is onbeleefd genoeg Eva de schuld lo geren. Victoria heeft den 19 voor do 30 maal haren verjaardag gevierd. Aan de Stads-Vroedvrouw to Ifallom is het Emeritaat ver leend: Hatlem vacant. 18 Junij, Paardenmarkt en Ker mis te Schagen. Bij den Juwelier Bron in den Haag zijn nog een duizendtal Ridderorden besteldom do ware ver diensten in Nederland aan het licht to brengen; de kosten te dragen door do Burgerij. In de laatste 2 maanden zijn or reeds op voordragt van ons Behangers-ministerie, 8815 decora- tiën van verschillende soort aan Nederlanders en vreemde lingen uitgedeeld 5000 ordinaire eikcnkroonen a 14,50 72,500 80 eikenkrooncn met do ster a 26 2,080 120 eikenkr. met commandeurskruizen a ƒ36 4,320 2000 ridderkruisen van den Ncd. Leeuw a IS 36,000 100 commandeurskruisen van idem a ƒ40 4,000 15 grootkruisen a ƒ60 900 1500 Willemsorden a ƒ1218,000 Totaal ƒ137,800 De Rijksvergadering te Frankfort heelt Jan-zonder-land afgezet. Z. 31. heeft eene nieuwe Commissie voor het Staatsexamen benoemd, met Engelen aan 't hoofd. Do Belgische regering heeft van de Franscho eone rekening ont vangengroot 27 millioen francs, wegens de kosten van de expeditio in 1831. De mililiëns van 1848 moeten met 1 Junij in dienst treden. Do Franscho generaal Oudinol sukkelt aan de koorts. In Gouda zijn tegelijk 8 raads leden afgetreden, omdat zij niet aan hel handje van den Burgemeester willen loopen. Men zegt dal onze Excel lentie van Koloniën zijn ontslag heelt aangevraagd. Moglen de Collegas dit voorbeeld volgen FEUIJLEET O JST. HOE DE RUSSISCHE MEISJES VAN HET PLATTE LAND TOT MAAGD PROMOVEREN. Elk oord heeft, meer of minder, zijne bijzondere, voor de overige we reld vreemde, gewoonten en gebruiken. Zeker, naarmate de beschaving, misschien de verfijning, zich verder en verder uitbreidt, worden die ei— gendom me] ij k c bijzonderheden meer en meer, soms wel eens te veelver drongen, geraken in onbruik; bij een later geslacht dikwerf geheel in vergetelheid Men ontmoet ze dan nog, het meest hijbehouden, in de lan delijke afzondering, en in zulke oorden, die met het groot tooneel der wereld minder regtstreeksche en dus minder veelvuldige betrekkingen on derhouden. Hos zonderling, hoe vreemd zij den oningewijde dikwerf voorkomen zij hebben veelal een' goeden schoon voor het ongewapend oog, dat is, niet vergezeld van de noodige particuliere kennis der Oud heid onbemerkbaren grond en mogen ze soms den spottenden glimlach wekken van den onwetenden beschouwer, zij kenmerken meermalen iets zoo eigenaardig eenvoudigs, naïfsdat onwillekeurig en onweerstaanbaar aantrekt. Onder dergelijke plaatselijke eigenaardigheden rekenen we mede het voigend gebruik, dat in eenige landelijke streken van liutland nog plaats vindt. De jonge meisjes in die streken dragen tot aan tiaar zestiende jaar slechts een eenvoudig wijd kleed, om de middel vastgesnoerd door eenen rooden wollen gordel. Eerst op den zestienjarigen leeftijd krijgen zij aanspraak op de panirma of voiledigen vrouweiijken tooi, en deze is tevens het ui terlijk teeken harer huwbaarheid. De plegtige bekleeding met dit gewaad der huwbaarheid, het tijdpunt, waarop het meisje de kinderschoenen uittrekt en overgaat in de rij der maagden, is zeker voor den vreemden beschouwer vrij koddig: de lands kinderen echter zien daarin niets van scherts, maar behandelen dezelve integendeel met den grootslen ernst. Zij heeft in den regel plaats op den dag zeiven waarop het meisje haar zestiende levensjaar heeft voleindigd ea wel in hel bijzijn van alle bloed- en aanverwanten, zoo Tan vaders_ ais moederszijde. De maagd-candidale stelt zich eerst op eene bank loopt vervolgens de kamer rond, als trachtte zij bare moeder te onlriuglen die haar voortdurend naloopt, met een' opengehouden rok in de handenal roepende: Kom spring in, mijn kind!" Na de door de étiquette étiquette heerscht toch overalschoon onder duizend verschillende vormen gevorderde aarzeling, waagt hel meisje eindelijk den beslisscnden sprong. Springt zij juist, dan wordt zij door aller luiden jubelkreet begroet. Een missprong echter wordt met droefheid aangezien zulks heeft een geheel jaar uitstel ten gevolge even als met het Slaats-examen. liet gebeutt echter hoogst zelden want de meisjes dragen wel alle zorg ora goed te springen, en de moeders, o deze maken haar den sprong zoo gemakkelijk Een jaar uitstel toch houdt ook zooTeel langer de minnaars van de deur en er is alzoo aan het welgelukken èn voor de dochter èn voor de moeder èn voor anderen te veel gelegen. BLAfflVÏILLIAft. In de voorgaande eeuw had men te Zwolle sollicitanten opgeroepen voor de vervulling van den post van organist in do Grooto Kerk aldaar. Onder anderen wilde ook een Duit- scher mededingen. Allen waren door 's mans talent en vaar digheid als opgetogen. Doch ééne zwarigheid de Dordlscha regtzinnigheid woog velen op hel gemoed. Verlegen zijn de, wat to doen, besloot men, den man er over te spreken. Met groote deftigheid wendde de dominé zich lot hem met do vraag, hoe of hij stond met de Dortscho Synode? De toonkunstenaar, die in zijn land nooit van do Dordlsche Sy- nodo gehoord had, dacht, dat daarmede een zeor moeijelijk le spelen mnzijksluk bedoeld werd en antwoordde dan ook dadelijk: Ge ben Sie mir es nur hericli will es gleich fertig vont Blatte weg spielen." (Geef maar hier, dat speel ik op hel eerste gezigt). Qibucf tculiën. Heden beviel voorspoedig van cenen ZOONVrouwe E. C. KLEIJNKENS BUIJSKES. Helder, 23 Mei 1849. Heden overleed alhier onze geliefde TanteMejufvrouw T. C. 31AAS, weduwe van den Heer T. C. A. MEijERin den ouderdom van ruim 70 jaren. Helder, Uit aller naam: 24 Mei 1849. J. A. MEIJER. Strekkende tot algemeetie en bijzondere kennisgeving. Op Maandag 2den PINKSTERDAG's namiddags in TIVOLI. Entree vrij. Met permissie van het EdelAchtb. Plaatselijk Bestuur. Op Maandag-avond 2den PINKSTERDAG ten huize van den Kastelein R. Burgersin het Am sterdamsche Veerhuis Entree vrij. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te Nieuivcdiep Ge<lrukt bij S. G3LTJES G. KÜ0TER, te thhhr.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 4