe zij huwen en eene kostwinning zul len krijgen. Men is hier vrij van soldaat of schutter le wor den en waarlijk, hel is hier zoo vrij, ruim en goed, dut wie het niet ondervindt, hel niet kan gcloovenenz. Ver der maakt Mulder gewag van machines, waarmede men in een oogwenk planken maakt, die geschaafd en geploegd le voorschijn komen, alsmede velerlei andere voorwerpen, als vensterramen, deuren, emmers, enz., waardoor veel werk uitgewonnen wordt, wal vooral voor dezulken, die pas aan komen nog al belangrijk is. Ten slotte voegt hij er nog bij, dat zij, die naar Ameri ka willen verhuizen, moeten medenemen: goed beddegoed, wolleu klccdcrcn en baaiook kousen en slopgaren en steen goed maar geen huisraad; zij moeten zich inschepen lo Rotterdam op de stoomboot naar Hnvre, cn van daar op de paketbool naar New-Yorkwelko overlogl gedaan wordt in ongeveer 30 dagen, en waar zij dan naar het logement van Albers moeten vragen, of direct met de sloomboot van Al- bany naar Buffalo gaan, wat echter allijd oponthoud geeft. Mulder zelf "insr van New-York met eeno stoomboot naar O O Delroil en van daar naar Allegan in Kanadain 23 dagen. Bij de ploglige inhuldiging, op zalurdag den 12den

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2