H E R IJ K, Maar wat is nu het gevolg van dat multiplicatie-stelsel van den minister? Dat er eeue bespottelijke onregelmatigheid in den census is gekomen. Alkmaar en ILoom beide steden van bijna gelijken rang, beide hoofdplaatsen van een arrondisement, leveren een verschil óp van ƒ70 tot ƒ50- en het kleinere Purmerend mag trotschelijkhet hoofd verheffen op eenen census hooger dan Utrecht, Leeuwarden en Zwolle, op eenen census van ƒ80gelijk staande met die van Arnhem, Dordrecht en Middelburg. Men heeft de tabel slechts in te zien, om zich van de meest stuitende onregelmatigheden te overtuigen. Een ander gewigtig bezwaar tegen de kieswet is dc bepaling, dat elke Provincie door gedeputeerde staten, in zooveel hoofd-kiesdis- tricten zal worden verdeeldals de bevolking het getal van nage noeg 45,000 zielen bevat, ten einde in ieder derzelve één lid dei- Tweede Kamer van de Staten-Generaal worde verkozen. Al ware zoodanige verdeeling toe te laten, dan behoorde deze niet aan gedeputeerde staten te worden opgedragen. De zaak is van te groot gewigtdan dat de wetgever dit aan een ander collegie zou mogen opdragen, en vooral niet aan een collegie, dat nog het pro duct is van eene bij de grondwet verworpen verkiezing, dat alleen nog uit noodzakelijkheid een voorbijgaand bestaan is gelaten, en hier en daar, zoo niet overal, met den ouden geest bezield is. Maar zulk eene verdeeling ontneemt de regtstreeksehe verkie zing voor een groot deel haar doel, zeker een goed deel van wat z.ij goeds kan kan verigten. Of is het niet even verlammend, dat men eene éénheid als Amsterdam, in vijf willekeurige brokken verdeelt? Deze die in Amsterdam zonder twijfel de meerderheid zou hebben, ziet zich in verschillende buurten door coterien uit gesloten, of verdrongen door een ander, die over de masa in la gere volgorde in aanmerking zou komen. Waar men zeker is van de overmagt van eene partij van teruggang zal men een vrijzinnig- man voorstellen, om elders des te beter een goed vriend te kun nen binnen smokkelen. Met welk regt zal men de Haarlemmerdijk van een Heeregracht of den Amstel scheiden? Amsterdam is één. Amsterdam moet om zijne talrijke bevolking vier of vijf afgevaardigden kiezen; de wij ken willekeurig in partijen bijeengevoegd, zijn niet in staat, Am sterdam te vertegenwoordigen. Alles lost zich in de groote een heid op. Maar ook daar, waar zulk eene eenheid minder in het oog loopt bestaat zij evenzeer. Waarom zijn Schoorl, Bergen, de 'rgmonden, Castricum, IleiloAkersloot van Alkmaar gescheiden? Omdat Gedeputeerde Staten in hunne optelling van het aantal zie- Icn'van Texel en Wieringen begonnen en verder zuidwaarts opgaan de, om bij liet getal van 45,000 te blijven, die dorpen hoe naauw door dagclijksclie betrekkingen ook met Alkmaar verbondenniet meer bij Alkmaar konden voegen. Die dorpen weiden bij Haarlem gevoegd, van waar zij zes uren en meer verwijderd v,Taren, en waarmede zij geen betrekking hoegenaamd, hadden. Vereenigt men daarentegen twee of drie kiesdistricten, dan behoeft men geene natuurlijke betrekkingen te verscheuren, en wat nog grooter voor- regt ismen zal meermalen moeten kiezen. Het politisehe leven zal meer geprikkeld worden, de belangstelling zal levendiger blijven. De leden van de Tweede Kamer worden voor vier jaren verkozen. AVordt dus in ieder district één gekozen, dan zal men, cm de vier jaar sleebt3 éénc verkiezing hebben; maar worden de districten