ïaak ontdekte. Van de 254 jongelieden zijn 44 voor het Saais-Examen te ligt bevonden. Geen kermi» te Bur- gerbrug, Sinl-illaa! lensbrug, aan 't Land en te Broek op Langcndijk. In Algiers wordt eene groote stoeterij opgo- rigt voor Arabische^ paarden. De Duitsche bladen spre ken van eene demonstratie tegen Zwitserland door een Rus- sisch-Ooslenrijksch leger. De H. Vader, do keizer van Oostenrijk, de koning van Napels en do kroonprins van Tos cane zullen den 18den dezer te Triest eene conferentio houden. Frankrijk bedingt do herstelling van het wereld lijk gezag des Pausen onder do volgende voorwaarden: Al- gemeene Amnestie, Secularisatie van het Bestuur, Wetboek Napoleon en Liberale Regering. Mevrouw Garibaldi is verlost van een Zoon en bevindt zich met haren man in 't gebergte, dat door do Monlenegrijnen bewoond wordt. To Milaan is afgekondigddat allen die graauwe broeken met zwarte slreepengrijze hoeden met groene linten en stalen horologe-kellingen dragen met stokslagen zullen worden ge straft. Zoo handelt Oostcnrgk met de overwonnen volken! In een Belgisch blad, de Jndépendanceleest men een berigt uit den Haag, dat aldaar eene nota van de Brit- scho Regering ontvangen is, betrekkelijk Bali, waarin op hoogen loon de krijgslogt tegen dat eiland, als misbruik van magt, gegispt wordt. IAOEZOADEA. De vriendelijke hand van het Hoofd des Plaatselijken Bestuurs alhier, gaf mij jl. woensdag-morgen, ter lecture, den brief, ge schreven door den kundigen C. F. Ztirascoaan den door zijne menschlievendheid en ervaring, bekenden JF. H. Suringarbetref fende de gevoelens van den gemoedelijken Ds. O. G. Heldring, over het gevangeniswezen. Ik las dat schrift meer vlugtigdan wel gezet en tegen één uur van dien'dag maakte ik mijne opwachting bij eenen geestelijke binnen deze gemeente, wien ik achting en vriendschap toedraag. Spoedig viel het gesprek op het lot van ontslagene gevangenen, en de mislukking van zoovele pogingen, die tot behoud en wel zijn van afgedwaalden waren aangewend. Die geestelijke had de vriendelijkheid, mij mede te deelen, den inhoud van een' aan Z.W.Eerw. gerigten brief, van een' geacht kerkvoogd; en ik zag daaruit met een inwendig genoegen, dat die waardige man, afgedwaalde jeugdige menschen zich zijner herderlij ke bescherming niet onttrok. Dit zoo aangenaam als nuttig onderhoud, bragt mijnen geest op het geschrevene van den Heere Lurasco terug en ik las met eene graagte, die het onderwerp van het gevangenisstelsel, in ons land verdient, de beschouwingen en wederleggingen, omtrent hetgevoo- len des Heeren Heldring. 4 Ik mag mij niet begeven'op een terrein, waarop ik zoo al niet geheel vreemd, echter te jong in kennis ben, om een oordeel te vellen over, of eene partij te trekken voor een beginseldoor kun dige menschen voorgestaan, door anderen minder gunstig beoor deeld: genoeg zij het dat het zeker is, dat beiden door liefde tot hunne gevallene natuurgenooten worden gedrevenen alleen hun welzijn en behoud in verband met dat der burgerlijke maatschappij op het oog hebben. Maar ik dacht daarbij ook, wat dikwijls een bode des vredes, een man, wien het ernst is, den gevallene of gedwaalde, op te heffen en voor verder onheil te hoeden, zoude kunnen doen, en dit bewoog mij, den vriendelijken geestelijke, van wien ik hierboven sprak, te vragen, het ter ondcrwcrpelijke zakeaan Z.W.Eerw. geschrevene ter mcerj algemecne kennis te mogen brengen, en dit mij even openhartig toegestaan, als door mij gevraagd zijnde, deel ik hier een uittreksel van den brief mede: Amsterdam den 49. «De straftijd; waartoe C. I. veroordeeld was, neemt een ein- de. Een geheel jaar afslag heeft zij gekregen, uit hoofde van haar goed gedrag in de gevangenis. En