35, van 90,000 lot 100,000 40 in gemeenten van 100,000 en meer zielen. Voor de uitoefening van hel kiesregt ter benoeming van do raadsleden, moet men, lo. Nederlander zijn, in hel volle genot der burgerlijke en burgerschapsreglen2o. zijn 23sle jaar vervuld hebben 3o. in 's Rijks directe belastingen, de opcenten voor het Rijk daaronder begrepen, uit eigen hooide betalen de som vermeld in de bij deze wel gevoegde label; 4o. in de gemeente zijne woonplaats hebben, en tenminste gedurende hel laatste jaar gehad hebben. De bij de be doelde tabel bepaalde census is als volgtin Noord- Holland: Amsterdam ƒ56, Purmerend f 29 Alkmaar 27, Haarlem ƒ25, Monnickendain /25, Edam f 24, Zaandam 22, Weesp 22, Medemblik f 21 in de overige gemeenten ƒ16. Toen de laatste zitting van het onlangs te Parijs gehou den vredes-congres was algeloopen, kwamen twee voorname leden, Amerikanen van geboorte, arm in arm uit de verga dering en spraken nog druk over de behandelde onderwer pen en het verheven doel van hun streven. Daar hel vrij laat was, hadden de omnibussen de stralen reeds verlaten, maar gelukkig werden onze vredes-mannen eene huurkoets gewaar, waarvan de koetsier zich terstond Ier hunner be schikking stelde. (Nu ontstond er eene moeijelijkherdde een moest een ganseh anderen weg uil dan de ander, en ieder verlangde liet rijtuig terstond voor zich; van woorden kwam het tol daden, en ieder ijverde om hel hardst om zijn tegenstander door vuistslagen tot reden te brengen. Juist Van pas kwam een patrouille der politie aan, welke aan de zen twist een einde maakte, de beide vrienden des vredes met zich voerde, en hen in de gelegenheid stelde den ge- heelen nacht in een wachthuis over hunne stellingen na te deuken. Kapitein Rochefortbevelvoerende over de Roseon langs van Londen te Dublin aangekomen, verhaalt in zijn schcepsrapporlop 7 mijlen L. W. van kaap Lezaril, een ontzaggelijk grooten walvisch gezien te hebben. De wal visch was in strijd met de twee welbekende vijanden van zijn ras, namelijk de zwaardvisch en (Ie zeewolfwelke die ren meest gezamenlijk reizen, om waar zulks noodig iseen verbond tegen de walvissclien te sluiten. Gedurende drie vierde uurs was kapitein Rochefort en zijne equipage ooggetuige van den strijd zonder er den af loop van lo kunnen bijwonen die noodlottig voor den wal visch scheen te zullen zijn. Immers de zwaardvisch bad beril lij herhaling reeds zijn vreesselijk wapen in het lijl gesloken, terwijl de zeewolf hem op den rug geweldige slagen loehragt. Verscheidene* malen sprong de vvalvisrh boven hel water, ten einde uit het bereik van den zwaard visch te komen, die hem de zijden openscheurde. Doelt de 20 voet lange zeewolf sprong nog hooger dan de walvisch en wanneer deze dus al zijn eenen vijand ontweek dan was zijn andere hem weer op den rug. De zee was rood ge- verwd door de hloedstroomeu die liet zeemonster, slagtoffer Tan het offensief verbond, uil de gapende wonden verloor. Het schijnt dat de zeewolven en rle zvvaardvisschen geza menlijk «lo walvisschcn alleen dooilenom hunne longen te verslinden het overige gedeelte van het ligchaatn der wal visschcn laten zij aan andere zeemonsters over. Het bouwen van ijzeren huizen, voor Californië be stemd wordt Ie Couillet mei ijver voortgezet. Reeds zijn vier derwaarts gezonden en nog tien zulten weldra volgen. Zij zijn voor twee ol drie huisgezinnen ingerigl, en daar al de stukken genommeid zijn en hel vasthechten slechts met schroeven geschiedt, is de ineenzelting zeer gemakkelijk. Hel dak beslaat uil pannen van zink. Een blad bevat een merkwaardigen brief van Kossuth aan den graaf Kasimir Ksterhnzy van 11 Augustus, welke onder anderen do volgende zinsneden bevat: Mijne vrees, die ik u den 23stcu Junij te ,Szegediu me dedeelde, is vervuld; de verovering van Ofen door Gurycy was de laatste flikkering der ondergaande zon van de Hun- gaarsclie Republiek, want kort daarop werden Dembinski in hel Noorden, Perczel in hel Zuiden geslagen, later ge raakte Göryey in den noodlolligen toestand bij Komorn én eindelijk moest ook Rem voor do zegevierende wapenen van Lüders zwichten en terugtrekken. Mijne geringe hoop, om duur het aanwenden van huilengewone hulpmiddelen aan onze zaak eene wending te geven, leed geheel en al schipbreuk op de schandelijke ondankbaarheid van Göryey, want de plotselinge ontdekking en uitvoering van het reeds lang door mij voorziene en gevreesde plan, was een verraad aan de zaak des vaderlands en gaf mij en daardoor ook de Republiek den doodsteek; 200,000 kanonkogels beeft ons ongeluk ons gekost en ik zie nu het graf van zoo vele heerlijke overwinningen in do nu reeds gevaarlijke vlugt. Onze zaak is thans geheel verloren; do ontzaggelijke in spanningen van den laatslen lijd hebben mijnen geest afge mat cii mijne ligehaamskrachlen ondermijnd. Ik haak naar rustdoch den grootslen troost in dezen mijnen thans on- I wij fel tiaar wanhopigen toestand vond ik in de overtuiging dat, hetgeen mij hel hoogste en hel dierbaarste is na het v.. dei landmijne familie, zich in veiligheid bevindt. Heden nacht ga ik met Csanyi en Horvath naar Logos, alwaar ik uw antwoord door den graal Kalmany verwacht. In de maand Junij jl.,, zijn Ie New-Y«i k 29.078 land verhuizers aangekomen, zijnde 6031 meer dan ui dezelfde maand ten vorigen jare. In Julij jl. arriveerden er 20,098, zijnde 5476 meer dan in Julij 1848. Over de acht vcrloo- pen maanden dezes jaars zijn 33,000 personen meer aan gekomen dan over denzelfden lijd des vorigen jaars. Van af 1 Jauuarij 1850 zal do landengte van Panama vrij zijn voor den doorvoer van alle natiën. De bergslroomcu in Califoinië die builen hunne oevers geileden waien en (laardoor liet goudtoekeu renen lijd lang onmogelijk m nikt n, zijn weder in hunne beddingen terug gekeerd zoodat de werkzaamheden eerlang weder hervat zullen kunnen worden. De opbrengst der Californische mijnen over dit jaar wordt op 25 imllioen doll. geschal. In de verschillende havens van Californië lagen op 2 Julij jl. 114 schepen van onder scheidene natiën, doch de meesten kouden geen zee kiezen uit gebrek aan bemanning. Te Cucharest is do tijding ontvangen, dal Kossuth

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2