zoo danig genomen, dat zij 90,000 zielen bevatten en dus twee afge vaardigden benoemen, waarvan om de twee jaar één aftreedt, dan zal de verkiezing alle twee jaren plaats grijpen, en daardoor de belangstelling in het verkiczings-werk levendiger gehouden worden, dc verkiezing zal een grooteren invloed aan de kiezers verzekeren. Alen zal alle twee jaren de uiting hebben van de stem der meerderheid. Dc te hooge, de verwarde eensus, en de verdeeb'ng in districten van 45,000 zielen, maken het verwerpen dezer wet reeds wenschc- lijk. Aten zegt dat dc ontvangst die zij bij de sectiën der Tweede Kamer heeft genoten, verre van gunstig is. AArij zien met belang stelling liet verslag van de rapporteurs te gemoet. Junij 6. De Eerste Kamer beraadslaagt over de ontwerpen der Instructiën voor den Griflier en Commies-Griflier; zij wor den aangenomen. De Tweede Kamer ontvangt een wets-ontwerp tot re geling van het bedrag cn de wijze van hefliag van vuur- ton- en bakengelden. De Commissie van rapporteurs brengt verslag uit om trent het wets-ontwerp tot regeling van het inkomen dei- Kroon. 17. In de Tweede Kamer wordt de nominatie opgemaakt van 5 personen voor de vervulling der vacature in den IIoo- gen Raad, ontstaan door het overlijden van den raads heer A. Z. Hansli. Er wordt beraadslaagd over liet wets-ontwerp tot re geling van uitgaven op het fonds van her-belasting over de grondbelasting, dat met 58 tegen 1 stem wordt aan genomen. Vervolgens beraadslaagt dc Kamer over het ontwerp van wet, regelende de uitgaven op fondsen voor verstrek kingen uit 's Rijks magazijnen ontvangen. 19. De discussiën over 't wets-ontwerp tot regeling van uit gaven op fondsen voor verstrekkingen uit 's Rijks maga zijnen, worden in de Tweede Kamer voortgezet en ten einde gebragt: het wordt met 42 tegen 11 stemmen ver loor pen. De Kamer ontvangt het berigt der aftreding van den Min. van Koloniën G. L. Baud, en de benoeming van den Schout-bij-nacht van den Bosch, in diens plaats. Tot de Herijk der Ncderlandsche Maten en Gewiglenbe slaande in allo Lengtematen, Ellen, Gevouwen Ellen, Ket tingen, enz., IJzeren en Koperen Gewiglen (de Medicinale lot een vierde grein en de Goud en Zilvergewigten tot de halve korrel ingesloten) Brandhoudsmalcn of Wissen Inhouds maten voor Granen enz. met derzclver Strijkels, alsmede de Tonnemalcn en do zoo van Hout als Blik, Koper of Tin vervaardigde Vochtmaten, zal voor de geheele Gemeente worden gevaceerd, in het lokaal der wcrkinrigling voor be hoeftige!! aan do zuidzijde van het Heldersch kanaalop Maandag, Dingsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 25, 2G, 27, 28 cn 29 dezer maand Junij van des voor- middags 9 tot 12 ure en 's namiddags 3 tot G ure. Eu worden bij deze allo Winkeliers, neringdoende Lieden cn andere belanghebbendeovereenkomstig de onderschei dene Publicaties) van tl. E. G. A. du Gedeputeerde Staten de zer Provincie, herinnerd, dat alle de bij hen in gebruik zijnde Malen en Gewiglen, jaarlijks behooren herijkt te wor denen <1 .il na gehoudene vacatie tot de Herijk, eene vi sitatie in de Winkels en Werkplaatsen zal worden gedaan in gevolge het besluit van gemelde Heereu Gedeputeerde Sta gen, van den 6 April 1826. De belang hebbenden worden uitgenoodigd o?n de Olie, Knik en Tccrmatenbehoorlijk schoongemaakt aan te bicden. Helder 9 Junij 1849. De Burgemeester der gemeente J. is 't VELT.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2