inderdaad heb ik, noch de jufvrouw, moeder der jeugdige vrouwelijke gevangenen eenige «klagt of reden van ontevredenheid, godurende den tijd harer gevangenschap kunnen inbrengen; geen het minste blijk eener diefachtige geaardheid is bij haar bespeurd geworden. Zij komt mij voor, goedhartig te zijn en is niet zonder gevoel, wegens #het vroeger door haar verzuimde en misdrevene. Hare ver- standelijke vermogens xijn niet groot, haar ligchaamsgestel niet «sterk, misschien verbetert zich dit laatste wanneer zij in een' «vrijen staat leeft. Hare gevangenis kan men voor haar als «een opvoedingsgesticht beschouwen, waar zij wezenlijk goede «dingen geleerd heeft. De jufvrouw, moeder aldaar, weet eene «verstandige leiding met eene zedelijke en godsdienstige te pa- «ren. «Ik heb haar niet veel van buiten laten leeren, zij had daar veel moeite aans' wekelijks echter leerde zij iets van een ka- «techismus, die bij een' geestelijke, welke des zaturdags aldaar de H. dienst verrigttewerd op gezegd. In het tijdsverloop van ruim 2 jaren heb ik mij bepaald bij mondeling onderrigt en een verkorten katechismus met haar door geweest. God geve dat zij haar leven lang den meesten afschrik gevoele «van het zondekwaad. Doch niet om de straf alleen, dat zij innerlijk vooral geheel anders, tot de Gemeente terug- keeredan zij die verlaten heeftMogen wij bestendig met «de Engelen Gods, over hare bekeering ons verblijden!" Gij die dit leestmoet gij niet met mij twee verblijdende gege vens opmerkenvoor eerst: de onpartijdige beoordeeling ten gunste van het gevangenis-stelsel voor jeugdige afgedwaaldenmaar in de tweede plaats, den regt gemoedelijken, waarlijk, christelijken zin, van den kerkvoogd, die in zijne eenvoudige uitdrukking toont, dat hij hun begreep, van wien de acasia getuigt. Ik behoor niet tot de Godsdienstige meening van dien waardi- gen geestelijke', maar Z. H. E. W. betuig ik hoogachting en eerbied. Helder, 15 Sept. 49. V. G. FEUIEEETOX. IETS OVER DEN LETTERKUNDIGEN ARBEID VAN NAPOLEON IN ZIJNE JEUGD. (fervolg en slot). De Corsikanen «loten den vrede, en het verdrag van Lago Bcncdetto werd van wederzijden vernieuwd. Het üfïiiio verbond «ichom te ramen met de natie te regeren, en Ie regeren, met regtvaardigheid. Regeren met regtvaardigheid was niet hetgeen de staatkunde des senaats verlangde die zag dat de Gorsikanen, op het punt waren, met ernst zich te verbin den hunne wraakzucht te vergeten, en aan den drang der omstandighe den een gedeelte hunner onafhankelijkheid op te offeren, waardoor al zij ne plannen werden verijdeld. De omstandigheden waren hem gunstig, hij dwong de beschermers van St. George, om hem het bezit des eilands af te staan. Verontwaardigd over deze verandering van zaken die zonder zijne toestemming was tot stand gebragtsmachtte het volk naar de te rugkomst van zijn bevrijder Smnpicro. Deze vurige man had in zijn bin nenste den val der tirannen en da bevrijding van zijn vaderland gezwo ren. Toen hij zag hoe Frankrijk zijne beloften schondverwierp hij al de waardigheden, die zijne militaire verdiensten hem hadden verworven, en bezocht de verschillende hoven, om zich vjjanden tegen de onderdrukkers en vrienden voor de zijnen te verwerven. Maar de kouingen van Europa kennen geene andere regtvaardigheid dan hun eigenbelang, geene andere vrienden, dan de werktuigen hunner staatkunde. Hij scheept zich in naar Afrika, hij wordt door den Beij van Tunis ontvangen, die hem hulp be loofthij wint het vertrouwen van Sohman, die hem toezeggingen tot bijstand doet. Soliman bezat een edel en grootmoedig hart, hij werd de beschermer van Sanipiero en van zijne ongelukkige landgenoolen. De toekomst lig»

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3