1 IS W 3 13 1) 1 ïf IS n* HELDER en NIEU WEÜIEP23 Junij 1849. Ter gelegenheid van de 25jarige ambtsbediening van den Burgemeester dezer gemeente, hebben alhier nog twee lees ten plaats geliadwaarvan wij tut heden geene melding heb ben kunen maken. Op den 4den dezer, vcreenigden zich op uitnoodiging van den Burgemeester, ongeveer 100 armen van onderscheidene gezindheden in het lokaal der werk-inrigting alhier, ten ein deop kosten van van Z.Ed.achtb. een maaltijd te houden, bestaande uit Graauwe Erwten, rundvleesch, raeel-gebak en bier. De zaal, die met vlaggeu fraai versierd was, de net gedeklo tafels en de zindelijk geklecde armen, leverden een gezigt op, dat op vele aanzienlijken, welko bij den maaltijd aanwezig waren, een diepen indruk maakte. De armen waren ziglbaar uiterst te vreden en vergenoegd, lieten zich het eten goed smakenterwijl van tijd lot tijd luide hoezeo's ter eero van den weldadigen gastheer en zijne echlgenooto, welke beiden bij het feest assisteerden, werden aangeheven. Naarmate de eetlust verminderde nam de vro lijkheid toe, en toen de gasten de zaal verlieten teekendo elks gezigt dankbaarheid en vreugde. Het was de edele gast heer en zijne echlgenooto gelukt, niet alleen den armen voor dezen dag hun leed lo doen vergeten; maar ook do overige aanwozigen een rein genoegen te verschaffen, dat nog lang in aangename herinnering zal blijven. Do orde welke bij dit feest heeft geheerscht en aan den zorg van hel algemeen arm-bestuur is dauk te wijlen, liet niets lo wenschen over. Den volgenden dag zijn nog 58 personen van het over schot gespijsd; terwijl aan 40 armen spijzen naar huis zijn medegegeven. Op den llden dezer had in het locaal Tivoli een leest plaats van een' anderen aard. Eenige notabele ingezetenen, hadden den Burgemeester en zijn gezin uilgenoodigd deel lo nemen aan een diner, dal ter zijner cere werd gegeven, dat door 37 Heeren en Dames werd bijgewoond. Hier wa ren geene moeito noch kosten gespaard om de feestvreugde lo verhoogen en de waardige Burgervader nieuwe en wel- gemeendo blijken te geven van vriendschap en hoogachting. Heerlijke spijzen, kostbare wijnen, muzijk en dansvuurwerk en illuminatie; alles was daar, om weelde en genot aan te brengen; maar of de armen niet vrolijker waren bij hunne erwten en bier, dan de aanzienlijken bij hunne truffels en champagne, laten wij over aan het oordeel dergenen, die de beide feesten bijgewoond hebben. Z. M. heeft den Heer J. C. Koderitsch benoemd tot rid der der Militaire Willems-orde4de klasse, wegens zijn ge houden gedrag als Marinier, in de maand December 1832, op do Schelde. Nopens de ongeregeldheden welke lo Lyon plaatshadden, verneemt men nog het volgende Gedurende 5 uren werd er met de meeste verwoedheid gestreden; do iusurgcnlen vochten als wanhopenden. De generaal Magnan die de opcralien legen hen bestuurde, ge droeg zich niet veel dapperheid; zijn paard werd hem onder het lijf doodgeschoten, terwijl een andere kogel hem den degen, dien hij in de hand hield, verbrijzelde. De gene raal d' Arhouoille deed uit eigen beweging dienst als 2o luitenant en streed met buitengewonen moed legen de op roerlingen, aan het hoofd der soldalen van het 17de regiment, dat zich op eenc schitterende wijze gedroeg. Een luitenant onder anderen, had niettegenstaande het vuur der insurgen- ten, eeno barricade heklommen, toen plotseling een harer verdedigers hem door een geweerschot den linkerarm ver brijzelde; do luitenant deed niet het minste geluid hooren maar greep den insurgent met den regterarm bij de haren sleurde hem de barricade af, langs de straat, lot aan de voe ten van zijn generaal; daar liet hij hem los, uitroepende: zie hier den kerel generaal, die mij vermoorden wilde! De kapitein die het eerst met eeno compagnie tegen do iusurgcnlen oprukte en bij dio gelegenheid sneuvelde, was geheel alleen met een geweer gewapend, eene barricade op gesneld en riep van daar zijne manschappen ten strijde. On- middelijk werd hij echter door een kogel in do borst getrof fen. Hij gaf oogenblikkelijk den geest, na nog den kreet geslaakt to hebben: Ik sterf zes uren te laat.' Men zegt, dal deze kapitein, die een wachtpost kommandeerde, zes uren te voren, met zijne onderhoorige manschappen, door de insurgenten werd overvallen en ontwapend. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk. Men vindt nog onophoudelijk dooden en gekwetsten onder do puinhoo- pen der geheel of gedeeltelijk ingestorte huizen. De insur genten hadden de barbaarschheid om op do mannen te schie ten die rijtuigen met gekwetsten beladenvervoerden. Men heeft noch den Heer Grepponoch den Heer Doutre onder de opstandelingen opgemerkt, en evenwel schijnen heiden het volk opgeruid te hebben. Ook de Heer Juif bevond zich op het oogenblik dat de strijd losbarstte in de zalen van het hof van appel, terwijl do Heer Pelletier naar Parijs vertrokken was. Burgerlijke Stand van 18 23 Junij 1849. Gehuwd Ts. Kloekjes en M. Borst. Bevallen: N. P. van der Wieie geb. Verberne, Z. D. J. van de Graaff geb. Bakker, D. P. J. Billen geb. Harms D. N. vau der Wolt geb. van Twist, Z. Overleden: T. van der Wijk, 3 ra. J. Brand, 10 j. J. van Wilgen, 25 j. G. van Straaten 2 j. H. Kuijpers47 j. Echtscheiding tusschen J. Breukelraan en II. Ilornvelt. (Bcmcngbc ficngtcu. De koning van Sardinië sukkelt aan eene huidziekte. Overleden Mevrouw Calalani en Karei Albert. Victoria wordt in Schotland verwacht. Verlost van 4!ingen de vrouw van een deurwaarder te Brussel. Harddraverij to Soelermeer, 11 Junij.De nieuwe Burgemeester van Roer mond heeft den 16 zijne plegtige intrede gedaan. Door dio benoeming is er een doctorsplaals vacant. j Te Parijs kwam dezer dagen een brief op het postkantoor met het volgende adres:» Aan MijnHeer den Chef der beweging en van de voorloopige Regering, te Parijs."De Heiilel- bergsche Catechismus is 50 pet. gedaald. (Opr. 144).Te Leiden is een soldaat in do provoost aan de Cholera bezwe ken. Dc maarschalk Bugcaud heeft een manuscript na-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3