Java van Z. D. H. den hertog Bernard van Saxen Weimar reeds rnooijciijkhetlen heelt te weeg geliragl. Aan een diné bij-tien gouverneur-generaal moet hij geplaatst zijn geworden beneden de leden in den Raad van Indië, hetgeen lot eene zi«lbaro verwijdering tusvohen do eivile en militaire heamh- O J r» ten aanleiding moet gegeven hebben. De laatsten moeiten, dal tle hertog naast tien gouverneur-generaal had belmoren geplaatst te worden. Die verwijdering moet zeer gevoed zijn door een gerucht, naar Ittiil waarvan tle hertog, door den koning, zon belast zijn met een onderzoek naar de politieke gevoelens der Indische ingezetenen, en naar andere Indische aangelegenheden. Pailienliere brieven spreken wijders van groolo spanning in de vorstenlanden, en van eene algemeene ontevredenheid der Etnopisflie ingezetenen van Java. Allo heriglen komen daarin overeen, dat tle oogst zeer zal tegenvallen, en dat verscheidene suikeriahrikanton zich in ongelegenheid bevinden, omdat vele op .lava geplaatste Europise'ne kapitalen worden terug gelrokken, en tle parti culiere contracten Ier levering van suiker, tl ie afloopen niet worden hernieuwd. Ofschoon do overwinning op B.tli natuurlijk veel genoegen heelt gedaanvraagt men zich te Batavia echter met be zorgdheid af: wat er nu zal moeten geschieden, cn welke vruchten er te plukken zullen zijn van eene zegepraal, die niet lot onderwerping heeft geleid? Nieuwe heriglen uit Californië zijn door een officier tier marine van de Vereenigde Stalen te Washington aange- bragt. De luitenant fieall, teruggekeerd van eene missie naar Californië, was in November van het vorige jaar belast geworden niet eenige depêches van tien kolonel Washing ton te Santa-Fé aan den kolonel jVason in Californië en aan den generaal Lane in Oregon. Hij was gelast, om op zijn logt tle woestijnen lot voorhij tle Missisippi door Ie trekken. In gezelschap van 17 gewapende reisgenoolenbereikte do Heer fieall, ria eene hoogst moe ij ei ijkt: cn vervelende reis hel fort Beul, waar hij vernam dal eene andere expedi tie onder kolonel Fvemont hem tien dagen vooruit was. Bij hel overtrekken van hel Toas-gebergtc had de reiziger in die rnoeiieüjkc en reusachtige hergengteumei al tle ge strengheid van tien winter te kampen. Vele muilezels kwa men van koude om, terwijl eenige reizigers door tle felle vorst, builen staat werden gesteld om eenige dienst te doen. Tc Sunla-Fé den 25slen December aangekomen, zond de Heer fieall dezulken, die huilen staal waren om tle reis Ie vervolgen, terug, vermits hij, groolo gevaren voorziende al leen reisgenoolen bij zich wildo houden, waarop li ij geheel vertrouwen kon. Te Sania-Fó nam bij met toestemming van den kolonel Ma/ton, acht personen aan, die hegeerig waren om aan de expeditie tleel te nemen. Onmitldelijk na het vertrek uil Santa-l'ó op tien 1 Itien Janunrij, hadden tle reizigers met zware beproevingen te worstelen. De Siërra tle los Membres een ontzaggelijke keten van steile bergenwas met sneeuw bedekt, zoodat tic reis hier even bezwaarlijk als gevaarvol werd. De koude was zoo onverdragelijk dal sommige sol dalen den moed verlorenterwijl een sergeant en tien sol- d.iten deserteerden. Daar men van al tiie lieden niets meer vernomen heeft, mag men vermoeden dat zij omgekomen zijn. De Heer fieall vervolgde onvermoeid cn in spijl van do grootste hinderpalen zijnen logt, slaagde in liet nv ei trekken van het gebergte en bereikte ten laatste tien mond van do rivier (lila langs duizend omwegen en duizend afgronden. Volgens tien Heer fieallkan men door clil gedeelte van bet bmd geen weg naar Caüloritië vinden. Ten einde tle hoogten te bereiken, moest de Heer Beall met zijne reisgenoolen, zich van ha n en voelen bedienen tle muilezels uit liet gebergtestortten meer dan eens naar benetien J" waar zij legen tle rotsen verpletterd werden. De (lila is op tljl pont zelfs voor geen kano bevaarbaar. Hier op tle Giia afzakkende tot aan bare vereonigiug met de Co- Itiratlo, lol op 59 mijlen van tle golf van Calilornie sloegen de reizigers eenen noordelijken weg in naar San Franeiseo, midden door tle woestijn. Deze woestijn is zeer uitgestrekt en bar als die van Sa hare. De temperatuur was ongemeen warm, waardoor de lieden tle expeditie uitmakende, zeer moesten lijden. Een weg van 120 mijlen bragt den Heer Beall eindelijk op tien lsten April voor San Franeiseo. Na hier 12 dagen uitgerust te Jirbhen, scheepte olize onver moeide reiziger zich aan boord van do stoomboot da Oregon, ten einde naar tle Vereenigde Staten terug te keeren20 dagen daarna arriveerde hij te Panama, waar hij in 17 uren over tle landengte reisde en op een klein zeilschip naar New-Oi leanterugkeerde. Te San Franeiseo heerseble alom rust; er waren door den gouverneur belastingen uitgeschreven overeenkomstig de wel len der Vereenigde Staten, terwijl hel aan een ieder, dio geen Amerikaansch burger was, ontzegd bleef om zich naar de mijnen te begeven; evenwel scheen tle bevolking zich weinig over deze bepalingen te bekreunen. De aankomst van een groot getal emigranten uil de meer beschaafde klas sen vat) tle Vereenigde Stalen, had veel bijgedragen, om onder tle otisluimi<re bevolking tle o de Ie herstellen. 81 n- o uicipaliteiteu waren aangesteld, en zoodra erg nis eene mis daad h.ttl plaats gegrepen, werd eene jtnv uil tle inwoners gekozen om daarover te vonnissen; bet vonnis werd zonder uilsei ten uitvoer gebragl. Voor korten tijd werd eene geheele armee van looden lord firoughams van kolossale grootte, in eene haven der Vereenigde Staten ingevoerd, aan wal gebragl en óp een der kaaijen in twee gelederen geschaard abof er eene allee van Egyptische standbeelden stond. De beambten van het tolkantoor stonden niet weinig vt rhaasd over hei gezigl van zoo veel reuzen, die broeder Jonathan fo seli aanstaar den, en vroegen, wal deze ongewone uivoer te beduiden bad. Hel zijn standbeelden van lord firotighamantwoord de tle scheepskapitein: «tiaar is een voor elke stad van de Unie; de Engelseiie bewonderaars van zijne lordschap zijn voornemens daarmede aan do Vereenigde Stalen geschenken te maken." Nu weet men dat lood als zoodanig aan zware inkomende regten onderworpen is, doelt haastwerken, zoo als deze standbeelden, zijn vrij. Wal zouden de tolbeamb ten doen? Zij konden hel verhaal van den kapitein even min logenstraffen als de kunstproducten aanhouden, maar in

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2