(Skmcugbc föcrigtcu. Art. 15. Wanneer dat vorstenhuis in verbond treedt mei do vijanden des lands, met oproerlingen en plunderaars, met het doel om <lc natie te onderdrukken: Art. 16. Wanneer het, om de constitutie die door de Ko ninklijke ei den bekrachtigd is, omver te werpen en de on afhankelijkheid der natie te vernietigen, met de wape nen in de vuist zij na onderdanen aantast, die niet opgestaan waren Art. 17. Wanneer het gewclddadigerwijze het land welks onschendbaarheid het gezworen had te zullen handhaven, van een scheurt Art. 18. Wanneer hel de toevlugl neemt tot de vreemde tusschcnkouistom de wettige vrijheid zijner onderdanen te verdrukken en hen te doen vermoorden. Art. 19. Elke dezer misdadige handelingen is eene toerei kende reden om het vorstenhuis van den troon vervallen te verklaren. >:Arl. 20 Het huis Habsburg-Lotharingen heeft al die mis daden bedreven: hel heeft ze allen te gelijkertijd gepleegd cn met bet vaste voornemen om het bestaan vau den llon- gaarsehen staat te vernietigen. Die misdaden zijn gepaard gegaan met zoo veel verraad, rooverijen, plunderingen, moorden en gewelddadigheden van allerlei aard dat de mcnschheid van afgrijzen terugbeeft voor hel verhaal van zulke barhaarschhcdcn. Daarop volgt de napuwkeurigo uiteenzetting van al die grieven, welke verscheidene bladzijden beslaat, De Times besluit met do volgende regels een artikel over de rol, door Pillissen in Duilsehland gespeeld alsmede over. de eerzuchtige bedoelingen van liet hof van Berlijn. Er beslaat, wij twijlelen hier niet aan, hij dc buiten- landsche mogendheden een vast besluit, om zich vau alle ontijdige interventie in de onderlinge aangelegenheden der Duitsehc Staten Ie onthouden; zells de aanval op Denemar ken kon de voornaamste Eutopesche Stalen niet doen be sluiten, om af te wijken van hun stelsel van observatie en onzijdigheid; edoch om deze betrekking te doen voortduren, is liet een wezenlijk vereischte, dal Duilsehland, ja, elke Duilsche Staal inwendige wijzigingen vermijde welke het evenwigt der inagten op eene gevoelige wijze zouden kun nen veranderen. Onmogelijk kan de Fransehe regering hoe danig dan ook gesteld, met onverschilligheid de uitbreiding aanzien van Pruissens militaire iriagt op de Rijngrenzen. Ook Engeland, met den blik op zijne handelsbelangenkan moei- jehjk, zonder vrees te gevoelen, hel berigl vernemen, dal or sprake is geweest van maatregelen, om de absolute on afhankelijkheid van de vrije haven van Hamburg te belem meren, welker belangen zoo naauvv met die van onze koop stedep verhouden zijn. Deze bedenkingenmet den steeds tocnrmcndcu afkeer der Duilsche volken, om zich zonder reserve aan den invloed van Pruissen te onderwerpen moeten het hof van Berlijn doen opmerken, dat het zich niet te veel op de sterkte van zijne positie moei laten voorstaan. Genoemd hof maakt ruimschoots aanspraak op de erkentelijkheid der volken, door de krachtdadige beteugeling van eeric vreesse- lyke omwenteling. Wij hopen echter, dal hel ook liet voor beeld geven zal van de vreedzame daurslelling van eene con stitutionele regering." Volgens den Messager de Gand wordt in Belgie met doorgaand goed gevolg legen de aardappelziekte, welke zich ook jii ons Vaderland meer en meer uitbreidt, een middel aangewend, waarvan de uitvinding of toepassing aan zekeren landbouwer uit Kamen, Tomhella-Lomha wordt toegeschreven, en hetwelk Oji onze late aarduppclei! nog zou kunnen toegepast worden. Nadat de jiluul gebloeid heelt, vooral niet vroeger, wordt hel loof met eenen scherpen sik kel afgemaaid en weggevoerd en daarna het veld met eene laag aarde van twee of drie Ncdei landsche duimen bedekt. Hen beweert, dat de aardappel zelf in dat geval niet slechts geheel vrij blijft van de ziekte, maar dat de hoeveelheid zoowel als de hoedanigheid van do opbrengst geheel dezelf de is als van den aardappel die het loof heeft behouden. Eene vrouw, die een zekeren roem in het krijgsleven heeft verworven, is dezer dagen in het mannen- en vrou wenhuis van Molenbeek Sl. Jan overleden. Francoise Pois- 'son genaamd de Fittcherheeft hel groote leger als marketentster gevolgd, en aan al de veldlogten des Keizer lijks deel genomen. Tot chevalicre van het legioen van eer be noemd ontving zij hel riddei leekeu uil handen des Keizers op het slagveld, waar zij zich door vele uitstekende daden had onderscheiden. Eenige maanden geleden zou dezo vrouw op eenen zolder van gebrek zijn omgekomen, doch werd op voorspraak van eenige weldadige personen opgeno men in het gesticht, waar zij zacht en kalm in den ouder dom van 61 jaren is gestorven. Ënrgerlijke Stand van 18 85 Augustus 18-JL0. Gehuwd31. Cionner en A. Krul. Bevatten M. Spigl geb. Kijkers, D. C. vvn der ÏFulst geb. Voet, B. K. Vink gil). Schayeii, 7,. M. G. Hestermnn geb de Kletk, Z. A. Knip geb. 7.ij|), A. Rilling geb. W iileveen 1). Overleden: E. van den broek 3 m. it. Wieling, 2 m. W. J. Sloepman16 j. G. 0. Grooff, 8 w. 31. II. Biuinsma, 36 j. C. de Graaft", 4 m. A. Kalverslijn 9 ni. W. YVilner, 18 in. W. Veenendaal, 33 j. E. S. Karsman 12 d. J. U. Scliuil5 m. E. L. Flos, 21 nj. T. Verhagen-, 59 j. C. de 3Ine!53 j. 31, I'. Westergren 50 j. J. J. Tuijnman, 51 j. L Smit, 19 m. De Haagscho Nieuwsbode, no. 83S, geeft een middel op tegen de Cholera dat met veel huiden begint en met liet gebruik van een goed glas wijn eindigt. De Chiuese.he zee wordt onveilig gemaakt door kapers uit het ilcmebche rijk. Te Singapore worden de inwoners door tijgers ver ontrust. Te Geffen (Noo.rd-Brabaiid) is een voerman, die met zijn paard en kar een bijenstal voorbij reedzoodanig door de bijen aangevallen, dal liet paard kort daarna be zweek en de man ter iiaauwernoo I het leven heeft behou denzijn hoofd was geweldig opgezwollen. De 1ste en 2de aflevering van de Omzwervingen van eene Vloo zijn bij C. van der Post te Utrecht van de pers gekomen. In Zwitserland hebben zich zeer groote massas vliegende mieren vertoond, zwevende als wolken door de lucht. Z. UI. heeft den baron van Tuvll van Serooskerken lol opper-ja- germeester benoemd. Men heeft berekend, dat Californië jaarlijks ƒ50,000,000 aan goud kan opleveren. Hel ste delijk bestuur van Amsterdam heeft de Ingezetenen uiige-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3