moesten voordeelt) des imaris te verkoopen en hem voor hel bedrag Franscho goederen le zenden. Bovendien bragl hel nog zes Arabische volbloed paarden mede, als een geschenk des imans aan den president der republiekaistnede een kost- l>are sabel voor den gouverneur van Marseilie. De expeditie is gesteld onder bestuur van zekeren dervisch Hagi, die als ambassadeur bij dc Fransche regering geaccrediteerd istrien beschrijft hem als een beschaafd man vol belangstelling voor Frankrijk. Hij zal eerstdaags van Marseilie naar Parijs ver trokken. Vermits er geen gouverneur van Marseilie beslaat, heeft do prefect do kamer van koophandel to Marseilie ver. zocht, zich met tle zorg voor do lading te belastendie ka mer heelt dit op zich genomen, en vier makelaars met den verkoop belast, die bij opbod geschied is. Do prefect heeft zich bepaald tol het ontvangen van den eeresabel. Het wordt bevestigd dat do Oostenrijkers op marsch zijn naar Rome. Zij hebben achtereenvolgende op hunnen marsch bezit genomen vau Imola Faenza, ForliCesena Rimini zonder eenigen wederstand le ontmoeten, noch in de steden noch op het platte land. Do kommandant van het Fransche eskader in de Adriatische zee zou aan den gouverneur van Ancona aangeboden hebbendeze plaats le bezettenten einde dezelve op deze wijze te bevrijden van den aanval der Oostenrijkers en van hun gestreng bestuur; doch de nood lottige hoofdigheid der Romeinsche driemannen wilde lie ver Ancona aan al de gevaren van een wederstand blootstel len, die wel dcnzelfden alloop moet hebben als die van Bologna. Pius IX is zeer getroffen over den tegenwoordigen slaat van zaken. Een prelaat die hem eenige dagen geleden verliet, verzekertdat zijne haren sedert korten tijd geheel wit ge worden zijn. Men zegt dal het Fransche convent der zusters O van het II. Hart, zells niet heeft kunnen ontkomen aan hel vandalismus der roovers te Rome. Wanneer dit waar iszullen do driemannen eene zware verantwoording hebben. AMSTERDAM 29 Mei. Jl. Zaturdag is Hermina Schouten huisvrouw van J. van der Kolk, op do Oostenburger Voorstraat, door den vroedmeesler P. PVeisz verlost van een tweehoofdig kind, van het mannelijk geslacht, hetwelk drie bovenste en drie onderste ledematen heeft. In een brief uit Amsterdam aan de commerce Beige wordt bij de vermelding der benoeming van den Heer Boom tot hoofd-redacteur der Amslerdamsche Couranthet volgende gevoegd: De Heer Boomin de staalkundige wereld wei nig hekend, heeft gedurende eenigen tijd bet to Utrecht uitkomend dagblad de Nederlander geredigeerd. Dit blad, bot erkend orgaan van den Heer van Hall, ex-minister van finanticnen van zijne vrienden predikt openlijk de af schaffing van alle van het volk uitgaande magt, de re gering der aristocraten en de absolute souvereiniteil des Koni ngsDa aruil leidt de correspondent vertier onder an deren het gevolg af, dat de benoeming Tan genoemden heer een openbaar protest der Amsterdamsche regering tegen den tegenwoordigen slaat der zaken en dc handelwijze des Konings is, die bet ministerie heeft gehandhaafd, en legen hot pro gramma van dal ministerie: vrijheid en vooruitgang! DIEVER 25 Mei. Sedert de Haarlemmer olie als middel legen de longziekte aanbevolen is, heeft men er te Wittelte ook de proef van genomen. Bij J. H. Veldkamp werd het toegediend aan drie en bij II. Krol aan eene koe. Do uit komst is bijzonder gunstig geweest, zoodat dit vee als hersteld mag worden beschouwd. Mogl de ziekte zich aldaar verder voordoen, dan zal men geene andere middelen aanwenden. De toegediende hoeveelheid bedroeg een glaasjeinhoudende één med. ons, hetgeen om den anderen dag wordt herhaald. TURIJN, 22 Mei. Daar het verzoek om cassatie door den generaal Ramorino ingesteld, door het hof verworpen is ge worden, heeft de ten-uitvoerlegging van het doodvonnisdoor den krijgsraad uitgesprokendezen morgen te 6 ure plaats gehad. Yan des morgens vijf ure was het groote plein onzer stad door de troepen van het garnizoen bezetdie een zeer groot quarré gevormd hadden. De generaal kwam even vóór zes ure, in een rijtuig met tweo geestelijken aan. Met eenen vasten tred ging hq voorbij de groote in slagorde gesc'naardo linie. Ter plaatse, waar het vonnis voltrokken moest wor den, aangekomen, en waar men eene stoel had nedergezet voor het geval dat hij daarvan gebruik mogl willen maken, stond hij stil, bedankte do beide geestelijken, cn bukte toen om hunnen zegen te ontvangen. Na zich weder le hebben opgerigt, naderde hij lol op weinige schreden, het peloton dat hem moest doodschieten, en na eenige woorden le hebben gewisseld met den officier, zeide hij lot de soldaten: Weest getrouw aan uwen Ko ning!" Naauwelijks had hij lieze woorden uitgesproken of hij werd door zes kogels in de borst getroffen en viel dood ter aarde. De menigte trok hevig bewogen af. Men koude hel haar aanzien, dat do verontwaardiging, die iedereen in den laat- sten tijd legen hem koesterde, plaats had gemaakt voor me delijden. MADRID 26 Mei. Gisteren verspreidde men allerlei zorg wekkende geruchten uit Parijs, dat er harrikades werden opgerigt, dat de President der Republiek verklaard had geene interventie van eenige mogendheid in de zaak van Rome le zullen dulden, dal Frankrijk tut den oorlog had besloten enz. De Heer IVeisweiler verkocht voor het huis Rothschild tol eiken prijs. Nadat ook heden de daling had voortgeduurd herstelde zich de beurs op hel einde ectiigzins. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd H. Aries en A Wigman. Bevallen N. Klok geb. de Wijn, Z. O. van Zanden geb. de Kok, D. G. Kikkert geb. Lap, I). O. Mirchant geb. van Stralen, Z. G. J. Cohen geb. Ilai;ngman Z. B. Boliuj geb. Kok, D. D. van Gorkum, Z. Overleden Y. Mstxelanr, 26 j. J. Bias, 13 j. R. Knip, 49j J. Steeman, 52 j. ©cnmtq&c Xkrïgtcss De beriglcn uil Europa luiden steeds oorlogzuchtig. Dc Vrienden van den Vrede zullen dit jaar een congres hou-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3